Finlord Sněmovna financí

FARMACIE: LÉKY NA PŘEDPIS JSOU ZLATÝ DŮL

11.5.2017

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Jak se vyvíjel celosvětově prodej léků na předpis? Jak se dařilo 20 největším společnostem prodávat léky na předpis v různých regionech? Které léky mají potenciál?

 

Lékař Jan Hnízdil tvrdí, že většina nemocných se obejde bez doktorů i léků. To je do jisté míry pravda, ovšem realita v poptávce po lécích je diametrálně jiná. Tato skutečnost se odráží na tržbách farmaceutických firem.

 

Farmaceutický průmysl by měl růst dle údajů EvaluatePharma o 6,3 % ročně a měl by dosáhnout 1,2 bilionu USD do roku 2022. Nová vlna inovativních terapií v posledních třech letech schválená regulačními orgány bude hlavním motorem růstu. U léčivých přípravků pro vzácná onemocnění se očekává téměř zdvojnásobení tržeb na 217 miliard dolarů do roku 2022. Trh se více orientuje na pacienty s onemocněními, které nejsou časté, ale jsou závažné. Farmaceutický průmysl pravděpodobně vstoupil do druhého patentové éry. Respektive do éry, kdy končí patenty. Nejprodávanější bio léky se dostanou pod konkurenční tlak ze strany generických biotechnologických léků.

farmacie

 

 

Celosvětové prodeje léků na předpis (2008-2022)

Celosvětové prodeje léků na předpis

 

Prodej léků na předpis v USA, EU, Japonsku (2013-2015)

 

Klíčové prodeje léků na předpis podle údajů 20 největších společností vyskočily v roce 2015 o 7,5 %, zejména v důsledku pokračujícího silného růstu v USA a EU. Prodeje v Japonsku v jenech poklesly o 2,4 %.  Prodej léků na předpis rostl z důvodu nových inovativních terapií v USA (+ 9,3 % oproti roku 2014) a Evropě (+8,8 % vs. 2014). Růst tržeb v západní Evropě kompenzuje zpomalení v Japonsku. Je otázkou, zda v dlouhodobém horizontu je tento trend udržitelný.

Prodej léků na předpis v USA, EU, Japonsku

 

Prodej léků na předpis v USA (2013-2015)

 

Trh s léky na předpis v USA pokračuje v růstu tempem 9,3 % oproti roku 2014.  Společnost Gilead Sciences má vedoucí pozici díky růstu prodejů léku na žloutenku typu C. Významný nárůst zaznamenaly také společnosti Abbvie, Celgene a Valeant. Naopak negativní výsledky byly zaznamenány u společností AstraZeneca, Sanofi a GSK, a to v důsledku zvýšené konkurence v oblasti originálních i generických léků.

Prodej léků na předpis v USA

 

Prodej léků na předpis v EU (2013-2015)

 

Prodej léků na předpis v EU v roce 2015 byl překvapující, jelikož byl zaznamenán růst o 8,8 % oproti 3 % v roce 2014. Vedoucí pozici v Evropě si drží společnost Novartis, nicméně největší nárůst byl zaznamenán u společnosti Gilead. U Gilead došlo v Evropě podobně jako v USA k nárůstu prodejů léku na žloutenku typu C. Celgene a GSK zaznamenaly rovněž silný nárůst a to o 36 % a o 28,4 %.

 

Negativní výsledky byly patrné u společností Pfizer, AstraZeneca a Merck & Co, i když očekávaný nárůst v užívání nových terapeutických postupů by měl tento trend zvrátit. Podle vládních údajů se v Evropě očekává v období 2016-22 průměrný roční růst 3 % a to zejména z důvodu nových produktů ve vývoji. V roce 2022 by dle EvaluatePharma měl být Xarelto nejprodávanější značkou s tržbami kolem 2,5 miliardy EUR.

Prodej léků na předpis v EU

 

Prodej léků na předpis v Japonsku (2013-2015)

 

Prodeje léků na předpis v Japonsku v jenech poklesly o 2,4 % oproti růstu o 8,7 % v roce 2014. To je velmi zajímavý fakt vzhledem k tomu, že Japonská populace stárne.

 

Vedoucí pozice v Japonsku si drží společnosti Takeda, Daiichi-Sankyo a Astellas. Více než polovina z 20 nejvýznamnějších společností vykázala negativní výsledky. Společnosti Eli Lilly a Bayer jsou jediné zahraniční společnosti, kterým se daří zvyšovat prodej. Z top 20 společností zaznamenala společnost Ono Pharmaceuticals největší nárůst a to o 18 % díky vyššímu zájmu o lék Opdivo.

Prodej léků na předpis v Japonsku

 

Farmaceutický průmysl má obrovský potenciál do budoucnosti. EvaluatePharma očekává, že farmaceutický průmysl by měl růst o 6,3 % ročně a měl by dosáhnout 1,2 bilionu USD do roku 2022. Dle statistik mají velký potenciál převážně západní země, kde se očekává růst výdajů za léky. Které společnosti mohou nejvíce profitovat na prodejích léků, si ukážeme příště.

11.5.2017

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU