Finlord Sněmovna financí

ETF UŠETŘILY INVESTORŮM 370 MILIARD USD

28.4.2017

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
ochrana

Popularita ETF a nízkonákladových indexových fondů rychle roste. A není se čemu divit. Aktivní manažeři fondů zaostávají za indexy, přičemž rozdíly se prohloubily zejména v posledních pěti letech. Kolik už ETF ušetřily investorům díky nižším poplatkům? Analýza společnosti PureFunds nám to napoví.

 

ETF jako nejlepší volba pro pasivní investory

 

Nízkonákladové fondy mají TER (total expense ratio) typicky méně než 0,2 %. V průměru jsou tak jejich náklady o 70 % nižší oproti aktivním podílovým fondům, které mají TER v průměru 0,7%. Na základě objemu spravovaného majetku a nákladů vypočetli analytici PureFunds, že ETF už investorům ve Spojených státech ušetřily od roku 2003 do konce roku 2016 přes 266 miliard dolarů jenom díky tomu, že investoři přesunuli peníze k nízkonákladovým správcům. Nicméně správné je vypočíst celkovou úsporu investorů, která vznikla i věrným investorům podílových fondů v důsledku plošného snížení poplatků kvůli zvýšené konkurenci. Po započtení tohoto faktoru se celková úspora všech investorů pohybuje na úrovni 368 miliard USD.

 

úspora díky ETF

 

Migrace investorů ze standardních podílových fondů do ETF je skutečně obrovská. Ještě v roce 2003 byl objem majetku v podílových fondech 49krát větší než objem majetku v ETF. Teď je větší jenom 6,5krát. Objem majetku nízkonákladových fondů ve světě roste tempem 21 % ročně, zatímco objem majetku standardních fondů roste tempem 4,7 % ročně a k tomu tempo prudce zpomaluje.

 

Budoucnost patří nízkonákladovým ETF

 

V nejbližších letech bude nastolený trend pokračovat. Nízkonákladové ETF a indexové fondy budou nadále přitahovat kapitál. Naopak aktivně řízené standardní podílové fondy budou těžce lapat po dechu. Nástup robo-advisorů by k tomu měl pomoci, jelikož robotičtí poradci se zaměřují zejména na nízkonákladové investiční nástroje.

 

Nízkonákladové fondy mají i své nevýhody. To je zejména minimální reakce investiční strategie na aktuální stav na trhu. Až přijde na trhy propad cen o desítky procent, tak ETF ztratí také desítky procent. Aktivní management investičních portfolií zkušenými manažery se právě v krizi může ukázat v mnohem lepším světle než je v současnosti.

 

Možnosti investice do ETF jsou i pro české investory celkem snadné, nicméně v této oblasti nemohou počítat s velkou podporou od investičních společností. Ty se řídí heslem: „pokud nechcete platit naše vysoké poplatky, tak si poraďte sami“.

 

Pro investory jsme připravili do balíčku Mini námi využívané strategie na ETF. Jedná se konkrétně o strategie Pro pravidelný příjem peněz a Nízkoriziková ETF strategie pro stabilní portfolio.

 

U každé strategie ukazujeme přesný postup, který sami děláme. Pro snadné pochopení je každý krok zaznamenaný pomocí obrázků, uvádíme také jednotlivé výpočty, které provádíme u daných strategií a také přikládáme linky důležité pro analýzu a následný výběr jednotlivých instrumentů.

28.4.2017

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?