Finlord Sněmovna financí

ČNB INVESTUJE VÍCE DO AKCIÍ. PROČ?

19.4.2017

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Bubliny u ČNB

Proč ČNB investuje do akcií? O kolik zvýšila jejich nákupy? Jaké měla výnosy a jaký byl zisk z prodeje? Kdo spravuje portfolio ČNB? A za kolik?

 

Není žádným tajemstvím, že Česká národní banka (ČNB) již nějaký ten pátek investuje do akciích. Nákup akcií by tak měl splňovat účel diverzifikace devizových rezerv. Česká národní banka odstartovala nákup akcií v červnu 2008, těsně před vypuknutím finanční krize. Následný kolaps cen akcií smazal v tom roce třetinu akciové pozice a 2,5 % celkových rezerv.

 

ČNB není rozhodně jedinou centrální bankou, která investuje do akcií. Mezi velké světové investory patří například známá Švýcarská národní banka, Bank of Japan či čínská centrální banka a jiné asijské centrální banky.

 

ČNB oproti předchozímu roku zvýšila nákup akcií. Jak ukazuje roční účetní závěrka České národní banky za rok 2016, tak ke konci loňského roku vlastnila ČNB akcie za zhruba 189,8 miliard korun z předchozích 128 miliard korun. Výnosy z akcií a podílů (v tom jsou zahrnuty i dividendy) v roce 2016 činily zhruba 4,87 miliardy Kč z předchozích 3,33 miliardy Kč. Zisk z prodeje akcií činil 12,2 miliardy Kč, přičemž v roce 2015 byl zisk 3,9 miliardy Kč.

 

ČNB cílí na to, aby akcie tvořily maximálně 10 % devizových rezerv. Akciové portfolio je dle výroční zprávy za rok 2015 spravováno dvěma vybranými společnostmi. Jak zjistilo médium Euro, tak správu portfolia pro ČNB vykonávají dva největší světoví správci majetku BlackRock a State Street. Ačkoliv se jedná o veřejnou zakázku, tak ČNB neuvedla konkrétně, kolik platí za jejich služby. Jde prý o obchodní tajemství.

 

ČNB má aktiva za 2,2 bilionu Kč. Značná část jsou dluhopisy

 

Kromě akcií se pozice zvýšila v roce 2016 také u kupónových dluhopisů na 1,1 bilionu Kč z 993 mil. Kč v roce 2015. Úroky z kupónových dluhopisů v roce 2016 činily 8,1 miliard Kč.

 

Naopak k meziročnímu poklesu došlo u bezkupónových dluhopisů z 237 mil. Kč na 155 miliard Kč v roce 2016. Naběhlé výnosy z bezkupónových dluhopisů v roce 2016 činily pak 285 mil. Kč.

 

Zisk z prodeje dluhopisů v roce 2016 byl 4,2 miliardy Kč a ztráta byla o velikosti 456 milionů Kč.

 

 

Tabulky: Roční účetní závěrka za rok 2016 ČNB

úrokový výnos

zisk nebo ztráta z finančních operací ČNB

 

V rámci zeměpisné segmentace ČNB investuje nejvíce do aktiv v Německu, USA, Francii, Kanadě, Nizozemsku.

 

Za účetní období 2016 ČNB vykázala zisk 46,4 miliardy Kč, přičemž v účetním období 2015 byla ČNB ve ztrátě 549 mil. Kč.

 

Centrální banky nakupují akcie proto, aby zvýšily své výnosy. Podíl akcií na aktivech centrálních bank tak globálně roste.

 

Některé centrální banky (zejména BoJ) v rámci úkolu finanční stability dál pokračují v takovém tempu expanze, že během několika let mohou získat významný podíl na národních akciových trzích. Prakticky by tak došlo ke znárodnění firem. Taktéž je velmi pravděpodobné, že při větších propadech cen akcií o 25 a více procent centrální banky automaticky zvýší své akciové pozice.

19.4.2017

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    AB napsal:

    Výborný článek.

    Je někde veřejně k dispozici informace o objemu pozic a konkrétních titulech v akciovém portfoliu ČNB, například ke konci loňského kalendářního roku?

    Mně osobně zneklidňuje fakt, že ČNB bez skrupulí nejprve zavede intervenční režim a eurové devizové rezervy, které vytvoří při jeho uskutečňování následně použije na nákup státních dluhopisů v rámci Eurozóny a podle všeho rovněž i evropských akcií – tomu říkám nucená důvěra a podpora evropského projektu za každou cenu, navíc tento zásah do trhu nebyl jakkoli omezen. 2 biliony CZK jsou 2 biliony CZK, ale pokud stejný mechanismus a operace uskutečňují i ostatní centrální bankovní orgány po celém světě, je to z pohledu retailového investora i principu fungování volného trhu naprostá šílenost. Pořád v této souvislosti před sebou vidím Singera na tiskovce, kde s úsměvem na rtech informuje veřejnost, že jsou připraveni intervenovat v neomezeném objemu. Asi je naivní očekávat, že dojde k likvidaci eurové pozice, kterou vytvořila ČNB při intervenčním režimu, zpět na koruny, dřív, než dojde k rozpadu Eurozóny.

    Nemá mimo jiné k otázce znárodnění, či získání majoritního vlasnictví v některých akciových titulech centrálními bankovními orgány co říct BIS se sídlem v Basileji? Přece dochází k trvalé spolupráci a kooperaci se střetem zájmů mezi centrálními bankami a touto institucí, spousta bývalých vysoce postavených zaměstnanců centrálních bank končí často zde.

    admin napsal:

    Dobrý den, my jsme informaci o konkrétních titulech nenašli. Jenom geografické rozčlenění investic. Taková Švýcarská centrální banka je ještě trochu transparentnější a informuje o konkrétních investicích. Centrální banky ve světě navzájem spolupracují a hledají nejlepší nástroje, jak naplnit měnovopolitické cíle. BIS je spíše platforma pro komunikaci a předávání informací. Por ČNB je mnohem důležitější komunikace s ECB. Momentálně mezi centrálními bankami převládá názor, že umístění 10 % devizových rezerv do akciových instrumentů je v pořádku a má to dlouhodobě pozitivní dopad.

    AB napsal:

    Díky za odpověď.

    PH napsal:

    Výroční zprávu za 2016 jsem nenašel. Na webu ČNB je poslední za 2015. Výše uvedené data jsou, zdá se, z roční účetní závěrka ke konci 2016.
    Nicméně složení akciového portfolio v podstatě známé je. Ve výročních zprávách je složení akciového portfolia podle indexů, jejichž skladba známá je. Pro představu tedy viz výročka 2015. Až bude 2016, budeme mít čerstvější data.
    Zmiňovaná Švýcarská národní banka investuje podobně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA XTB