Finlord Sněmovna financí

CENTRÁLNÍ BANKY JSOU HLADOVÉ PO ZLATĚ

21.4.2017

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Jak se vyvíjely nákupy zlata centrálními bankami v roce 2016?  Které centrální banky poptávají nejvíce zlata?

 

Inflace ve světě roste a v nejbližší době by tomu nemělo být jinak. Rostoucí inflace se nadále očekává zejména v USA, a to hlavně v případě, že prezident Donald Trump dotáhne do konce jeho plány ohledně přistěhovalectví a obchodu. Jeden z důsledků růstu inflace je, že reálné úrokové sazby jsou záporné.

 

Rostoucí inflace podporuje růst ceny zlata. Zlato bylo vždy považováno za uchovatele hodnoty v prostředí rostoucí inflace.

 

Zlato má inverzní vztah s reálnými 10letými požadovanými výnosnostmi USA. Tento vztah je ovlivněn inflací. Když inflace roste (jako je tomu nyní), tak dochází k poklesu reálné požadované výnosnosti směrem dolů k nule. To má pak za následek přesun investorů do jiných takzvaných bezpečnostních aktiv, včetně zlata. A opačně.

Zlato a požadované výnosnosti USA

 

Od roku 2010 centrální banky začaly masivně nakupovat zlato ve snaze diverzifikovat své rezervy mimo americký dolar. V roce 2016 poklesly nákupy zlata centrálními bankami zhruba o 35 % oproti předchozímu roku. Nicméně i přesto zůstává poptávka centrálních bank z historického pohledu vysoká a to především díky Číně a Rusku.

centrální banky zlato

Zdroj: WGC

 

 

ČNB oproti předchozímu roku zvýšila držbu zlata. Jak ukazuje roční účetní závěrka České národní banky za rok 2016, tak ke konci loňského roku vlastnila ČNB zlato za 630 milionů Kč z předchozích 616 milionů Kč.

 

Podle údajů Metals Focus nákupy centrálních bank budou pravděpodobně pokračovat i letos, ale pomalejším tempem, jelikož se přiblížily plnému zainvestování devizových rezerv.

nákupy zlata centrálními bankami

 

Agregátní rozvaha centrálních bank je rekordně vysoká. V současné době dosahuje 14,6 bilionu dolarů.

agregátní rozvaha centrálních bank

21.4.2017

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?