CO UDĚLÁ OPEC V KVĚTNU?
31.3.2017
3 min.
Na konci listopadu minulého roku se členové kartelu OPEC domluvili spolu s několika nečlenskými zeměmi na těžebním limitu. Rozhodnutí ihned způsobilo výrazný růst cen ropy o přibližně 15 %. Nicméně celý letošní březen se nesl ve znamení oslabování ropy, přičemž koncem měsíce se cena této komodity nacházela jenom o málo výše oproti úrovni před schválením limitu. V čem je problém a jaké další kroky lze od kartelu očekávat?
Kartel OPEC se domluvil na snížení produkce o 1,2 mbd na 32,5 milionů barelů ropy denně. Země mimo kartel OPEC v čele s Ruskem se shodly na koordinovaném snížení produkce o 560 tisíc barelů ropy denně. Celkem by se produkce měla dle domluvy snížit o 1,8 mbd. Ke konci března se dohodu dařilo plnit na přibližně 80 %.
Globální spotřeba ropy se nachází na úrovni 98 mbd, takže snížení nabídky o plánovaných 1,8 mbd by z trhu stáhlo přibližně 2 % nabídky. To není málo. Kartel OPEC se spolu s analytiky domnívali, že díky této redukci by cena ropy mohla vyskočit až na 60 dolarů za barel.
Jenomže nikdo neočekával tak rychlé zotavení produkce ve Spojených státech. Americké těžební společnosti zredukovaly v posledních letech náklady až o třetinu. To znamená, že řada firem je zisková i při současné ceně 50 USD za barel. Americká těžba se tak od listopadu zvýšila o 420 tisíc barelů a v nejbližších měsících je možné zvýšení o dalších několik set tisíc barelů. Více produkují i další země mimo kartel OPEC.
Graf č.1: Zásoby ropy v USA v miliardách barelů a produkce kartelu OPEC v mbd, zdroj: Bloomberg
Pokles nadměrných celosvětových zásob ropy není dle údajů Mezinárodní energetické agentury tak rychlý, jak se původně očekávalo. Výraznější snížení by mohlo nastat až ve druhém čtvrtletí. Pro další směrování trhu s ropou je tak důležité vyjádření saudskoarabského ministra energetiky. Ten uvedl v rozhovoru pro Bloomberg, že OPEC by na květnovém zasedání měl těžební limit prodloužit, pokud budou globální zásoby nad pětiletým průměrem. Jelikož jsou zásoby významně nad průměrem, tak je splnění tohoto požadavku velmi pravděpodobné.
Zdá se tedy, že OPEC by v květnu skutečně mohl přistoupit k prodloužení těžebního limitu. Na takovémto rozhodnutí by nejvíce vydělaly americké těžební firmy. Naopak postavení kartelu OPEC by se zhoršilo. Rozhodování členů kartelu je velmi složité. Pokud odsouhlasí prodloužení limitu, tak pomocí vyšší ceny ropy vygenerují krátkodobý růst příjmů z prodeje ropy, ale kartel přijde o část dlouhodobé pozice na ropném trhu ve prospěch USA. Naopak, pokud limit nebude prodloužen, tak cena ropy pravděpodobně propadne, což by otřáslo nejenom financemi kartelu OPEC, ale i pozici amerických těžařů.
31.3.2017
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Pracovní příležitosti v sousedních zemích České republiky: Kde se vyplatí pracovat
Prozkoumejte pracovní příležitosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Najděte si ideální ...
Více informací23.10.2024
3 min.
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?
Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů
Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Napsat komentář