Finlord Sněmovna financí

HEDGEOVÉ FONDY VE VELKÉM SHORTUJÍ DLUHOPISY

15.3.2017

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
nyc

Očekávání, že Fed přistoupí ke zvýšení klíčové úrokové sazby v březnu, se výrazně zvyšuje. Nejen, že inflace v USA výrazně roste, ale pozitivní data přichází také z trhu práce. V minulém týdnu totiž tvorba pracovních míst v USA příjemně překvapila, když Spojené státy dokázaly vytvořit v únoru 235 tisíc pracovních míst. Míra nezaměstnanosti poklesla z lednových 4,8 % na 4,7 % v únoru.

trh práce USA

 

Tím, jak se zvedá klíčová úroková sazba, tak dochází k růstu požadovaných výnosností dluhopisů. Historicky jsou pak pozoruhodná léta 2004-2007. Od roku 2004 docházelo k postupnému zvyšování základní úrokové sazby v USA až do roku 2007, kdy dosáhla úrovně 5,25 %. To samé se pochopitelně dělo i u požadovaných výnosností. Na grafu hraje zajímavou roli modrá křivka, respektive dvouletá požadovaná výnosnost, která když se v historii dostala na vysoké úrovně ostatních požadovaných výnosností, tak posléze došlo k propadu požadovaných výnosností. V roce 2007 došlo k finanční krizi a americká centrální banka začala snižovat základní úrokovou sazbu, čímž začaly klesat i požadované výnosnosti dluhopisů.

dluhopisy

 

Když požadované výnosnosti rostou, tak cena dluhopisů klesá. To si samozřejmě uvědomují i hedgeové fondy. V současnosti je short pozice ve futures na dluhopisy obrovská.

hedge fondy

 

Fed by dle odhadů analytiků mohl letos zvýšit sazby minimálně o 0,5 pb. Rychlejší inflace by pak mohla utahování monetární politiky ještě více podpořit. Rozhodně je dobré sledovat strmost úrokové křivky. Pokud se krátkodobé sazby dostanou na úroveň dlouhodobých, tak je možné opět předpokládat stejný scénář, jako nastal v letech 2007 až 2011.

15.3.2017

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK INVESTUJE FOND SLAVIC CAPITAL?