MINTOS A MĚNOVÉ KONVERZE ZDARMA
3.2.2017
4 min.
Platforma Mintos nabízí v rámci beta testu měnové konverze zdarma. Chce tak podpořit investory, aby více umísťovali peníze do úvěrů v málo používaných měnách, jako jsou gruzínsky lari nebo rumunský leu. Ze strany provozovatelů platformy se jedná o výborný krok, který umožní nejenom více diverzifikovat portfolia, ale po krátkou dobu (do konce beta testu a zavedení poplatku) bude Mintos i nejvýhodnější směnárna finančních prostředků.
V posledních týdnech Mintos zavedl na platformu jako doplněk k eurovým úvěrům také úvěry v českých korunách (CZK), polských zlotých (PLN), dánských korunách (DKK), gruzínských lari (GEL) a rumunských leu (RON).
Nabídka v CZK, PLN a RON je zatím nízká. Na druhé straně v případě DKK a GEL je možné investovat do řady úvěrů, které se na platformu dostaly přes nebankovku Cream Finance.
Měnové konverze jsou skutečně jednoduché, momentálně se provádí za středový mezibankovní kurz a zatím jsou bez poplatku. Jinými slovy Mintos teď na každé směně prodělává. Časem poplatky určitě zavede, ale dá se očekávat, že i pak budou měnové konverze relativně levné. Teď se 100 eur smění v rámci platformy do 2702,1 CZK. Jelikož má Mintos svůj účet i v ČR, tak si tyto prostředky můžeme převést na nějaký náš korunový účet bezplatně.
Měnové konverze umožňují investovat v lari a leu
Investice do úvěrů v gruzínském lari nebo rumunském leu bude teď snadnější, což ještě neznamená, že úvěry v těchto měnách budou i atraktivnější pro investora. Zejména nás zajímá vývoj kurzu těchto měnu vůči CZK. Ani jedna ze zmíněných měn se v našich končinách nedá prakticky zahedgeovat. Lari loni oslabila vůči koruně o téměř 10 % a je pod dlouhodobým prodejním tlakem. Úvěry v měně sice nabízí úrokovou sazbu 14 %, nicméně pokud nastane oslabení měny o 10 %, tak pro investora bude čistý zisk slabé 4 %. Graf lze najít na stránkách XE.
Rumunský leu je trochu stabilnější, ale i tato měna dlouhodobě vůči koruně oslabuje. Loni znehodnotila o přibližně 2 %.
U polského zlotého a dánské koruny je situace lepší. Kurz koruny vůči těmto dvěma měnám stagnuje. Samozřejmě musíme počítat s tím, že po uvolnění intervencí může koruna posilnit. Proti tomu se ale klidně můžeme zajistit pomocí hedgeovací pozice v EUR. Zejména DKK je na EUR hodně navázaná.
A právě na dánskou korunu se můžeme v nejbližších měsících při nedostatku eurových úvěrů zaměřit. Výhledově se nevyhýbáme ani polskému zlotému. Naopak měnové konverze do gruzínské a rumunské měny nás zatím nelákají. Každopádně Mintos je oproti konkurenci hodně napřed, což je pro nás investory jedině dobře.
3.2.2017
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář