TĚŽBA ROPY JE OPĚT ATRAKTIVNÍ
30.1.2017
4 min.
Do roku 2017 vstoupil energetický sektor optimisticky. Zejména se stabilizovala cena a těžba ropy. I finanční výsledky těžebních firem se v uplynulých měsících značně zlepšily. Co lze očekávat v roce 2017? Jaký je výhled pro celý energetický sektor?
Pro ropné firmy bylo první pololetí 2016 velmi špatné. Kupříkladu Exxon Mobile dosáhl nejhorších výsledků za uplynulých 17 let. Zlé výsledky v důsledku propadu cen ropy způsobily v posledních 2 letech výrazné snížení nákladů a zefektivňování těžby. Výpočty Goldman Sachs ukazují, že náklady na produkci ropy klesly od roku 2014 v závislosti na zdroji ropy o 20 až 35 %. Další snižování nákladů je velmi pravděpodobné. V následujících letech bude stačit nižší cena ropy, aby byly projekty zaměřené na její těžbu ziskové. Limit ziskovosti se v současnosti pohybuje v průměru pod 55 dolary za barel, přičemž v roce 2014 byla hranice ziskovosti nad 75 dolary.
Graf č.1: změna produkčních nákladů od roku 2014, zdroj: Bloomberg, Goldman Sachs
Na konci listopadu 2016 odsouhlasil kartel OPEC snížení produkce o 1,2 mbd na 32,5 milionu barelů ropy denně. Připojily se i nečlenské země v čele s Ruskem a odsouhlasily svoje snížení produkce o 560 tisíc barelů. Na druhé straně je nutné upozornit na to, že v měsících před odsouhlasením dohody producenti ropy výrazně zvýšili svoji těžbu. Stav nižší produkce bude v platnosti v první polovině roku 2017.
Kartel OPEC odhaduje, že globální spotřeba ropy v roce 2017 stoupne na rekordních 95,3 milionu barelů ropy denně. Poptávka by měla stoupat až do roku 2020, kdy by se mělo globálně spotřebovávat 98,3 mbd. Nicméně ve své dlouhodobé předpovědi se OPEC přiklání k názoru, že spotřeba ropy poroste minimálně do roku 2040.
Tahounem by měla být doprava, a to především v rozvíjejících se zemích. Počet aut na cestách by se měl do roku 2040 dle odhadu kartelu zdvojnásobit na 2,5 miliardy. Ve vyspělých zemích by spotřeba mohla poklesnout přibližně o třetinu v důsledku vyššího využití alternativních pohonů. Kupříkladu automobilka Volkswagen plánuje, že v roce 2025 bude až třetina jí vyrobených vozů využívat elektromotory.
Stabilizace cen ropy je pro producenty ropy lákadlem, aby opět zvýšily svoji těžbu. Zejména ve Spojených státech už sledujeme výrazné zvýšení těžební aktivity. Počet aktivních vrtných zařízení stoupl na nejvyšší úroveň od listopadu 2015 a těžba ropy v USA už dosahuje úrovně 9 milionů barelů ropy denně. Nárůst americké produkce do značné míry kompenzuje výpadek těžby kartelu OPEC.
Graf č.2: Počet aktivních těžebních zařízení v USA a cena ropy, zdroj: Bloomberg
Kterým firmám pomůže vyšší těžba ropy?
V ropném sektoru lze identifikovat řadu „poškozených“ firem, které v loňském roce jenom o vlásek unikly krachu. Přeživší firmy se ale mohou těšit na nižší konkurenci. S růstem globální spotřeby budou stoupat i investice do ropné infrastruktury. Atraktivní mohou být zejména ty energetické firmy, které aktivně vyhledávají podnikatelské příležitosti v Asii. Ta bude v nejbližších letech tahounem růstu poptávky po energetických komoditách.
30.1.2017
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Pracovní příležitosti v sousedních zemích České republiky: Kde se vyplatí pracovat
Prozkoumejte pracovní příležitosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Najděte si ideální ...
Více informací23.10.2024
3 min.
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?
Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů
Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Napsat komentář