NEJVĚTŠÍ NEGATIVUM INVESTICE DO AKCIÍ
18.1.2017
3 min.
Proč je investice do akcií a jiných podílů ve firmách tak nepopulární mezi investory? Proč jsou naopak oblíbené nemovitosti a dluhopisy? V čem je největší problém při investování na světových burzách? Nemovitostní investice mají jednu nádhernou vlastnost – jejich ceny nejsou hned vidět. Běžný člověk/investor pak ani nepostřehne, že i v jejich případě klidně může krátkodobě přijít o 15-20 % hodnoty.
Když investujeme do akcií nebo akciových fondů, tak jejich ceny můžeme sledovat prakticky každou minutu. Internetových portálů s grafy je hodně a není problém ihned zjistit aktuální cenu. Soustavný přísun informací vyvolává v investorovi nutkání stále přehodnocovat své rozhodnutí. Tato myšlenková aktivita nás, samozřejmě, unavuje a stresuje. Investoři pak podvědomě volí investice, u kterých nebudou mít k dispozici cenu.
Pokud investor umístí prostředky do nemovitosti na bydlení nebo pronájem, tak už pak nesleduje dennodenní pohyby cen. Maximálně jednou za rok zachytí informaci statistického úřadu o změně cen a to je tak asi všechno. Typický vlastník nemovitosti mávne nad informací o poklesu cen rukou a řekne: „dlouhodobě ceny nemovitostí i tak stále rostou.“
Schválně, dokážete si vzpomenout, jak se vyvíjela cena vašeho domu/bytu v letech 2008 až 2012? Těžký úkol, že ano? Pomůžeme vám. Údaje Statistického úřadu ukazují, že nabídkové ceny bytů v ČR v uvedeném pětiletém období propadly o 15 %.
A teď to samé cvičení s cenami akcií. Jak se vyvíjely ceny světových nebo českých akcií v tomto období. Asi se shodneme, že tady je odhad snadnější. Pamatujeme si, že v minulosti byla finanční krize, recese a na výpisech našeho podílového fondu jsme měli ztráty. Od roku 2008 do konce 2012 ztratily světové akcie kolem 23 % hodnoty, české akcie pak zaznamenaly ještě větší ztráty.
Dlouhé období přeje akciím
Co je ale nejzajímavější, tak to je srovnání vývoje cen nemovitostí a akcií. V ČR se investice do bytů zhodnotila dle údajů Statistického úřadu od roku 2005 do konce roku 2016 o 5,2 % p.a.. Ve stejném období se investice do nemovitostí v USA zhodnotila dle Case-Shiller indexu o 1 % p.a. A co akcie? Americké akcie si připsaly zhodnocení o 5,5 %. Investice do českých akcií přes typický podílový fond vygenerovala zhodnocení na úrovni 0 % p.a.
Investice do akcií vyspělých trhů v dlouhém období překonává investici do nemovitosti. V ČR to tak zatím není. Trh investičních služeb je zde stále v plenkách a typický akciový fond si každý rok uškubne od investorů 2 % bez ohledu na to, jakou přidanou hodnotu vygeneroval. Pochopitelně o tuto částku je pak nižší výkonnost investora.
Doporučení: nesledujme grafy
Z uvedeného textu plyne jednoznačný závěr. Největším negativem akciových investic je paradoxně rychlý přísun cenových informací. Nesledujme cenové informace na burzách tak často a budeme spokojenější a s největší pravděpodobností i bohatší. Zaměřme se na hodnotu investice. Pokud si myslíme, že akcie nějaké firmy nebo fondu jsou dobré na nákup, tak je kupme a podívejme se na cenu až za rok nebo za dva roky. Když můžeme mít takovýto přístup u nemovitostí, tak jej klidně můžeme mít i u akcií. V dlouhém období jdou ceny akcií v průměru také pořád nahoru.
Samozřejmě, nesledování trhů je extrémně náročné. Informace plynou ze všech stran. Nejenom od brokerů, kteří chtějí nahnat komise, ale i od běžných lidí postupně objevujících zázraky finančních trhů. Tyto informace mohou být zajímavé, ale před jakoukoliv změnou v portfoliu se musíme ptát sami sebe: je dodatečný výnos dostatečně vysoký, aby pokryl nejenom naše poplatky, ale i mentální aktivitu?
Nezapomínejme na jedno ze základných pravidel Benjamina Grahama: „akciový trh tady není od toho, aby nás informoval o hodnotě, ale od toho, aby nám sloužil při realizaci našich investičních záměrů.“
18.1.2017
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Chválím tento přístup v hodnocení a srovnání vývoje cen nemovitostí a akcií, ale problematika je trochu složitější a nabízí obrovský prostor pro její rozvedení. I z pohledu odlišení obou aktiv jako investičních nástrojů, průměrné P/E nemovitostí jistě nebude srovnatelné s průměrným P/E akcií, rovněž srovnání vývoje cen nemovitostí na českém/evropském realitním trhu, který je daleko konzervativnější, než americký akciový a realitní trh není úplně košer. Také investice do REIT společností, budou nejspíše lépe kopírovat vývoj cen nemovitostí, než investice do individuálních nemovitostí, viz následující příklad – nájemní smlouva byla sjednaná v roce 2008 s cenou 150 CZK/m2, smlouva dále obsahovala inflační doložku, nájem se za předpokladu, že nájemník nedal do konce roku 2012 výpověď, nesnížil, pouze se mohl zvýšit, nebo zůstat v původní výši. Za uvedené období ale došlo k poklesu průměrných cen nemovitostí v regionu o 15 %. Vás, jako majitele se tento pokles dosud jakkoli nedotkl.
Stejného zajištění proti poklesu s akciemi ve většině případů pravděpodobně nedosáhnete, ale při investicích do individuálních nemovitostí v Evropě za účelem dlouhodobých kapitálových výnosů z pronájmu ve většině případů ano. Nevýhodou je, že s rostoucím počtem nemovitostí v portfoliu respektive s rostoučím počtem pronajímaných jednotek se efekt snižuje a nemovitostní portfolio začíná více kopírovat celkový vývoj trhu, na druhou stranu, kolaterální úvěr u nemovitostí je hodnocen všemi bankami jako méně rizikový, než úvěr pro obchodování s cennými papíry u brokera (navíc, kdo investuje dlouhodobě do akcií s pákou? (To je finanční sebevražda…) V případě, že úvěrovou politiku optimalizujete do rozumné míry, podaří se vám daleko snadněji a s menším rizikem snížit náklady na cizí kapitál, než v případě akcií. Jinak řečeno, při stejné tržní hodnotě aktiv roste při použití marginu/úvěru ROE rychleji u nemovitostí, než u akcií. Navíc ještě přidejte v podmínkách ČR odpisy/30 % paušál pro příjmy do 2 mio CZK ročně a jste na efektivní daňové sazbě pod 10,5 %.
Tvrdím, že :
V dlouhém období jsou ceny akcií nulové.
V dlouhém období jsou ceny akciových indexů rostoucí. (pokud nejste Japonec)
Děkujeme za názor. Určitě i nemovitosti jsou dlouhodobě zajímavým investičním nástrojem. Nechtěli jsme spustit velkou diskusi o tom, jestli je lepší dlouhodobý nákup akcií nebo nemovitostí. Mezi miliardáři jsou lidé, kteří čistě nakupují akcie (Buffett), ale jsou tam i lidé, kteří nedají dopustit právě na nemovitostní investice. Až budeme mít čas, tak vezmeme stovku nejbohatších a uděláme srovnávací tabulku aktiv, které jim přinesly zisky. V článku jsme chtěli poukázat na to, ať se investoři nenechávají strhnout sledováním různých cen aktiv na internetu. Základem je postupně nakupovat dlouhodobě ověřené aktiva a ne pořád přeskakovat z jedná strany na druhou – to je pravidlo, které se dá univerzálně použít na akcie i na nemovitosti.
To je dobrý námět, ale obávám se, že získat i jen souhrnná data nad rámec těch obecných (sektorová orientace) v tak obrovských portfoliích bude problém, odhaduji, že z pohledu průměrného člověka by nejpřínosnějšími byly konkrétnější informace o miliardářích s diverzifikovanou sektorovou orientací, málokdo může spoléhat na to, že bude druhý Buffett, nebo Steve Jobs. Druhá věc je dostupnost investičního nástrojů, které tato skupina má k dispozici. Přeci jen kvalifikovaný investor (+$1 mil net worth/+$200k net income) má přístup k většímu množství zajímavých investic, než obyčejný člověk. Neříkám, že se lustrace potenciálních kvalifikovaných investorů provádí důsledně (v 9 z 10 případů se prostě věří, že to co jste podepsali, je pravda), ale přeci jenom, dostupnost informací je omezená. Ve většině případů veřejná inzerce vůbec není možná, pokud nechcete přijít o licenci.