Finlord Sněmovna financí

ČISTÝ DLUH K EBITDA NA MAXIMECH

1.12.2016

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Čistý dluh k EBITDA je v USA defacto na maximech.  Co to znamená pro firmy? Jak jsou na tom se zadlužením investoři potažmo domácnosti? Spojené státy americké jsou zadlužené až po uši. V minulém článku jsme se z velké části zaměřili na vládní dluh USA. Dnes se blíže podíváme, jak jsou na tom s dluhem firmy, investoři a domácnosti.

 

Čistý dluh k EBITDA v rámci společností S&P se dostal na úrovně z devadesátých let. Značná část firem využívá pákového efektu, který je neškodný do doby než přijde recese a dluh se oproti EBITDA zvýší.  Díky snadnému a levnému financování mají firmy doslova otevřené dveře k rychlé expanzi, čemuž také napomáhá silný ekonomický růst.

 

čistý dluh k ebitda

 

Vedle firem využívají pákový efekt také investoři. Zadlužení investorů obchodujících na burze NYSE se zvýšilo meziměsíčně o 6,3 % na 500 miliard USD. Řada investorů se chová procyklicky. Když vidí, že jde trh nahoru či očekávají jeho růst, tak zvyšují páku. Pokud bude růst zadlužení nadále pokračovat takovýmto tempem, tak jednoznačně brzy padne nový rekord v zadlužení investorů.

 

Dluh spekulantů v USA

 

Celkem se dluh domácností v USA vyšplhal na nový rekord 12,4 bilionu USD. Zadlužení roste nejen u pracujících, ale také u studentů. Studentské půjčky se dostaly na konci 3. čtvrtletí na historický rekord, když dosáhly úrovně 1,28 bilionu USD. Údaje za konec 3. kvartálu také ukazují, že se na nové maximum dostaly půjčky na nákup automobilů. V oblasti auto půjček nastal nárůst ve všech segmentech rozdělených dle kredibility zákazníka. U méně kvalitních půjček se zvýšila také míra nesplácení.

 

Spotřebitelský dluh bez hypoték v USA:

 

spotřebitelský dluh v USA

 

Velice zajímavý je postoj americké vlády k federálním studentským půjčkám. Podle údajů agentury Bloomberg by totiž mělo dojít k odpuštění studentského dluhu za více než 108 miliard USD. Pokud dojde k tomuto rozhodnutí, tak ušlé splátky dluhu budou muset zaplatit v konečné fázi daňoví poplatníci. Podle vládního návrhu by studenti spláceli půjčku tak, aby splátka byla 10 – 20 % jejich příjmu. Po 20 – 25 letech by se zbylý zůstatek odpustil.

 

Otázkou je, co se stane, až americké centrální banka začne zvyšovat hlavní úrokové sazby. Budou mít firmy i domácnosti peníze na splácení úroků. Obdobně začala i krize 2007. Nejdřív se soukromé subjekty ve velkém zadlužily, aby při nárůstu úrokových sazeb spadly do platební neschopnosti.

1.12.2016

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE