Finlord Sněmovna financí

REKORDNÍ DLUH USA: MÁME SE BÁT?

24.11.2016

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
usa vlajka

Podle údajů ministerstva financí USA vzrostl od počátku fiskálního roku 2017 vládní dluh o 294 miliard USD. Jedná se o anualizovaný nárůst o 13 %. Fiskální rok začíná v říjnu a trvá do konce září. Pokud bude růst dluhu pokračovat stejným tempem, tak se vládní dluh zvýší v letošním fiskálním roce o 2,4 bilionu a v konečné fázi přesáhne úroveň 21 bilionů. Nejhorší na tom je, že růst dluhu výrazně překonává tempo růstu americké ekonomiky.

 

Graf : Celkový dluh nefinančních institucí v % vůči HDP

dluh USA

 

Celkový dluh nefinančních institucí je ve výši 250 % z HDP. V absolutní částce činí vládní dluh USA 19 bilionů USD, což je 107 % z HDP.

dluh USA

 

Amerika jede tedy totálně na dluh. Americký státní dluh by se mohl ještě více zvýšit díky Trumpovým plánům markantně utrácet za infrastrukturu. Určitě to z krátkodobého pohledu povede k ekonomickému růstu, nicméně… Velkou přítěží se pro instituce v USA může stát možné zvýšení úrokových sazeb. Trh očekává, že Fed přikročí ke zvýšení úrokových sazeb již na zasedání v prosinci. Tento scénář je velmi pravděpodobný, neboť hospodářský růst USA nabírá na síle, trh práce si vede dobře a inflace se dál zvyšuje. Růst sazeb by měl být pozvolný, avšak každé zvýšení úrokových sazeb způsobuje růst deficitu rozpočtu potažmo zadlužení.

 

V současné době splácí USA na úrocích 423 miliard USD při úrokové sazbě 2,2 %. Pokud by se úroková sazba zvýšila z 2,2 % na 3 %, tak se splátky navýší na 570 miliard USD a kdyby se zvýšila o 4 %, tak se splátky zvýší až na 760 miliard USD. Čili z tohoto důvodu je možné očekávat, že úrokové sazby nemohou jít ani nijak významně nahoru.

 

Zvyšování úrokových sazeb v USA je pro dluhopisový vývoj negativní, protože poklesnou ceny dluhopisů. Dluhopisy začnou opět stoupat, jakmile začne oslabovat ekonomický růst a nastanou výprodeje na akciích.

 

Pro investory s fixním kupónem je růst úrokových sazeb nepříznivý. Naopak, pro investory s variabilním kupónem je růst úrokových sazeb příznivý, jelikož jim to zvedne investiční cash flow.

24.11.2016

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE