Finlord Sněmovna financí

JAK HLEDÁME DOBRÉ INVESTICE

23.11.2016

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finlord ochrana

Typicky dostáváme tuto otázku: „Jak a kde hledáte dobré investice?“ Všichni bychom chtěli, aby naše peníze vydělávali co nejvíce a s co nejnižším rizikem. Jenomže najít skutečně dobrou investici není tak snadné. Stále platí základní pravidlo, že ne všechny výborné firmy nabízí investorům i výborný investiční potenciál. V následujícím rozboru ukážeme několik našich pravidel a postupů. Ještě podrobnější informace spolu s vánočními dárky připravujeme pro naše odběratele, tak se určitě přihlaste do našeho mailing listu, ať Vám nic neuteče.

 

Dobrá firma vs. dobrá investice

 

Kde hledáme vhodné investice? Když jdete rybařit, tak také nahodíte udici tam, kde je nejvyšší koncentrace ryb. Proto se zaměřujeme především na podnikové investice. Žijeme v kapitalismu, což znamená, že nejvyšších výnosů budou dlouhodobě dosahovat podnikatelé a majitelé firem. Státní dluhopisy a úrokové vklady mohou být krátkodobě zajímavé, ale v dlouhém období výkonnostně zaostávají.

 

Co patří do podnikových investic? Jsou to investice do akcií (nebo obchodních podílů), do firemních dluhopisů a zařadit sem můžeme i P2P investice. U P2P je investice spíše do podnikatelské myšlenky půjčování peněz než do samotného podniku finančních služeb.

 

Zajímají nás především pokrokové firmy, které přináší užitek společnosti. Určitě všichni dokážeme vyjmenovat spoustu známých firem, jako jsou třeba Microsoft, BMW či český Linet. Linet jsme zmínili záměrně. Tato firma je ve svém oboru výroby nemocničních lůžek jedna z nejlepších (doporučujeme podívat se do obchodního rejstříku na výroční zprávu). Z investičního hlediska je ale pro nás nepoužitelná. Linet nenabízí svůj obchodní podíl na veřejném trhu, takže jej nemůžeme nakoupit. Holt, skvělá firma, ale pro nás nulová investiční příležitost.

 

Microsoft a BMW už pro nás mohou být zajímavější, protože jejich akcie se obchodují na burzách. Stačí několik kliknutí do obchodní platformy a v průběhu pár sekund se můžeme stát spolumajiteli těchto firem.

 

Je ale investice do akcií Microsoft nebo BMW to nejlepší, co můžeme udělat s našimi penězi? Je nákup akcií těchto výborných firem také výbornou investicí? Jak to určíme?

 

Hodnota i cena investice se mění

 

Podnikovou investici musíme před nákupem/prodejem nějak ohodnotit. Nejdřív malé rozlišení pojmů: hodnota je subjektivní parametr, cena je objektivní. Hodnotu si každý investor stanoví sám, cenu většinou vidíme na burzovním výpise nebo v kupní smlouvě. Oba parametry se mění, ale rozhodně větší výkyvy sledujeme u ceny. A je velká škoda, že investoři sledují zejména cenu a ne hodnotu, i když by to správně mělo být úplně naopak.

 

Taktéž si musíme uvědomit, že cena na burze je zobrazovaná trochu nešťastně: jedna akcie Microsoftu teď stojí 60 USD, před týdnem stála 58 USD. Co nám to říká o možném budoucím zhodnocení? Nic. Ale amatérští investoři jsou naučeni na to, že třeba u „termiňáků“ mají slíbený výnos 1 % už na počátku nákupu produktu. Tady u akcií Microsoftu není na první pohled žádný očekávaný výnos vidět. Abychom se dopátrali k nějakému očekávanému výnosu investice, tak musíme začít počítat.

 

Co počítáme u akcií? Očekávaný zisk a příjem firmy, protože z toho pak dostaneme jako spolumajitelé svůj malý díl. Metod výpočtů je hodně a nedá se říct, že by byla některá vyloženě nejlepší. Taktéž je nutné upozornit na to, že každý investor dospěje k jinému výsledku a k jiné hodnotě investice, protože použije trochu jiný odhad vstupních parametrů.

 

Na co klade při výběru investic důraz Finlord?

 

Pro letošní rok máme cílený výnos 10 %, což v ekonomické teorii můžeme považovat za naši diskontní míru. Tento parametr si zapamatujte. Ještě jej použijeme.

 

Při ohodnocování firmy sledujeme zejména Free cash flow (FCF) a jsou na tom postaveny i postupy ve Výukových balíčcích a ve službě Portfolio Manažer.

 

Proč Free cash flow a ne třeba jenom zisk? FCF, někdy také free cash flow to firm (FCFF) vypočteme jako provozní cash flow mínus investice do kapitálu. FCF nám tedy ukazuje, kolik reálných peněz (na bankovním účtu nebo v hotovosti) zůstane firmě poté, co prodá své produkty, zaplatí náklady na výrobu a administrativu a také uskuteční své výdaje na investice do dlouhodobého i krátkodobého majetku. Zbylé peníze pak mohou firmy rozdělit mezi subjekty, které poskytly firmě investiční kapitál. To jsou nejenom akcionáři (běžní a preferenční), ale také bankovní a dluhopisoví věřitelé. FCF je obecně stabilnější indikátor jako čistý zisk a lépe zobrazuje schopnost firmy vytvářet hodnotu pro vlastníky kapitálu.

 

FCF nesledujeme v jeho absolutní výši, ale spíše sledujeme Free cash flow yield – FCF výnosnost, která vznikne podílem FCF a ceny akcie. Když je FCF výnosnost 10 %, tak poskytovatelé kapitálu (investoři a dluhoví věřitelé v průměru) mohou očekávat 10 % návratnost kapitálu, pokud se nezmění finanční situace podniku.

 

Selská logika nám říká, že firmy s vyšším FCF výnosností by měly dlouhodobě dosahovat vyšší investiční zhodnocení akcií. A ano, ono to tak vskutku je. Analytici Epoch Investment Research udělali test výkonnosti firem z indexu Russell 1000 (portfolio rebalancovali měsíčně). 20 % firem s nejvyšším FCF výnosností dosáhlo v uplynulých 26 letech výnos 15 % p.a.. Naopak 20 % firem s nejnižším FCF výnosností dosáhlo výnos 4,3 % p.a..

 

výkonnost investice dle FCF

 

FCF výnosnost nad hodnotou 10 % je těžké najít a je většinou u málo zadlužených firem. Nicméně přijatelné jsou i společnosti, které mají FCF výnosnost už od 7 %. Proč? Jak jsme uvedli, FCF jsou peníze pro akcionáře i věřitele. Víme, že akcionáři mají vyšší výnosy než věřitelé, jinak řečeno výnos akcionářů bude nad průměrem, výnos bank bude pod průměrem. FCF výnosnost na úrovni 7 % pak u středně zadlužené firmy může klidně znamenat 10 % výnos pro akcionáře a 4 % výnos pro banky a dluhopisové investory.

 

FCF na P2P platformách

 

Investoři na P2P platformách, kterým jsme se hodně věnovali, také využívají FCF ohodnocování a ani o tom asi netuší. Když třeba na Mintosu koupíme jednoměsíční úvěr s Buyback garanci za 100 a po měsíci se nám vrátí 101, tak je FCF výnosnost (101-100)/100 = 1 %, což je stejné jako zisková výnosnost. P2P platformy mají velkou výhodu v tom, že výnosy se mohou na účtu zobrazit mnohem rychleji než výnosy na akciích (podnikových investicích).

 

Při investování do akcií můžeme peníze získat zpátky ve formě dividend anebo ve formě růstu cen akcií. Mnohdy se ale stane, že cena akcií neroste (nebo i poklesne), i když je FCF vysoké. A právě tehdy se otevírá příležitost pro nákup podhodnocené firmy. U skutečně dobrých firem cena na burze nakonec dožene FCF. Bližší informace k výběru firem jsme připravili v našich Výukových balíčcích.

23.11.2016

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?