ČEŠI NECHTĚJÍ AKCIOVÉ FONDY
17.8.2016
6 min.
Češi dlouhodobě investují konzervativně a akciové fondy považují za velmi riskantní. Není to škoda? Jaké je rozložení investic do fondů ve světě a jaké je v ČR? Jaké byly přítoky kapitálu do jednotlivých fondů? Podívali jsme se na nejnovější statistiky od Thomson Reuters Lipper a Asociace pro kapitálový trh ČR.
Globálně bylo na konci června 2016 v podílových fondech a ETF přes 36 bilionů dolarů. 15 bilionů (42 % z celé sumy) měly akciové fondy, 8,2 bilionu (22 %) dluhopisové. Nejvýraznější nárůst objemu spravovaného majetku dosáhly letos fondy dluhopisů a smíšené fondy. Naopak majetek v akciových fondech stoupl jenom minimálně. Výrazně si polepšily komoditní fondy
Obrázek 1: Objem peněz ve fondech ve světě v miliardách USD, zdroj: Thomson Reuters Lipper
Vývoj není překvapující. Investoři jdou za výnosy. Za poslední rok a letos jsou v zisku zejména dluhopisové fondy, což vzhledem k poklesu úrokových sazeb na rekordní minima nikoho nepřekvapí. Investoři a poradci se řídí historickou výkonností a nakupují investice, jejichž ceny rostou. To je holt realita finančních trhů.
Obrázek 2: Průměrná výkonnost podle druhu fondu v %, zdroj: Thomson Reuters Lipper
Akciové fondy v ČR zaostávají v objemu spravovaných aktiv
Rozložení investic do fondů v ČR je výrazně odlišné. Na konci června 2016 v nich bylo celkem 400 miliard korun. Akciové fondy spravovaly 71 miliard (18 % z celé sumy), dluhopisové měly 120 miliard (30 %). Českým specifikem je vysoký objem peněz ve smíšených fondech na úrovni 144 miliard (36 % z celku).
Obrázek 3: Objem peněz ve fondech v ČR v CZK, zdroj: AKAT
Uvedený obrázek ukazuje, že od počátku roku stahovali čeští investoři majetek zejména z fondů peněžního trhu a ze strukturovaných aktiv. Naopak nakupovali dluhopisové a smíšené fondy. Majetek v akciových fondech se taktéž zvýšil. Důvodem ale spíš byl růst hodnoty aktiv než přítok nového kapitálu. Prudce roste zájem o nemovitostní fondy, kde se objem spravovaného majetku zvedl za půl roku o čtvrtinu.
Ještě musíme zmínit, že v ČR jsou v posledních letech velmi populární fondy kvalifikovaných investorů, které už spravují 90 miliard korun (tedy více než akciové fondy). Nicméně FKI mají výrazně přísnější podmínky na potenciální investory oproti standardním fondům.
Co nás čeká v nejbližších letech?
Ceny finančních aktiv jsou vyhnané nahoru. Průměrná požadovaná výnosnost vládních dluhopisů vyspělých zemí je pod 1 %. Když k tomu přičteme správcovské poplatky, tak s téměř 100 % jistotou můžeme uvést, že v nejbližších pěti letech budou výnosy dluhopisových fondů jenom několik málo procent ročně. Mohlo by nás napadnout, že bude lepší investovat do akcií. Nicméně ty jsou už drahé, když se P/E poměr v USA i Evropě pohybuje kolem hodnoty 20 – jinak řečeno očekávaná zisková výnosnost je 1/20 = 5 %. Amatérští investoři se tedy musí připravit na období nízkých výnosů tradičních portfolií na úrovni kolem 5 % a méně. To je voda na mlýn různých alternativních investic, jako jsou P2P, nemovitosti, sběratelské předměty.
Obrázek 4: Hodnota reálných aktiv je rekordně nízká vůči finančním aktivům, zdroj: BofA Merill Lynch
17.8.2016
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Kolik si odkládat na důchod? Výpočty optimálního nastavení

Investujete si peníze důchod? Jaká je optimální částka? Cílem je mít stabilní objem peněz pro ...
Více informací3.4.2025
5 min.
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Napsat komentář