UŽ 25 % DLUHOPISŮ MÁ NEGATIVNÍ VÝNOSNOSTI
15.5.2016
2 min.
Evropská centrální banka (ECB) praktikuje již řadu stimulačních opatření s cílem zvýšit inflaci. Nicméně ECB nedávno avizovala, že od června 2016 bude nákup vládních dluhopisů rozšířen o nákup podnikových dluhopisů, což zapříčinilo růst ceny dluhopisů a pokles jejich požadované výnosnosti. ECB podnítila pokles požadované výnosnosti také tím, že snížila depozitní sazbu pro vklady komerčních bank. Tímto krokem se snaží motivovat komerční banky, aby likviditu přesouvaly do vládních dluhopisů a do úvěrů.
Přibližně polovina nově emitovaných podnikových dluhopisů v Evropě má podle analytiků Citigroup splatnost 10 a více let. Na počátku roku byl podíl dlouhodobých dluhopisů na nových emisích jenom 5 %. Jak se prodloužily splatnosti, tak se prodloužilo i riziko. Jinak řečeno kvůli delší duraci ceny dlouhodobých dluhopisů poklesnou při růstu úrokových sazeb více než ceny krátkodobých.
A jaký je výsledek činnosti ECB?
Díky těmto počinům ECB pomohla podle údajů Bank of America zvýšit úroveň globálního dluhu s negativními požadovanými výnosnostmi až na 9,4 bilionu USD, což odpovídá 23,6 % z celkového globálního objemu aktiv s pevným výnosem. Ještě na začátku roku to přitom bylo „jen“ 5,6 bilionu USD.
15.5.2016
2 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář