Proč klesá hmotné vlastní jmění v S&P 500?
24.9.2018
4 min.
Proč je hmotné vlastní jmění na akcii firem zahrnutých v S&P 500 v klesajícím trendu a už je na předkrizové úrovni? Jedná se skutečně o problém?
Výsledková sezóna v USA za druhé čtvrtletí 2018 dopadla velmi dobře. Tržby pro celý index S&P 500 vykázaly růst o 9,8 % a zisky za celý index S&P 500 významně překvapily, jelikož vzrostly o 24 %. Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí 2018 by měla být rovněž pozitivní, neboť jak ukazují data Factset tržby pro celý index S&P 500 by měly růst o 7,5 % a zisky o 19,9 %. Americké firmy tedy čeká další vlna dobrých zítřků.
Pokud chcete získat dlouhodobé myšlenky, na kterých je postaven i náš hedgeový fond Slavic Capital, tak se přihlaste do newsletteru.
Hodnota hmotného vlastního kapitálu je na úrovni 2,45 bilionu USD, což je nejníže od roku 2010. Ukazatel hmotného vlastního jmění na akcii společností zahrnutých v indexu S&P 500 v posledních letech klesal, jak ukazuje následující graf od agentury Bloomberg.
Spojením několika trendů došlo k poklesu čisté hodnoty majetku amerických korporací. Jednak nízké úrokové sazby vedly k tomu, že v uplynulém desetiletí vzrostla zadluženost firem, která měla za následek snížení účetní hodnoty, a jednak korporace odkupovaly své akcie za hotovost, kterou stáhly ze zahraničí díky daňové reformě v USA. Nákupy způsobily pokles hotovosti a taktéž snížení vlastního kapitálu. Zisky nerostou dostatečně rychle, aby se použitá hotovost doplnila. A také indikátor provozního cash flow za poslední rok stoupl jenom o 4 %.
Graf níže ukazuje podíl společností zahrnutých v indexu S&P 500 se záporným vlastním kapitálem. 38 % společností z S&P 500 má záporný vlastní kapitál a 62 % firem má pozitivní hmotný vlastní kapitál.
Pokud chce investor vypočítat hmotné vlastní jmění, tak od vlastního kapitálu odečte goodwill a nehmotná aktiva. Při výpočtu hmotného vlastního jmění na akcii se vezme celková hodnota hmotného vlastního jmění a podělí se počtem akcií. No a právě graf níže ukazuje srovnání hmotného vlastního jmění na akcii (Tangible book value per share) a vlastní jmění na akcii (Book value per share). Čím dál více aktiv společností zahrnutých v S&P 500 tvoří patenty, goodwill a jiná nehmotná aktiva.
V rámci této problematiky zůstává faktem, že firmy mají velká nehmotná aktiva a tudíž jim bude klesat vlastní jmění. Třeba výrobce léků Pfizer měl ke konci roku 2017 vlastní kapitál 72 miliard USD, ale hmotné vlastní jmění měl -33 miliard, což byl důsledek položky goodwill ve výšce 56 miliard USD a položky nehmotná aktiva ve výši 49 miliard USD. Podobná situace je třeba i u společností Johnson & Johnson, AbbVie, IBM, Western Digital, Accenture, Oracle a řady jiných společností.
U nehmotných aktiv si investoři musí dát pozor na to, že jejich oceňování není snadné. Tento problém pak některé společnosti (nebo spíše zakladatelé a management) zneužívají ve svůj prospěch. I v ČR můžeme nalézt hned několik firem, které mají minimální tržby, ale nehmotná aktiva si ocenily na stovky milionů korun. Nezkušeným investorům pak nabízí uměle nafouknuté společnosti. Pravidlem je, že vysoký nehmotný majetek musí být doprovázen odpovídajícími tržbami, případně nasmlouvanými kontrakty s odběrateli.
24.9.2018
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Rozbor BTC strategie Microstrategy: co vygenerovalo výnos 930 % za 1 rok
Akcie Microstrategy posílily za rok o 930 %. Jakou strategii má společnost? Co to jsou konvertibilní ...
Více informací21.11.2024
7 min.
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Napsat komentář