Co táhne akcie nahoru? Tržby a zisky
20.8.2018
6 min.
Občas se můžeme setkat s názorem, že důvodem současného silného býčího trendu na akciích jsou spekulace. Skutečná příčina růstu je ale mnohem méně bulvární. Rostou tržby a zisky firem, což je fundamentální faktor, který všichni investoři při zkoumání příležitostí hledají. A tyto faktory nehledají jenom investoři, ale chtějí to i zaměstnanci firem, stát či věřitelé.
Přihlaste se do našeho newsletteru a získáte tříměsíční seriál o zodpovědném investování s našimi postupy, myšlenkami a analýzami.
Následující obrázek od The Fat Pitch ukazuje příspěvek různých složek k růstu cen akcií mezi roky 2010 a 2018. Růst zisku má na svědomí až 70 % pohybu cen akcií, zvýšení valuací (což je částečně spekulativní složka) má na svědomí 24 % a zbytek růstu je způsobený v důsledku zpětných odkupů akcií.
Aby firmy dokázaly svůj zisk zvyšovat, tak buď mohou zvyšovat tržby anebo mohou zvyšovat ziskovou marži. Obě tyto složky šly v posledních letech výrazně nahoru. Následující graf od J.P. Morgan ukazuje pro index S&P 500 rozložení růstu zisku na akcii dle příspěvku v podobě růstu tržeb, růstu marže a poklesu počtu akcií. Ve druhém čtvrtletí nastal meziroční růst zisku na akcií o 27,2 %. Z toho 9,7 procentuálního bodu bylo v důsledku růstu tržeb a 16,2 procentuálního bodu bylo v důsledku růstu marže.
Uvedený graf ukazuje i zajímavou historii. Kupříkladu v roce 2008 byla ziskovost stažena dolů kvůli propadu ziskových marží, ale tržby v ten rok vzrostly. Pokles tržeb nastal až v roce 2009, kdy se ale pro změnu výrazně zlepšila zisková marže. Podobný jev byl i v letech 2001 a 2002 po prasknutí technologické bubliny.
Tržby porostou na nový rekord, marže asi ne
Když se podíváme na současnou ekonomickou situaci ve světě a konkrétně v USA, tak s velkou mírou jistoty můžeme uvést, že tržby stoupnou v nejbližších měsících na nový rekord. Následující graf od poradenské společnosti Yardeni ukazuje dlouhodobý vývoj tržeb firem v indexu S&P 500. Zejména tržby neenergetických firem doslova letí vzhůru. Od roku 2000, kdy byla technologická krize, se více než zdvojnásobily a od roku 2008 stouply o více než 20 %. Pokud budou tržby amerických firem v roce 2040 opět dvojnásobné oproti současné úrovni, tak to vůbec nebude překvapující. A to klidně může v následujících 20 letech nastat nějaká ekonomická recese. Dlouhodobý růst tržeb je faktor, který vytváří na akciových trzích stabilitu.
Na druhé straně provozní zisková marže je teď velmi vysoká a existuje už jenom malý prostor, aby se ještě více zvýšila. Jak ukazuje následující graf, tak se pohybuje nad 11,5 %, přičemž dlouhodobý průměr je pod 10 %. Přeci jen je možné očekávat, že zejména zaměstnanci začnou požadovat výraznější zvyšování odměn, v bankovnictví pak mohou při růstu úrokových sazeb stoupnout rezervy a odpisy nesplácených úvěrů (to způsobilo v roce 2008 propad ziskové marže celého indexu).
Investujme tak, jak se chováme v běžném životě
Z investování na trzích skutečně nemusíme mít obavy. Nejedná se o žádnou složitou disciplínu. Stačí, když si uvědomíme několik základních vztahů. Běžný člověk se nechá zaměstnat, případně se pustí do podnikání. A už od počátku myslí na to, že jeho příjmy ze zaměstnání nebo podnikání porostou. A tyto příjmy skutečně nějak porostou buď díky vyšší produktivitě nebo kvůli inflaci. Důvodů může být více a mohou se různě prolínat.
U burzovně obchodovaných firem to je úplně stejné. Taky se snaží o to, aby jejich tržby dlouhodobě rostly a tak se to i děje. Agregátní tržby v ekonomikách rostou. Pokud tedy investujeme do širokého akciového indexu, tak jednoduše máme podíl na tržbách, které se ve firmách a celé ekonomice generují.
Podíl na tržbách se k investorům dostává po snížení o náklady provozu firem. Co si budeme namlouvat, zapojení běžných investorů do provozu firem, jako je Apple, Microsoft, či Volkswagen je nulové (pokud tam tedy nejsou zároveň i zaměstnanci). Proto nemůže investor očekávat, že hned bude ze své investice dostávat takovou odměnu, jako třeba zaměstnanec, který se dře 8 hodin denně u pásu. Tady přichází do hry provozní zisková marže, která, jak jsme uvedli, je na úrovni 11,5 % z tržeb. Ostatních 88,5 % se k investorovi jednoduše nijak nedostane, protože na to nemá kvůli své nulové angažovanosti v provozu nárok. Provozní marže se pak dělí mezi různé subjekty – věřitele, stát (skrze daň ze zisku a dividend), akciové investory.
Na provozní marži je dobré to, že v čase je celkem stabilní, i když je pravda, že v posledních dvou letech vyskočila v USA na významně nadprůměrnou hodnotu a je možná korekce k normálu. Pokud pak spojíme dlouhodobou stabilitu marže s výhledem rostoucích tržeb, tak můžeme říct, že zisk pro akcionáře poroste. Když zisk pro akcionáře poroste, tak akciové investice zaznamenají zhodnocení.
20.8.2018
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Warren Buffett vs. trhy: Proč investiční legenda hromadí hotovost?
Warren Buffett, ikona investičního světa, sází na opatrnost. Namísto honby za dalšími velkými ...
Více informací19.11.2024
4 min.
Jasne, jednoduche a prehledne! Palec nahoru 🙂 ..