Finlord Sněmovna financí

Naše investice v říjnu 2017: +1,1 %

3.11.2017

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
1710 Finlord portfolio

Naše investice vygenerovaly v říjnu aktivy vážený průměrný zisk 1,1 %. Silný růstový trend na světových finančních trzích pokračuje. Globální tržní kapitalizace akcií se vyšplhala nad 90 bilionů dolarů. Na počátku roku byla méně než 70 bilionů dolarů. K tomu musíme přičíst hodnotu, kterou generují dluhopisové, nemovitostní a alternativní trhy. Pokud uděláme tuto agregaci, tak rychle dospějeme k výsledku, že investoři do dynamických aktiv globálně vydělali letos několik desítek bilionů dolarů. To je suma, kterou si sotva dokážeme představit. Kupříkladu HDP ČR je přibližně 200 miliard dolarů.

 

Celé naše portfolio můžete sledovat v rámci služby Portfolio Manažer, případně se námi používané investiční postupy můžete naučit v rámci podrobně připravených Výukových balíčků.

 

Jak dopadl říjen?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 2 až 3 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme USD/CZK a EUR/CZK. Pár GBP/CZK máme částečně zajištěný.

 

1710 Finlord portfolio

 

Pro srovnání ještě tabulka výnosů v roce 2016:

 

201612 Finlord portfolio

 

Poznámka k EstateGuru a FundingSecure: úroky jsou většinou připsány až při splatnosti úvěru.

 

Naše portfolio je široce diverzifikované, proto je vývoj hodnoty velmi plynulý. Právě dobré rozkládání rizik je jedna ze stěžejních metod, jak lze v dlouhém období minimalizovat výkyvy hodnoty portfolia, i když jsou využívány především dynamické aktiva.

 

Růstové firmy a projekty teď vládnou trhu

 

Letošní rok se nese ve znamení zhodnocování růstových akcií a projektů. Investoři doslova milují prognózy zvyšování tržeb a zisků. Proto se nebojí nakupovat nejenom technologické akcie, ale ve velkém umísťují peníze i do neveřejně obchodovaných startupů. Následující graf ukazuje nadvýnosnost růstových akcií v indexu S&P 500 oproti hodnotovým akciím z tohoto indexu. Letos je už nadvýnosnost růstových akcií ve výši 13 %, což je nejvyšší údaj od konce 90. let.

 

171103 growth vs value akcie

 

A neříkejte, že také nemáte rádi příběhy o tom, jak mladé nadějné start-upy ovládnou trh. Nebo že nějaká biotechnologická společnost má nakročeno ke spuštění prodeje zásadního léku. Sociální sítě jsou přeplněny motivačními citáty Elona Muska, Richarda Bransona, či zesnulého Jobse. Tyto citáty se hezky čtou a také se dobře hodí do prezentací k produktům a investičním příležitostem. Raději na nich ale nestavme naše investiční strategie. Každý Jobs je vyvážen hromadou neúspěšných podnikatelů. Jen se o nich nemluví.

 

Určitě je důležité sledovat rodící se budoucí trendy. Při úspěšném investování je ale velkou částí úspěchu výběr příležitostí, které jsou podloženy stabilními financemi. Najít revoluční investici je mnohem složitější než najít firmu se silnou finanční stránkou. To ukazuje následující graf s výkonností pěti skupin akcií dle finančních výsledků. Použité jsou různé ukazatele: EV/EBITDA, EV/GP, P/E, P/S, P/FCF. Můžeme použít prakticky jakýkoliv indikátor, vždy nám na historických datech vyjde to samé. Předražené firmy se slabou finanční situací v průměru výrazně zaostávají za firmami se silnou finanční stránkou.

 

171103 výkonnost dle finanční síly podniku

 

Pokud ještě neodebíráte náš newsletter, tak se do něj určitě přihlaste. Získáte tříměsíční seriál o tom, jak investujeme, co sledujeme, kde vidíme prostor pro generování nadprůměrných výnosů.

3.11.2017

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    MP napsal:

    FundingSecure -4,5% ?

    Pavel napsal:

    Můžu se zeptat, co bylo příčinou propadu -4,5 % u Funding Secure za jediný měsíc?

    admin napsal:

    Ano, odepsali jsme část nesplaceného úvěru: Wind Turbine. Uděláme na to speciální článeček, aby bylo vidět, v čem jsou rizika nemovitostních P2P platforem.

    polack napsal:

    Hezký den,
    někde jsem četl, že je problém se dostat na německé P2P platformy. Mohl bych poprosit o info, o které konkrétně se jedná? Děkuji

    admin napsal:

    Dobrý den, v Německu a Švýcařsku existuje hned několik P2P platforem. Většinou byl problém v tom, že požadovaly, aby investoři měli daňový domicil (nebo bydliště) v Německu/Švýcarsku. Tady jsou nejznámější: https://www.auxmoney.com/
    https://www.lendico.de/
    https://www.fundingcircle.com/de/
    https://www.advanon.com/en
    Snad se situace brzy změní a i mezinárodním soukromým investorům bude umožněno na nich investovat.

    polack napsal:

    Zdravím, někteří z nás mají i německé konto, občanství, přechodné bydliště…
    Tak jsem se zkušebně registroval na Auxmoney, a sami píšou že průměrný úrok je 5%, sice od německých dlužníků, ale proti Mintosu nevidím žádnou výhodu. Další nevýhoda pro mne je, že min. participace je za 25 EUR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE