Finlord Sněmovna financí

Jak ECB skupuje spekulativní dluhopisy?

23.6.2017

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Evropský parlament zkritizoval Evropskou centrální banku (ECB) za nedostatečnou transparentnost při nákupu korporátních dluhopisů. Tato kritika poukazuje na to, že některé společnosti mohly být upřednostňovány před jinými. Jak vyplývá z Bulletinu, tak velikost rozvahy Evropské centrální banky už je 4,2 bilionu EUR.

 

ECB v současnosti vlastní 952 cenných papírů ve výši 93,7 miliard EUR, což je 14 % z celkového objemu evropských vhodných dluhopisů (664 miliard EUR). ECB uvádí, že je dobře diverzifikovaná, jelikož zainvestovala do více než 950 cenných papírů od 200 emitentů.

ECB

 

Dle grafu jsou pro program CSPP vhodné k nákupu zejména dluhopisy z Německa a Francie, jež jsou největšími trhy s 494 emisemi v celkovém objemu 363 miliard EUR. Na seznamu jsou také korporátní dluhopisy mimo eurozónu a to především od švýcarských emitentů (32 emisí v celkovém objemu 24 miliard EUR). Na úrovni sektorů jsou nejvíc nakupované dluhopisy firem veřejných služeb (250 emisí v celkovém objemu 161 miliard EUR). Dluhopisy firem, které vyrábí necyklické spotřební zboží, jsou až druhé (145 emisí v objemu 110 miliard EUR).

 

Z celkem 952 dluhopisů drží ECB 229 dluhopisů (24 % z objemu) s hodnocením BB+ nebo jsou bez ratingu, což znamená, že se ECB posouvá k cenným papírům s nižší kvalitou. Tenhle podíl může ještě stoupnout s tím, jak mají evropské firmy snižovaný rating.

ECB

ECB připouští, že 12 % firemních dluhopisů bylo zakoupeno s negativní požadovanou výnosností. V současnosti ECB vlastní 85 (8,9 %) cenných papírů se zápornou požadovanou výnosností.

 

Patrně nejdramatičtější je to, že ECB by v programu CSPP měla provádět nákupy korporátních dluhopisů na sekundárním trhu. Nicméně 15 % korporátních dluhopisů bylo zakoupeno na primárním trhu. ECB tedy poskytuje finanční prostředky přímo firmám místo toho, aby jen prováděla transakce na sekundárním trhu. Jak ukazuje graf B níže, tak čisté měsíční nákupy v období červen 2016 – květen 2017 se na primárním trhu pohybovaly pod 4 miliardy EUR a na sekundárním těsně pod hranicí 10 miliard EUR.

ECB

 

ECB dodává, že v důsledku nákupu na primárním trhu a vyšší likvidity nových emisí je CSPP portfolio tvořeno zejména dluhopisy vydanými v posledních letech. Přibližně polovina dluhopisů v portfoliu byla emitována v letech 2016 a 2017. To také pomáhá vysvětlit výrazný propad požadovaných výnosností evropských dluhopisů. ECB také uvádí, že v průměru byla investorská poptávka po dluhopisech vhodných pro program CSPP až trojnásobně větší oproti emitované nabídce.

 

ECB tedy rozdává miliardy vybraným emitentům firemních dluhopisů, čímž diskriminuje další účastníky na trhu.

23.6.2017

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE