Finlord Sněmovna financí

ZABÍJÍ VENTURE CAPITAL IPO?

6.6.2017

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Od roku 1996 se počet kótovaných akcií na burzách v USA snížil o 50 %, zatímco v jiných rozvinutých zemích nastal nárůst o 50 %.  V současné době je v USA méně neveřejných společností než v roce 1976 a to i navzdory tomu, že hrubý domácí produkt je třikrát větší, než tomu bylo tehdy.

 

Existuje mnoho důvodů, proč počet kotovaných akcií na burzách klesá. Poklesu určitě přispívají fúze a akvizice, zrušení kotací a zpětné odkupy akcií ze strany společností.

 

Venture capital vs. IPO

 

Průměrný roční počet IPO od roku 1976 do roku 2000 byl 282. Od roku 2000 je ovšem průměrný roční počet IPO 114.  Zatímco mezi roky 1976 a 1996 byl rozdíl mezi počtem nově kotovaných firem a počtem firem s ukončenou kotací kladný, tak od roku 1996 je situace opačná.

 

Pokles obchodní dynamiky v USA může být jedním z důvodů, proč počet IPO klesá. Například v roce 2016 vzniklo 670 000 nových firem, což je o 42 000 méně, než tomu bylo v roce 1996. To se tedy děje i přesto, že HDP je dnes o téměř 60 % větší a růst populace se zvýšil o 20 %. V roce 1996 nové společnosti s délkou trvání méně než 1 rok vytvořily 4 miliony pracovních míst.  Naproti tomu v roce 2015 nové společnosti s délkou trvání méně než 1 rok vytvořily kolem 3 milionů pracovních míst.

venture capital

 

Dalším důvodem, proč průměrný roční počet IPO klesá, je, že náklady na IPO rostou.  Mediánové stáří společností, které plánují jít na burzu, se od roku 1996 zvýšilo ze 7,8 let na 10,7 let v roce 2016.

 

Důvodem také je, že podniky v dnešní době potřebují méně lidského kapitálu a fyzického (patří sem např. stroje) kapitálu, než tomu bylo před technologickou érou.

 

Zatímco společnosti potřebují méně kapitálu na provoz, tak ironicky v počátečních fázích podnikání mají k dispozici spousty kapitálu. V současnosti je počet firem s ohodnocením přes 1 miliardu USD přibližně 155, což je trojnásobek oproti roku 2014, kdy jich bylo 54. Celková hodnota těchto „jednorožců“ k polovině března tohoto roku byla 585 miliard USD. Před 20 lety by se takovéto podniky snažily o IPO, nicméně dnes tu potřebu nemají. Další výhoda IPO byla pokořena tím, že firmy dokážou sehnat hodně kapitálu od venture investorů i v pozdějších fázích svého rozvoje, což umožnilo zaměstnancům soukromě držených firem, aby prodaly své akcie venture capital fondům.

 

Je otázka, jak dlouho tento trend bude pokračovat. Je dost pravděpodobné, že vzestup robotizace povede k milionovým ztrátám pracovních míst, avšak otázkou zůstává, zda technologická revoluce také zredukuje počty veřejně obchodovaných společností.

6.6.2017

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU