Finlord Sněmovna financí

OBNOVITELNÉ ZDROJE ROSTOU REKORDNÍM TEMPEM

30.5.2017

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
větrník

Akciím energetických firem z oblasti obnovitelných zdrojů se daří. Od počátku roku cena akcií SolarEdge Technologies vzrostla o 50 %. Akcie společnosti Vestas Wind Systems, největšího výrobce větrných elektráren na světě, vzrostly až o 33 %. Akcie Siemens Gamesa vzrostly o 27 % a akcie jednoho z největších producentů lithia na světě Sociedad Química y Minera de Chile (SQM) stouply až o 26 %. Všechny tyto akcie překonaly širší energetický index v rámci S&P 500.

obnovitelné zdroje

 

 

Tržby těchto společností jsou závislé na stávajících smlouvách o poskytování služeb a nikoliv na nový zakázkách.

 

Po listopadových prezidentských volbách v USA byly SolarEdge, Vestas a ostatní „zelené“ společnosti pod tlakem z důvodu, že politika Donalda Trumpa by výrazně omezila pobídky pro obnovitelné zdroje energie. Není žádným tajemstvím, že prezident Trump upřednostňuje uhlí a další fosilní paliva. Nicméně trhy vyžadují diverzifikaci do obnovitelných zdrojů energie. To také potvrzuje zpráva OSN, kdy v roce 2016 byl zaznamenán rekordní nárůst instalované kapacity ve výši 138,5 gigawattů, což je nárůst o 9 % oproti předchozímu roku. Rekord tedy padl i navzdory tomu, že se investice snížily o 23 % na 241,6 miliardy USD v důsledku nižších nákladů.

 

Pozoruhodnější ale je, že loňské investice do nových kapacit energie z obnovitelných zdrojů byla dvakrát vyšší než u uhlí, plynu a jiných fosilních paliv.

 

Poptávka je tažena nejen díky iniciativě vlády, která podporovala ekologické projekty, ale i díky tomu, že podniky postupně zjišťují, že obnovitelné zdroje jsou v mnoha případech levnější než neobnovitelné zdroje. Podle údajů agentury Bloomberg se 190 firmám ze seznamu společností Fortune 500 podařilo ušetřit 3,7 bilionu USD v roce 2016 pomocí projektů zaměřených na snižování emisí.

 

To vedlo k nárůstu kapacity v oblasti solárních a větrných elektráren v USA. Podle průzkumu SEIA v roce 2016 USA téměř zdvojnásobily svoji kapacitu po instalaci 14,8 GW solárních fotovoltaických elektráren. Rekordních 22 států přidalo po více než 100 megawattech kapacity a poprvé v historii se solární energie stala zdrojem s největší nově přidanou kapacitou.

obnovitelné zdroje

 

Čína a Indie: potenciál zavedení obnovitelných zdrojů energie je vysoký

 

Podle údajů Financial Times trvá 50 – 60 let než svět přejde z jednoho dominantního zdroje paliva na druhý (např. přechod od dřeva k uhlí). Nyní se ovšem přechod děje rychleji, než tomu bylo v minulosti.

 

Jak klesají náklady a ceny baterií, tak více vládních institucí i firem bude požadovat, aby obnovitelné zdroje tvořily čím dál tím větší podíl na jejich energetickém mixu.

 

Podívejme se na Čínu. Tento asijský gigant má na svědomí nejvíce smogu a znečištění, čili výhled zavedení obnovitelných zdrojů je velmi pozitivní. Jak ukazují údaje z Vienna Energy Forum, tak Indie je na začátku největšího transformačního energetického projektu na světě. Indie v současné době využívá především uhlí, nicméně brzy bude instalovat o 50 % více sluneční a větrné kapacity, než mají v současné době USA.

30.5.2017

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE