Finlord Sněmovna financí

Největší čínské společnosti na amerických burzách: Kdo ovládá Wall Street z Pekingu?

20.5.2025

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
největší čínské společnosti investice

Největší čínské společnosti obchodované na amerických burzách přitahují pozornost investorů i analytiků. Alibaba, Pinduoduo či NetEase patří mezi technologické lídry, jejichž akcie v roce 2025 výrazně posílily. Podívejte se, kdo tvoří špičku žebříčku podle tržní kapitalizace a proč čínská IPO opět ožívají.

 

Čínské firmy si opět nacházejí cestu na americké burzy. Po období regulací a geopolitického napětí se největší čínské společnosti znovu stávají hvězdami Wall Street. A přinášejí s sebou růst, inovace i zajímavé investiční příležitosti.
Níže uvedená tabulka přináší přehled 30 největších čínských společností obchodovaných na amerických burzách, seřazených podle jejich tržní kapitalizace ke konci dubna 2025. Za čínské společnosti jsou pro účely tohoto žebříčku považovány firmy, které jsou kótovány na burze v USA, mají sídlo v Číně, případně tam realizují převážnou část svých obchodních aktivit.

 

Spolehlivý broker XTB nabízí možnost obchodovat více než 7500 instrumentů (forex, indexy, komodity, akcie, ETF a kryptoměny) s nízkými nebo nulovými poplatky. Naše rozbory platformy naleznete ZDE. Taktéž si můžete ZDARMA a bez nutnosti jakéhokoliv vkladu zkusit investování či trading na testovacím účtu XTB.

 

Společnost Alibaba dominuje jako největší čínská společnost obchodovaná na amerických trzích. Od svého IPO, jednoho z největších v historii, narostla její tržní kapitalizace 13násobně na 285 miliard USD. V roce 2025 zatím její akcie posílily o 46 %, čímž se stala jasným vítězem mezi čínskými tituly.

 

Největší čínské společnosti

 

Na druhém místě se umístila společnost Pinduoduo. Pinduoduo je online prodejce a už nyní má poloviční hodnotu svého rivala, což je pozoruhodný výkon. Důkaz, že čínský online trh má stále co nabídnout.

 

Na třetí příčce se umístila společnost NetEase, která vstoupila na americkou burzu již v roce 2000 a je tak nejdéle kótovanou čínskou firmou v žebříčku 30 největších. Původně největší čínský poskytovatel e-mailových služeb se postupně transformoval na významného hráče v oblasti online her a stal se jedním z průkopníků čínského herního průmyslu.

 
Možná vás překvapí, že Tencent v žebříčku chybí. Je to proto, že jeho akcie jsou kótovány v Hongkongu. Nicméně dceřiná společnost Tencent Music si našla cestu mezi americké investory a obsadila 10. místo.

 

 

Čínské IPO v USA zažívají comeback

 

 

Čínské IPO se po dvou letech ticha vracejí na Wall Street. Geopolitické napětí a regulační překážky je na čas umlčely. Ale od ledna 2024 zažíváme jejich comeback a na americkém trhu debutovalo už 48 čínských firem, převážně menšího rozsahu s průměrnou hodnotou IPO 50 milionů USD. Návrat přichází navzdory přísnějším pravidlům zavedeným čínskou vládou v roce 2021, která tehdy výrazně omezila zahraniční kotace kvůli obavám o národní bezpečnost a zavedla tvrdší kontrolu nad tokem dat.

 

Nemáte zkušenosti s investováním a hledáte skutečně profesionální informace od lidí, kteří pracují v asset managementu a denně vytváří podrobné investiční rozbory? Podívejte se na Finlord Patreon.

 

Následující grafy ukazují, jak se 6 největším čínským společnostem ze seznamu dařilo. Největší zhodnocení akcií vykázala od počátku roku společnost Alibaba, jejíž akcie zhodnotily o 46 %. Slušné zhodnocení vykázala i společnost NetEase a to 39 %.

 

Největší čínské společnosti Eva Mahdalová Finlord

 

Za posledních 5 let vypadá vývoj čínských akcií následovně:

 

čínské společnosti akcie

 

 

Největší čínské společnosti na amerických burzách opět dokazují svou sílu. Ať už jde o zavedené hráče jako Alibaba, nebo rychle rostoucí nováčky typu Pinduoduo, čínský kapitál se vrací na výsluní. Sledovat jejich vývoj může být zajímavé.

 

Akcie čínských společností lze obchodovat bez komise u XTB. Akcie Alibaba:

 

Akcie Alibaba

 

K dispozici jsou i ETF, ETF iShares MSCI China A Shares (ticker CNYA.DE)

 

ETF na čínské akcie ETF iShares MSCI China A Shares

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

20.5.2025

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA LYNX BROKER