Finlord Sněmovna financí

OTÁZKY A ODPOVĚDI UPLYNULÉHO TÝDNE

12.8.2016

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
otázka

Každý týden dostáváme řadu otázek k investování a finančním trhům nejenom od investorů, ale i z médií. Jsou pro nás dobrým zdrojem inspirace, na jaké témata se v našem obsahu zaměřit. Pokud umíme odpovědět, tak rádi odpovíme. Pokud odpověď neznáme, tak se snažíme najít věrohodné informace a alespoň na ně pošleme odkazy. Vybrané dotazy s našimi odpovědi budeme zveřejňovat i na stránkách. Snad i vám pomohou. Máte-li mít dotaz k tématům, kterým se u nás ve Finlordu věnujeme, tak nám jej pošlete buď do e-mailu anebo na sociální sítě (Facebook, Twitter) anebo jej zanechte pod článkem v komentářích. Rádi pomůžeme.

 

Otázka:

 

V ebooku ZDARMA mě zaujala ETF strategie pro pravidelný příjem, rád bych si tuto strategii otestoval, abych věděl, jak si vedla i v době krizí. Nejsem si ale jistý, zda jsem správně pochopil všechny poplatky. V ebooku píšete o vstupním poplatku a manažerském poplatku, tyto poplatky chápu a vše souhlasí s ceníkem IB. Ovšem v ebooku píšete „Na konci roku při rebalancování opět zaplatíme kolem 0,1 %.“ O tomto jsem se v ceníku IB ani ve fondech nedočetl, mohl bych vás poprosit o odkaz na zdroj? Dále v ceníku IB je i nějaký poplatek BM: 1.5% (BM + 1.5%). Tento poplatek se nás netýká? Také si nejsem jistý, zda se při ukončení držení ETF, respektive jeho prodeji také neplatí nějaký poplatek?

 

Naše odpověď:

 

Rebalancování je nutné, pokud si chcete zachovat stejný poměr zainvestovanosti aktiv. Přiklad: máme 4 fondy. Na počátku do každého dáte 25 % kapitálu. Pak se trhy nějak vyvíjí a třeba jeden z těch fondů výrazně zhodnotí. Tím pádem se jeho podíl na portfoliu zvýší na 30 %, zbylé mají třeba 23 %, 23 %, 24 %. No a rebalancování je to, že u toho prvního odprodáte 5 %, abyste měl zase 25 %. U těch dvou 23 % naopak dokoupíte po 2 %. U toho fondu s poměrem 24 % přikoupíte 1 %. Samozřejmě, rebalancovat nemusíte nebo můžete rebalancovat jenom po překročení určité odchylky (ušetříte si tak náklady a složení portfolia bude stále v pořádku).

Náklady na rebalancování jsou tedy další komise, které brokerovi zaplatíte. Každopádně neodprodáváte/nenakupujete celé portfolio, takže náklady jsou nižší oproti prvotnímu zainvestování, kdy nakupujete za 100 % kapitálu.

Interactive Brokers má u amerických akcií a ETF poplatek v absolutní výši. V Evropě jsou většinou poplatky 0,1 % x objem. Když se do rebalancování dostane dle nahoře uvedeného výpočtu fakticky jenom 20 % celého majetku, tak v Evropě zaplatíte 0,1 % * 20 % = 0,02%. V USA to závisí od ceny ETF, ale je to podobné. My jsme tu sumu nákladů 0,1 % dali pro jistotu vyšší – většinou by roční náklady na rebalancování měly být u levných brokerů a při kapitálu vyšším než 500 tisíc mírně nižší :-).

Poplatek BM+1,5 % se toho případu netýká. Ten se platí, pokud byste si vypůjčil od Interactive Brokers peníze a obchodoval na páku.

 

Otázka:

 

Hledám brokera na evropské ETF (kótované v EUR), čistě jen na ETF. Původně jsem chtěl převést celé svoje portfolio z FIO do Degira. I po vašem přečtení článku o brokerech vyzněl Degiro jak nejlevnější, nicméně co jsem se začal trochu pídit, tak např. české dividendové akcie jsou daněny 35% a je to práce navíc potom tahat z firem ten rozdíl, případně o to zase žádat v daňovém přihlášení, apod.

 

Naše odpověď:

 

Ano, Degiro má tu šílenou dividendovou politiku, která dělá jenom další papírovačky. Ale pokud byste nakupoval jenom akcie/ETF s nulovou dividendou, tak vám zdanění dividendy ve výši 35 % nebude vadit (35 % z nuly je pořád nula).

Nám se takovéto šílenosti nechce řešit, tak i na obchodování evropských akcií používáme Interactive Brokers, kde se automaticky aplikuje 15 % daň z dividendy.

Tady je ceník, proklikejte se na evropské akcie:

https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=commission&p=stocks1

Poplatek 0,1 % za obchod je v pohodě. Akcie a ETF byste i tak neměl točit častěji než jednou ročně. Horší je ten minimální poplatek 4 EUR. 4 / 0,001 = 4000 EUR…do této investované sumy vždy platíte 4 EUR. Od této sumy to je pak poplatek 0,1 % * objem.

Nevýhodou IB je, že musíte na poplatcích zaplatit minimálně 10 USD měsíčně. Pokud jsou zaplacené komise nižší, tak se vždy strhne zbytek do těchto 10 USD.

Jinak před investováním je nutné uvědomit si, že na trzích se nevydělají hned obrovské miliony, Když budete mít počáteční kapitál 200 000 CZK, tak při zhodnocení 10 % budete mít na konci roku 220 000 Kč. Zhodnocení o 20 %, které by bylo považované za luxus, zvedne Váš kapitál z 200 na 240 tisíc Kč.

 

Otázka:

 

Není lepší zavřít celé OKD hned teď než postupně utlumovat těžbu?

 

Naše odpověď:

 

Teoreticky je vždy nejlepší zastavit prodělávající aktivity co nejrychleji. Prakticky by ale nebylo správné, kdyby se teď najednou zavřeli brány OKD a 12 000 lidí by zůstalo bez práce. Takovýto velký nárůst počtu nezaměstnaných by mohl destabilizovat celý Moravskoslezský kraj. OKD chce letos zavřít důl Paskov a příští rok důl Darkov, které jsou hodně prodělečné. Pokud je zavře a propustí 1000-2000 lidí, tak se firma může stabilizovat a dál uhlí produkovat (za předpokladu, že cena uhlí nebude dál prudce klesat). To by bylo prospěšné nejenom pro zbylé zaměstnance, ale i pro dodavatele a odběratele. Nezajištění věřitelé teď sice přijdou v restrukturalizaci o celou pohledávku, ale pokud se podaří OKD stabilizovat, tak v budoucnosti od nich firma může odebrat další služby a normálně jim zaplatit. Odběratele také potřebují, aby OKD ještě žilo. Jinak by museli zvolit jiné uhelné společnosti (zejména z Polska), což by jim mohlo zvednout náklady na nákup uhlí.

OKD teď získalo šanci napravit chyby z minulosti, ale musí přistoupit k nepopulárním restrukturalizačním opatřením, na nichž se budou podílet všechny zúčastněné strany.

 

Otázka:

 

Súhlasíte s tým, aby sa za súčasných podmienok viac investovalo do infraštruktúry aj možno nad rámec stanovených hraníc dlhu?

 

Naše odpověď:

 

Áno, investície do infraštruktúry by mali byť vysoké i za cenu prekonania dlhových limitov. Súčasný silný ekonomický rozmach to umožňuje. Ak si Slovensko chce tento hospodársky boom zachovať, tak musí kvalitnú infraštruktúru budovať. Z geografického hľadiska má výbornú polohu. Ale slabšie komunikačné siete odradzujú firmy a domácnosti. Súčasné rekordne nízke úroky je dobré využiť v prípade, že projekty, do ktorých by sa prostriedky investovali, budú mať vyššiu pridanú hodnotu, ako sú náklady na splátky dlhu. Výstavba diaľnic a ďalšej infraštruktúry je určite veľmi prospešná nielen pre firmy, ale i pre domácnosti. Stačí sa len pozrieť na spojenie Bratislava-Žilina. Pred plným postavením diaľnice sa trasa zvládla autom za 3 hodiny, teraz iba za 2. Tu jednu hodinu môžu ľudia navyše stráviť so svojou rodinou alebo pri riadení svojich firiem.

12.8.2016

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE