Finlord Sněmovna financí

KOMODITNÍ VÝVOJ V KVĚTNU

10.6.2016

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
160610 komoditní index

Cena ropy vyskočila v květnu na 50 dolarů za barel. Nečekané výpadky v Kanadě a Nigérii způsobily, že na trhu s komoditou nastal podle výpočtu analytiků Goldman Sachs mírný produkční deficit. Aktualizované údaje z USA ukázaly, že tamní produkce se nadále snižuje. Za poslední rok těžba propadla o 800 tisíc barelů ropy denně na 8,77 mbd, nejnižší úroveň od září 2014. Mnoho menších společnosti zbankrotovalo a větší firmy omezují své výdaje na rozvoj těžebních polí. Spotřeba ropy roste. Čínsky dovoz stoupl v prvních pěti měsících o 16,5 % oproti stejnému období minulého roku. Produkce ropy v zemi padá, takže rafinérie musí objednávat ropu ze zahraničí.

 

Vývoj cen zemědělských komodit je v letošním roce poměrně volatilní. V první čtvrtletí jsme sledovali zlevňování, ale od počátku dubna se karta obrátila o 180 stupňů a ceny začaly výrazně stoupat. Zdražuje zejména celý komplex olejnin. Řepka si za poslední tři měsíce připsala růst ceny o 10 % na jednoleté maximum. Globální cena sóji se vyšplhala na nejvyšší úroveň od konce roku 2014. Trh s touto komoditou začíná být napjatý. Zdražování sóji je způsobené očekávanou nižší úrodou. Prudké deště a záplavy v Argentině zapříčinily propad tamní produkce sóji o 5 milionů na 55 milionů tun. Celosvětová produkce v současné končící sezoně 2015/16 tedy nedosáhne ani hranice 320 milionu tun. Přitom spotřeba by měla být 327 milionu tun. Taktéž kukuřice začala v květnu zdražovat. Jenom u pšenice cena jakoby zamrzla a v prvních pěti měsících 2016 se téměř nehnula.

 

Cena zlata se v květnu propadla na 1220 USD za unci. Důvodem byly očekávání, že americká centrální banka začne brzy se zvyšováním hlavních úrokových sazeb. Inflace ve světě je stále nízká. Nákupy ze strany výrobců šperků jsou nízké. Poptávce po špercích bránily zejména tyto skutečnosti: stoupající cena zlata, protesty indických klenotníků proti navrhované vyšší spotřební dani a problémy na straně nabídky v Číně. Jak už bylo zmíněno výše, globální poptávka po špercích v prvním čtvrtletí 2016 zpomalila oproti stejnému období minulého roku o 19 % na 481,9 tun. Celosvětová spotřeba zlata klesla v prvním kvartále 2016 na 735,8 tun, což je v porovnání se stejným obdobím loňského roku pokles o 13 %.

 

V květnu pokračovalo značné zdražování cukru. Důvodem je pokles očekávané indické produkce v roce 2016/17 na sedmileté minimum v důsledku rozsáhlého sucha. Spotřeba roste i díky podpoře etanolového průmyslu v Indii, když tamní vláda zrušila 12,5% spotřební daň na toto palivo.

 

Jednou z nejvíce zdražujících komodit se v květnu stal pomerančový koncentrát. Začala hurikánová sezóna a první tropické bouře už ohrozily Floridu, která je po Brazílii druhým největším producentem pomerančů na světě. Floridská úroda by i bez poškození měla být nejnižší od roku 1964.

 

Komoditní index Rogers Commodity International Index:

160610 komoditní index

10.6.2016

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE