Které ETF vybrat? Nejlevnější nebo největší?
16.7.2020
5 min.
Nabídka burzovně obchodovaných fondů ETF (Exchange traded fund) je obrovská. Evropští investoři si mohou vybírat z více než 1500 fondů. Pokrytá jsou všechna aktiva od akcií, přes peněžní trh, dluhopisy, nemovitosti až po drahé kovy. Správcovské společnosti si v posledních letech uvědomily, že musí vedle aktivně řízených fondů nabízet i pasivní burzovně obchodované fondy. Jak se ale v obrovské nabídce fondů vyznat?
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Největší ETF nemá nutně nejnižší správcovské náklady
Podívejme se kupříkladu na fondy zaměřené na globální portfolio dluhopisů. Vybírat lze z více než 200 ETF. Největší fond spravuje přes 7 miliard dolarů, tedy více než 170 miliard korun a jeho celková nákladovost TER (total expense ratio) je 0,2 % p.a.. Nicméně nejlevnější fond, který spravuje 0,8 mld. EUR (21 miliard korun), má TER 0,05 %.
Tři největší a nejlevnější fondy zaměřené na světové dluhopisy:
Většinou mají starší a více etablované fondy mírně vyšší TER. Nízké TER má nová konkurence z posledních let. Tři největší a nejlevnější fondy zaměřené na akcie v daném regionu či zemi:
Také u nemovitostních fondů a fondů na drahé kovy je situace obdobná. Tři největší fondy nemají nutně nejnižší TER:
Největší burzovně obchodované fondy spravují desítky až stovky miliard USD či EUR. Pro srovnání v ČR bylo celkem ve všech fondech kolektivního investování ke konci března 508 miliard Kč, což je méně než spravují dva největší fondy zaměřené čistě na akcie v USA.
U ETF na velikosti skutečně záleží
I když nemají největší ETF nejnižší správcovské náklady, tak to ještě neznamená, že je musí investoři nutně přehlížet a věnovat se jenom nejlevnějším variantám. ETF jsou obchodované na burze. Abychom mohli akcie fondu koupit nebo prodat, tak musíme najít protistranu. U největších fondů není o protistranu nouze. Na BID-ASK typicky sedí tisíce až desetitisíce akcií a obchodní spread je méně než 0,04%. U malých specializovaných ETF ale bývá spread typicky širší a někdy může být i více než 0,5 %. Zároveň platí, že spread u malých ETF se rozšiřuje především v krizovém období a také je u nich nízký okamžitý počet objednávek na nákup/prodej.
Nejlevnější ETF na americké akcie je tedy z hlediska TER o 0,03 % ročně levnější než největší ETF na americké akcie. Nicméně pokud teď srovnáme BID-ASK spready, tak můžeme spatřit rozdíl až 0,2%. To bychom dané ETF s nejnižším TER museli držet 7 let, aby se držba z hlediska celkových nákladů vyplatila.
U úzce vymezených ETF na vybrané strategie či sektory bývají rozdíly ještě výraznější. Při výběru fondu je nutné zkoumat nejenom TER, ale i BID-ASK spread, případně také burzy, na kterých lze daný fond zobchodovat. Obchodování na některých burzách (kupříkladu ve Švýcarsku) může být u brokerů z hlediska obchodních poplatků dražší.
Chcete si sami vybírat ETF do portfolia? Pro investory máme k dispozici podrobné školení, jak si mohou fondy vyhledávat a filtrovat, kde najdou potřebné informace nejenom o samotném fondu, ale i o nákladech placených při nákupu na burze. Zároveň je ve školení rozbor daňové optimalizace, která dokáže ušetřit nemalé prostředky. Školení je postavené na reálných výpočtech a příkladech.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord, údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.
16.7.2020
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Rozbor BTC strategie Microstrategy: co vygenerovalo výnos 930 % za 1 rok
Akcie Microstrategy posílily za rok o 930 %. Jakou strategii má společnost? Co to jsou konvertibilní ...
Více informací21.11.2024
7 min.
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Otázka je, zda skutečně chcete přistoupit na nižší TER, zda vám to za to stojí.
Rozdílné TER u stejného indexu není ani tak dané velikostí nebo stářím ETF, ale a) fyzickou nebo syntetickou replikací indexu a/nebo b) dalšími aktivitami manažera, např. půjčování aktiv z portfolia.
= např. každý ať si rozhodne, zda radši ETN na zlato s plnou fyzickou replikací nebo opční syntetiku. A zda rozdíl 100 Kč na každých 100 000 ročně mu stojí za rizika s tím spojená ….
Dobrý den, děkujeme za doplnění. Ano, nastavení portfolia má dopad na TER (syntetické varianty mají TER trochu nižší, jelikož jsou jednodušší) a dokonce i na BID-ASK spread. Každopádně správci celkem často mají u daného aktiva obě varianty a nechávají to na investorech, ať si vyberou. Mezi největší ETF patří ty s plnou replikací. Každopádně i u syntetických se dá najít řada velikých ETF, které spravují miliardy USD či EUR.