82% start-upů nikdy nezažilo recesi
28.5.2020
5 min.
Drtivá většina start-upů, které získaly v posledních letech kapitál od venture capital fondů, nikdy nezaznamenala ekonomickou recesi. Zároveň 61 % venture capital fondů také nikdy nezaznamenalo recesi. Přeci jen je 11 let docela dlouhá doba, za kterou se ve světě událo mnoho změn. Co ještě ukazují údaje společnosti banky SVB Financial Group, která je v USA považovaná za banku technologických startupů?
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Jaká bude odezva start-upů na krizi?
Následující obrázky od SVB ukazují, že jenom 61 % venture capital fondů zažilo poslední recesi v letech 2008-2009. A jenom pětina byla založená před rokem 2000, kdy praskla technologická bublina. Co se týče samotných firem financovaných VC fondy, tak jenom 8 % z nich vzniklo před rokem 2000. Drtivá většina vznikla až po roce 2009.
Současná krize vytváří na start-upy značný tlak, aby ukázaly své schopnosti přežít i v kritickém období. Musí ukázat, jak dokážou pracovat s propadem tržeb, sníženým pracovním kapitálem a horším přístupem k financování.
Už se ukazují první padlí jednorožci. Kupříkladu valuace společnosti WeWork se snížila za poslední rok o 94% na 2,9 miliardy z 47 miliard. Nicméně pád nastal ještě před současnou krizí. Podle posledního průzkumu společnosti NFX očekává až 60 procent venture capital fondů pokles ohodnocení start-upů. Více než polovina dotázaných manažerů očekává, že ohodnocení mladých firem poklesne o 30 % a více.
SVB Financial je na recesi dobře připravená
Podívejme se i na výsledky zmíněné banky SVB Financial, jejíž akcie se obchodují na burze. Více než polovina technologických start-upů v USA s touto institucí spolupracuje, takže o sektoru má mnoho informací.
Banka má více než polovinu aktiv v hotovosti a v likvidních instrumentech. Druhou polovinu má v úvěrech, které poskytla startupům nebo PE a VC fondům. Následující obrázek ukazuje vývoj poměru odpisů půjček (NCO) a nesplácených půjček (NPL). V prvním čtvrtletí byl poměr na nízké úrovni 0,35 %, respektive 0,15 %. Když se podíváme na minulou krizi, tak tam byla míra odpisů i více než 3 %. Nicméně je nutné podotknout, že v roce 2000 tvořily půjčky mladým společnostem až 30 % portfolia. Teď to je 5 %. Portfolio je tedy konzervativnější.
V prvním čtvrtletí měla banka průměrnou výnosnost půjček 4,57 %, přičemž největší nárůst zaznamenala v sektoru půjček PE a VC fondům. Zvětšování úvěrového portfolia sleduje společnost i v rámci privátního bankovnictví zaměřeného na manažery startupů a investičních fondů. Privátní bankovnictví generuje příjmy zejména z poskytování hypoték s mediánovým LTV 57 % (dvě třetiny těchto hypoték jsou v Kalifornii). Čistá úroková marže banky byla 3,12 %, přičemž v předchozím čtvrtletí byla 3,26 %.
Na co jsou zaměřené půjčky PE/VC fondům, kam je nasměrováno 54 % úvěrového portfolia banky? Jedná se o překlenovací kreditní linky do doby, kdy investor pošle do fondu přislíbené peníze. Proč jsou tyto prostředky nutné? PE/VC fondy fungují tak, že s investory mají podepsanou smlouvu o vkladu peněz, ale tyto prostředky svolají, až když objeví investiční projekt. Nicméně, aby jim projekt neutekl, tak mají u SVB otevřenou úvěrovou linku, kterou využívají, dokud nepřijde požadovaný kapitál od investorů. Fond má tak vysokou reakční schopnost a pro SVB se jedná o úvěr s nízkým rizikem.
Následující obrázek ukazuje rozložení portfolia dle příjemce úvěru a také rozložení rezerv na nesplacené půjčky. Největší rezervy vytvořila společnost u půjček mladým firmám, které ale tvoří jenom zmíněných 5 % portfolia. U nich si vytvořila rezervu 7,12 % z velikosti půjček, u Mid-stage 3,8 % a u Later-stage 4,8 %.
28.5.2020
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Pracovní příležitosti v sousedních zemích České republiky: Kde se vyplatí pracovat

Prozkoumejte pracovní příležitosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Najděte si ideální ...
Více informací23.10.2024
3 min.
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?

Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Napsat komentář