Podíl small cap na celkové tržní kapitalizaci klesl pod 2,5%
29.4.2020
3 min.
Podívejte se, co stojí za poklesem podílu small capů na celkové tržní kapitalizaci a na vývoj ohodnocení po propadech small capů vs. large capů.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Společnosti s malou tržní kapitalizací small capy mají méně než 2,5 % podíl na celkové tržní kapitalizaci, což je nejméně od roku 1970. To je dáno tím, že velké společnosti se stávají ještě většími. Jde totiž o to, že small capy v posledních letech zaostávají výkonnostně za velkými společnostmi.
V rámci akciového trhu je 11 sektorů. Na indexu small cap akcií S&P 600 má největší váhu průmysl (18 %), finance (17%), informační technologie (15%), zdravotnictví (14%) a cyklické spotřební zboží (12%). U akciového indexu S&P 500 mají technologie největší váhu a to 25 %, zdravotnictví má pak váhu 15 %. Large capy mají o 10 p.b. vyšší podíl v technologiích než small capy.
Facebook a Google byly nedávno přesunuty ze sektoru technologií do sektoru komunikace, čili pokud bychom tyto dvě společnosti vrátili zpátky do technologií, tak by informační technologie měly na akciovém indexu S&P 500 váhu přes 30 %. Large capy jsou z třetiny tvořené technologickými firmami, ale u small cap akcií je zastoupení u technologických firem jenom 15 %. Tento rozdíl je pak důležitý při pohledu na historickou výkonnost sektorů. Technologický sektor za posledních 15 let zhodnotil o 475 %, zatímco průmyslový sektor zhodnotil pouze o 182 %. Finanční společnosti, které mají na indexu podíl 11 %, za 15 let zhodnotily o 36 %. Čili americký small cap index je sektorově více vyvážený, zatímco large cap index se více koncentruje na technologické tituly. Takovouto sektorovou dominanci můžeme tedy najít i v řadě ETF.
Pokud se podíváme na graf níže, který ukazuje CAPE, tedy cyklicky očištěné P/E (cena/průměrný zisk za uplynulých 10 let), tak můžeme vidět, že ohodnocení small capů se dostalo pod large capy, což se naposledy stalo v období technologické bubliny.
Při nedávných markantních výprodejích small capy zaznamenaly větší propady než large capy, čímž se i ohodnocení firem s malou tržní kapitalizací výrazně snížilo. Nicméně pořad je riziko, že pokud se ekonomika bude otevírat pomaleji, tak firmy z tohoto sektoru zaznamenají pomalejší zotavení tržeb a zisků.
U malých firem je vyšší pravděpodobnost výběru nevýkonných společností. Pro investory naštěstí existují burzovně obchodované fondy (ETF), které se zaměřují i na tento segment akciového trhu. Přitom nákladovost těchto ETF je i méně než 0,3 % p.a.. Pokud si chcete z burzovně obchodovaných fondů sami vytvořit portfolio kvalitních aktiv, tak zanechte kontaktní údaje. Pro klienty máme připravené podrobné školení.
29.4.2020
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Rozbor BTC strategie Microstrategy: co vygenerovalo výnos 930 % za 1 rok
Akcie Microstrategy posílily za rok o 930 %. Jakou strategii má společnost? Co to jsou konvertibilní ...
Více informací21.11.2024
7 min.
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Napsat komentář