Finlord Sněmovna financí

Ceny nemovitostí a nájmy v EU a v ČR

15.4.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Ceny nemovitostí a nájmy

Jak se vyvíjely ceny nemovitostí a nájmy v EU? Které státy zaznamenaly největší nárůst cen a které naopak pokles? O kolik procent vzrostly ceny nemovitostí a výše nájmů v ČR a SR?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Ceny nemovitostí a výše nájmu v EU se od roku 2007 vyvíjely odlišně. Zatímco nájemné od roku 2007 konstantně rostlo, tak u cen nemovitostí tomu tak úplně nebylo.

 

Po prudkém poklesu, který zapříčinila finanční krize, zůstaly ceny nemovitostí mezi lety 2009 a 2014 víceméně stabilní. Poté na začátku roku 2015 došlo k rychlému nárůstu, čímž ceny nemovitostí rostly mnohem rychleji než nájmy.

 

Jak ukazuje graf níže, tak v období od roku 2007 do čtvrtého čtvrtletí 2019 se v EU v průměru zvýšilo nájemné o 20,3 % a ceny nemovitostí v průměru vzrostly o 18,7 %.

 

ceny nemovitostí a nájmy v EU

 

Pokud se podíváme na jednotlivé členské státy Evropské unie, tak některé z nich zaznamenaly zvýšení cen nemovitostí a jiné naopak pokles.

 

Při srovnání 4. čtvrtletí 2019 s rokem 2007 se ceny nemovitostí zvýšily v 21. členských státech EU a naopak pokles cen nemovitostí zaznamenalo 6 členských států EU. Největší nárůst cen nemovitostí byl v Rakousku, kde ceny vzrostly o 88,4 %. Druhý největší nárůst cen nemovitostí zaznamenalo Lucembursko a to o 84,8 % a na třetím místě s největším nárůstem cen nemovitostí se umístilo Švédsko, kde ceny vzrostly o 80,6 %.

 

Pokud se podíváme na Českou republiku, tak ceny nemovitostí vzrostly o přibližně 63 % a v sousedním Slovensku šly ceny nemovitostí nahoru o 40 %. Naopak největší pokles cen nemovitostí zaznamenalo Řecko a to o -35,6 %, Rumunsko (-26 %) a Irsko (-16,9 %). Ceny nemovitostí dále poklesly na Kypru, ve Španělsku a Itálii.

 

Pokud jde o nájmy, tak při srovnání 4. čtvrtletí 2019 s rokem 2007 se ceny nájmů zvýšily v 26 členských státech EU a naopak v jednom státě EU se nájmy snížily. Největší nárůst nájmů nastal v Litvě a to o 101,2 %, České republice (79,3 %) a Maďarsku (70,8 %). Na Slovensku vzrostly ceny nájmů o přibližně 15 %. Řecko jako jediný stát zaznamenalo pokles nájmů o 17,5 %.

 

Řecko byl tedy jediný stát v EU, kde došlo jak k poklesu cen nemovitostí, tak i nájmů.

 

změna cen nemovitostí a nájmů v EU

 

A na závěr se ještě podíváme na týdenní tržby z pronájmu AirBNB bytů ve vybraných světových metropolích. Z grafu je patrné, že týdenní tržby z pronájmu AirBNB bytů se propadly na nulu. Pokud jde o Španělsko, Itálii a Francii, tak právě ty byly koronavirem markantně zasaženy a rekonvalescence může trvat řadu měsíců. V praxi by to dost pravděpodobně mohlo znamenat, že jednak jiné země zakáží svým občanům do těchto hodně zasažených zemí vycestovat a jednak je i dost pravděpodobné, že tyto země se dočasně před turismem uzavřou. Zkrátka by mohl existovat jakýsi seznam zemí, kam se může a kam naopak nikoliv. To by samozřejmě představovalo značný problém zejména pro ty pronajímatele, kteří nemovitost koupili za vysoké ceny a dlouhodobý pronájem jim neposkytuje dostatečné výnosy.

 

tržby z pronájmů na AirBNB

 

Současná recese může negativně ovlivnit i trh nemovitostí. Při pokračujícím ekonomickém útlumu by následoval i postupný pokles cen nemovitostí, jelikož by stoupla nabídka a naopak by poklesla poptávka. Samozřejmě tato situace by byla psychicky složitá pro začínající či spekulativní investory, kteří nadšeně pár měsíců zpět nakoupili nemovitost. Každopádně jak pro akcie, tak i pro nemovitosti platí, že recese by přinesla krátkodobý pokles cen. Pak už je jenom na investorech, jestli výkyvy psychicky vydrží anebo ne.

 

Do nemovitostí lze levně investovat i pomocí ETF

 

Nabídka ETF (Exchange traded fund, burzovně obchodovaný fond) je velmi široká a pochopitelně existují i fondy zaměřené na nákup evropských či světových nemovitostních společností. Kvůli pandemii koronaviru jsou v současnosti ceny stlačené dolů. Díky tomu lze do ETF investovat za atraktivních podmínek.

 


Jméno a příjmení

Email

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Pokud máte zájem o nemovitostní či jiné fondy obchodované na burze, tak vyplňte kontaktní formulář. Pro investory máme připravené školení tvorby ETF portfolia.

 

ETF (Exchange traded fund, burzovně obchodovaný fond) si snadno nakoupí i běžní investoři. Mezi největší výhody pak patří zejména velmi nízké poplatky (i méně než 0,1 % p.a.) a obrovská likvidita.

 
 
 
 

15.4.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA LYNX BROKER