15 zemí s největším rozpočtem na obranu v roce 2025
7.7.2025
4 min.
Kam míří miliardy na obranu v roce 2025 a jak z toho mohou těžit investoři? Prozkoumejte žebříček 15 zemí s největším rozpočtem na obranu v roce 2025 a zjistěte, které akcie a ETF nabízejí příležitost investovat do rychle rostoucího obranného sektoru.
Rostoucí napětí ve světě žene obranné rozpočty vzhůru. Probíhající války a narůstající geopolitická rizika od soupeření velmocí v indo-pacifickém regionu až po eskalaci konfliktu na Blízkém východě, vedou v roce 2025 k prudkému růstu vojenských výdajů po celém světě.
Spolehlivý broker XTB nabízí možnost obchodovat více než 7500 instrumentů (forex, indexy, komodity, akcie, ETF a kryptoměny) s nízkými nebo nulovými poplatky. Naše rozbory platformy naleznete ZDE. Taktéž si můžete ZDARMA a bez nutnosti jakéhokoliv vkladu zkusit investování či trading na testovacím účtu XTB.
Následující tabulka ukazuje žebříček 15 zemí s největším rozpočtem na obranu v roce 2025. Americký obranný rozpočet atakuje hranici 1 bilionu USD. Návrh amerického vojenského rozpočtu pro rok 2025 činí impozantních 962 miliard USD, tedy více než výdaje dalších deseti největších zemí dohromady. Druhý největší obranný rozpočet má Čína, a to 246 miliard USD a na třetím místě je Rusko s obranným rozpočtem na úrovni 150 miliard USD. Z evropských zemí má největší rozpočet na obranu Německo a to 109 miliard USD, čímž se umístilo na čtvrtém místě s největším rozpočtem na obranu na světě v roce 2025.
Pokud jde o americký obranný rozpočet, tak téměř 40 % z něj směřuje na personální výdaje a zdravotní péči. V oblasti modernizace však Pentagon klade důraz na budoucnost a namísto starších stíhacích letounů investuje do raket dlouhého doletu, bezpilotních systémů a ponorek.
Ruská invaze na Ukrajinu spustila v Evropě nejrychlejší zbrojní cyklus za poslední generaci. Berlín navýšil své výdaje na obranu na přibližně 109 miliard USD díky kombinaci základního rozpočtu a speciálního modernizačního fondu. Spojené království je na pátém místě s 81 miliardami USD.
Polsko má rozpočet na obranu v roce 2025 35 miliard USD, což je 4 % HDP a aktuálně vydává na obranu nejvíce ze všech členů NATO. Země zároveň objednala stovky hlavních bojových tanků a raketových systémů HIMARS. Díky těmto investicím se Evropa poprvé od studené války dostala před východní Asii a stala se druhým největším regionem v oblasti výdajů na obranu.
Členské státy NATO se navíc nově zavázaly dosáhnout cíle 5 % veřejných výdajů na obranu do roku 2035, což ale vyvolává otázky, zda budou schopny zvýšit příjmy, nebo budou muset omezit jiné oblasti rozpočtu.
Seznam největších zbrojařů světa naleznete v našem nedávném článku na téma „Obranné a zbrojařské akcie a ETF: seznam největších zbrojařů světa“.
15 zemí s největším rozpočtem na obranu v roce 2025 a jak investovat do zbrojního průmyslu
Zájem o obranný sektor roste a spolu s ním i možnosti, jak na něm vydělat. Do největších světových zbrojařských firem můžete investovat prostřednictvím jednotlivých akcií nebo specializovaných ETF fondů.
Mezi nejhodnotnější společnosti podle tržní kapitalizace patří RTX Corporation, Honeywell, Safran, Lockheed Martin, Rheinmetall a General Dynamics. Právě tato šestice zbrojních gigantů zaznamenala od začátku roku výrazné zhodnocení.
Obranné a zbrojařské akcie lze jednoduše a bez komise zobchodovat u spolehlivého brokera XTB. Následující graf ukazuje akcie Rheinmetall v EUR za 1 akcii:
V rámci leteckého a obranného průmyslu je k dispozici ETF VanEck Defense UCITS s TER na úrovni 0,55 % p.a. Zajímáte se o investice do ETF? Podívejte se na náš Finlord Patreon, kde pravidelně zveřejňujeme analýzy a informace zaměřené právě na ETF.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
7.7.2025
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Vyplatí se přestat nakupovat akcie?

Vyplatí se nakupovat akcie, když jsou ceny na maximech? Nebo je lepší počkat na korekci? Podívejte ...
Více informací4.7.2025
3 min.
25 největších amerických společností podle tržeb v roce 2025

Žebříček 25 největších amerických společností podle tržeb v roce 2025. Kdo vydělává nejvíc? Walmart, ...
Více informací2.7.2025
3 min.
Investiční test: US akcie vs dluhopisy vs zlato od roku 1969

Naučte se investovat a mějte přehled o výnosech a rizicích aktiv. Podívejte se na srovnání US akcie ...
Více informací1.7.2025
4 min.
Napsat komentář