Finlord Sněmovna financí

Zájem Čechů o zahraniční nemovitosti roste: Dubaj a Španělsko lákají výnosy z pronájmu i nízkými daněmi

22.5.2025

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Investice do nemovitostí v Dubaji

Zájem Čechů o investice do zahraničních nemovitostí v posledních letech stabilně roste a rok 2025 tento trend dále potvrzuje. Nejčastěji míří jejich pozornost do Dubaje a Španělska, tedy destinací, které nabízejí atraktivní výnosy z pronájmu, stabilní poptávku ze strany turistů a v případě Dubaje i nulové daně z příjmů.

 

 

Ceny nemovitostí v Dubaji i Španělsku zaznamenaly v uplynulém roce mírný pokles, což ve spojení se stabilním růstem poptávky po pronájmu činí tyto trhy atraktivní i pro české investory. Výnosy z krátkodobých i dlouhodobých pronájmů v obou regionech překračují 5 %, v některých případech až 8 %. Ukázaly to aktuální údaje realitního portálu Videobydleni.

 

 

„Díky oslabení cen v některých lokalitách a zároveň stabilnímu turistickému zájmu může návratnost investice do bytu v Dubaji dosáhnout zpět své pořizovací hodnoty za méně než 13 let,“ říká Jakub Veverka, hlavní ekonom realitního portálu Videobydleni.

 

 

V Dubaji se pohybuje průměrný roční výnos z pronájmu bytu v projektu střední třídy kolem 7,2 %. V oblastech Jumeirah Village Circle nebo Dubai Marina se dají pořídit nové byty 1+kk od 220 000 EUR. U bytů určených pro krátkodobé pronájmy (např. Airbnb) činí roční obsazenost v hlavní sezóně více než 80 %.

 

Dubai Marina foto Lukesova

 

V Dubaji se neplatí žádná daň z příjmu, vlastnictví v freehold zónách poskytuje bezpečnost investice. Nevýhodou může být povinnost víza nebo partnerství pro trvalý pobyt. Zároveň se neplatí žádná daň při převodu nemovitostí.

 

 

„Dubaj je dnes jedním z mála míst, kde i při mírném ochlazení cen zůstává výnos z pronájmu v některých segmentech dvouciferný. To je důvod, proč investoři z Evropy – včetně Čechů – směřují právě sem,“ doplňuje Veverka.

 

 

Opačným směrem vedou investice Čechů také do slunného Španělska, které poskytuje stabilitu EU a zajímavý výnos pro dlouhodobé pronájmy. Na španělském trhu – zejména v oblastech Costa Blanca a Costa del Sol – ceny meziročně stagnují. Podle našich dat klesly ceny starších bytů v Alicante nebo Malaze až o 4 % mezi Q1 2024 a Q1 2025, což přilákalo nové kupce. Sledujeme v tomto segmentu oživení poptávky až o 18 %.

 

 

Roční výnosy z pronájmu se zde pohybují mezi 4,5–6,5 %, přičemž u apartmánů v turisticky oblíbených lokalitách může výnos při dobře nastavené strategii u platforem poskytujících krátkodobé pronájmy dosáhnout až 7 % p.a.

 

 

Pro občany EU je koupě nemovitosti ve Španělsku velmi jednoduchá. Potřebujete pouze NIE číslo (identifikační číslo cizince), bankovní účet ve Španělsku a právního zástupce pro ověření smluv,“ vysvětluje Veverka.

 

 

Oproti Dubaji je ve Španělsku daň z příjmu pro rezidenty EU po odečtu nákladů kolem 19 %. Navíc jsou zde výhodné podmínky pro dlouhodobé pronájmy – nájemní smlouvy bývají uzavírány na roky a trh je silně regulovaný. „V době vysokých úrokových sazeb a stagnace evropských trhů jde o jednu z mála možností, kde lze kombinovat růst hodnoty nemovitosti s okamžitým výnosem,“ doplňuje Veverka.

 

 

Rozdíl v návratnostech investic do nemovitostí v ČR, Dubaji a Španělsku

 

 

V Praze se dnes výnosy z pronájmu běžně pohybují mezi 2–3 %. Ve Španělsku a Dubaji jsou i dvojnásobné, a to při podobné míře rizika. V případě, že dojde k poklesu sazeb v eurozóně, zájem o tyto investice dále poroste,“ shrnuje Jakub Veverka z Videobydleni.

 

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

22.5.2025

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    james napsal:

    dobry den
    no ja nevim ale to spanelsko neni tak lehke pronajimat je kolem toho byrokracie tak prosim nepiste jak je to super pan Libor Podhola by umnel vypravet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.