Největší firmy světa vydělaly za 20 let i 66 000 %
9.5.2025
5 min.
Mezi největší firmy světa patří známé společnosti jako Microsoft, Apple a další společnosti, s jejichž produkty se běžně setkáváme. S tím, jak tyto společnosti rostly, tak přinesly investorům i vysoké zisky. Zhodnocení o tisíce procent za 20 let bylo u největších společností světa běžné. Podívejte se na několik srovnání dle tržní kapitalizace, tržeb či velikosti aktiv.
Do ETF, diverzifikovaných burzovně obchodovaných fondů, které obsahují největší firmy světa, lze velmi snadno investovat. Podívejte se na detailní postup, jak nakoupit kvalitní ETF přes XTB. U XTB je nákup akcií a ETF do objemu 100 000 EUR měsíčně bez poplatku. Investujte do kvalitních aktiv efektivně!
Největší firmy světa dle tržní kapitalizace
Na světových burzách se dle údajů CompaniesMarketcap obchoduje 10 418 společností s tržní kapitalizací téměř 113 bilionů USD. Největší je Microsoft s kapitalizací 3,26 bilionu USD. Na druhém místě je Apple s 2,95 biliony dolarů. Do první desítky se ještě vešly Nvidia, Amazon, Alphabet, Saudi Aramco, Meta Platforms, Berkshire Hathaway, Broadcom a Tesla. Prvních osm má kapitalizaci přes 1 bilion dolarů. Pouze jedna je neamerická (saudskoarabský ropný gigant Saudi Aramco).
Největší firmy světa dle tržeb, zisků a velikosti aktiv
Ve srovnání dle tržeb je na prvním místě Walmart, největší síť supermarketů světa. Ročně utrží 681 miliard dolarů. V těsném závěsu je Amazon s 638 miliardami USD ročně, který by se dle odhadů mohl už ke konci letošního roku dostat na první příčku. Velmi vysoko jsou i ropné společnosti Saudi Aramco, Sinopec, PetroChina. Pro zajímavost na 11. místě je evropský Volkswagen. Globálně všechny burzovně obchodované společnosti generují tržby v objemu 57,7 bilionů USD ročně.
Nejvyšší zisky generuje Saudi Aramco. 208 miliard dolarů ročně, i když při současné ceně ropy půjde ziskovost v nejbližších kvartálech zcela jistě dolů. Obrovské zisky přes 100 miliard dolarů ročně generují také Apple, Alphabet, Berkshire Hathaway a Microsoft. Všechny firmy obchodované na burze generují dohromady zisk 7,4 bilionu USD ročně.
Ve srovnání velikosti dle aktiv jednoznačně dominují banky. První čtyři pozice patří čínským bankám. Až za nimi jsou americké a evropské finanční instituce. Banky mají specifickou aktivitu. Získávají vklady a poskytují úvěry či nakupují cenné papíry. Díky tomu mohou mít velmi vysoký objem pasiv a aktiv. Největší banky světa jsou systematicky důležité a prakticky je u nich bankrot vyloučený, jelikož jsou pro ekonomiky nepostradatelné. Pokud bychom sečetli aktiva všech burzovně obchodovaných společností světa, tak bychom se dostali na částku 261 bilionů USD. Z toho čistá aktiva jsou 46 bilionů USD.
Největší firmy světa logicky vydělaly svým investorů v posledních letech obrovské zisky. Kupříkladu zhodnocení investice do akcií Nvidia v uplynulých 20 letech překonalo 66 000 %. Investice 1000 USD se zhodnotila na 661 tisíc USD. Ale to je extrém. Nicméně hodně se dařilo i jiným zmíněným společnostem, když investici zhodnotily o tisíce procent, viz tento obrázek.
Do akcií největších firem světa lze investovat napřímo. Anebo lze nakoupit ETF, kde jsou zmíněné akcie zahrnuté. Kupříkladu Invesco FTSE All World (TER 0,15 %, cena akcií cca 6,17 EUR, ticker FWIA.DE) drží akcie z celého světa. Přibližně 62 % portfolia tvoří americké akcie a i největší pozice jsou v USA, viz tato tabulka.
My nakupujeme ETF na světové nebo americké akcie pravidelně a větší propady využíváme na navýšení alokace. Důvody a dlouhodobé statistiky jsme počátkem dubna publikovali v rozboru na Patreon.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
9.5.2025
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Luxusní nemovitosti v kurzu: Největší růst cen v Dubaji, Soulu a Manile

Luxusní nemovitosti zažívají globální boom a lámou cenové rekordy. Manila, Dubaj a Soul patří mezi ...
Více informací7.5.2025
5 min.
Nejoblíbenější ETF v Evropě a USA (květen 2025)

Podívejte se na nejoblíbenější ETF v Evropě a USA. Známý SPY (SPDR S&P 500 ETF Trust) už není ...
Více informací5.5.2025
4 min.
Pokročilé investiční strategie na Finlord Patreon (květen 2025)

Na Finlord Patreon dáváme podrobné výpočty a pokročilejší investiční strategie. Posuňte své znalosti ...
Více informací2.5.2025
3 min.
Napsat komentář