Nejlepší ETF: MSCI World vs MSCI World ex USA vs MSCI ACWI
14.5.2025
4 min.
Investoři hledají pro své potřeby nejlepší ETF na světové akcie. Nabídka je široká. Nejčastěji se setkáváme s fondy na index MSCI World, u kterého ale musíme myslet na to, že i když obsahuje akcie z 23 vyspělých zemí světa, tak 71 % portfolia tvoří společnosti z USA. Pokud preferujete širokou geografickou diverzifikaci, tak tento fond neuspokojí vaše požadavky. Logicky se naskýtá možnost diverzifikovat do fondů na index MSCI World ex USA, v němž jsou akcie z vyspělých zemí světa bez USA. V tomto fondu zcela chybí americké akcie. Jak se oběma indexům daří a jaké ETF lze nakoupit? Který z těchto fondů přinesl v uplynulých 55 letech zhodnocení investice na 117x? A co MSCI ACWI index, jak ten dokáže obohatit portfolio?
Nejlepší ETF: MSCI World v posledních letech poráží MSCI World ex USA
O americkém akciovém trhu víme, že je velmi silný a i v minulosti byl velmi silný. Proto bychom si mohli myslet, že index MSCI World vždy překonával MSCI World ex USA. Není tomu tak. Prakticky až do roku 2016 byla výkonnost světového indexu bez amerických akcií vyšší než světového indexu s americkými akciemi. Až pak se akcie v USA „utrhly ze řetězu“ a potáhly MSCI World výrazně vzhůru.
V uplynulých 55 letech se MSCI World zhodnotil o 9,1 % p.a. při volatilitě 17,3 %. Investice 1 USD se zhodnotila na 117 USD. MSCI World ex USA dosáhl zhodnocení 8,4 % p.a. při volatilitě 20,4 %. 1 USD se zhodnotil za celou dobu na 82 USD.
V MSCI World aktuálně nalezneme 1465 společností. Největší váhu mají akcie z USA (71 %) a Japonska (6 %). Ze sektorového hlediska je 24 % v technologických akciích a 15 % ve finančních společnostech. V indexu MSCI World ex USA tvoří 21 % akcie z Japonska a 13 % akcie z Velké Británie. Sektorově je největší váha ve finančnictví (21 %) a v průmyslu (16 %). Rozdíly mezi oběma indexy jsou docela značné.
Pro doplnění se můžeme podívat i na MSCI ACWI index. Ten obsahuje nejenom akcie z vyspělých zemí, ale i akcie z rozvíjejících se zemí. Nicméně i v jeho případě je vysoké zastoupení US akcií aktuálně na úrovni 64 %. Akcie rozvíjejících trhů byly v uplynulých deset letech velmi slabé, což způsobilo zaostávání MSCI ACWI za MSCI World, viz následující obrázek.
Které ETF vybrat: MSCI World, MSCI World Ex USA nebo MSCI ACWI?
Všechny tři světové indexy nabídly investorům dlouhodobě velmi atraktivní výnosy. Investicí do nich pomocí ETF neprohloupíte. Nejnižší náklady na správu mají ETF na index MSCI World. Prakticky je celkem jedno, od kterého velkého správce si ETF vyberete, výnosy budou téměř totožné. Na tomto obrázku jsou tři největší ETF na MSCI World. Varianta od SPDR (ISIN: IE00BFY0GT14) má nejnižší TER na úrovni 0,12 % p.a.
SPDR MSCI World má obchodní spread cca 0,03 EUR, což je méně než 0,09 % ceny, viz tento obrázek z LYNX Broker (získejte 50 EUR transakční kredit).
IShares Core MSCI World nakoupíte i u Saxo Bank (získejte 250 EUR transakční kredit). Toto ETF je velmi oblíbené, takže i obchodní spread v relativním vyjádření je ještě o trochu užší.
Pokud chcete portfolio diverzifikovat mimo USA, tak se určitě hodí Xtrackers MSCI World ex USA UCITS (ISIN: IE0006WW1TQ4 ) s TER 0,15 %. Opět platí, že tento fond lze snadno zobchodovat u LYNX Broker.
MSCI ACWI index je dle našeho názoru nejméně zajímavý a nemyslíme si, že patří mezi nejlepší ETF. Důvodem je přetrvávající vysoká koncentrace v USA, takže oproti základnímu MSCI World nemá o moc jiné portfolio. Pokud investor chce větší část portfolia mimo USA, tak i tak musí sáhnout po MSCI World ex USA nebo fondech zaměřených výhradně na rozvíjející se trhy.
My nakupujeme ETF na světové nebo americké akcie pravidelně a větší propady využíváme na navýšení alokace. Důvody a dlouhodobé statistiky jsme počátkem dubna publikovali v rozboru na Patreon.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
14.5.2025
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Výsledková sezóna v USA za Q1 2025: firmy překvapují, silné výsledky i růst tržeb

Výsledková sezóna v USA za Q1 2025 se blíží do finále a své výsledky už zveřejnilo 90 % firem z ...
Více informací13.5.2025
4 min.
XTB povede nový ředitel. Rozhovor s Vladimírem Holovkou, novým ředitelem XTB ČR, SK a HU

XTB povede nový ředitel. Přečtěte si rozhovor s Vladimírem Holovkou, novým ředitelem XTB ČR, SK a HU
Více informací12.5.2025
4 min.
Největší firmy světa vydělaly za 20 let i 66 000 %

Poznejte největší firmy světa dle tržní kapitalizace, tržeb, zisků či aktiv. Můžete do nich snadno ...
Více informací9.5.2025
5 min.
Napsat komentář