Globální akciový trh podle sektorů v roce 2025
29.4.2025
3 min.
Globální akciový trh podle sektorů zažívá dynamický přesun moci. Zatímco technologičtí giganti lámou rekordy v tržní kapitalizaci, tradiční odvětví jako průmysl či finance bojují o pozice v měnící se krajině světového investičního prostředí. Jak si jednotlivé sektory stojí a kdo ovládá světový kapitál?
Dnes jsou třemi největšími světovými sektory podle tržní kapitalizace informační technologie, finance a průmysl, které dohromady tvoří 50 % celosvětového akciového trhu.
Spolehlivý broker XTB nabízí možnost obchodovat více než 7500 instrumentů (forex, indexy, komodity, akcie, ETF a kryptoměny) s nízkými nebo nulovými poplatky. Naše rozbory platformy naleznete ZDE. Taktéž si můžete ZDARMA a bez nutnosti jakéhokoliv vkladu zkusit investování či trading na testovacím účtu XTB.
V mnoha zemích včetně USA, Číny, Tchaj-wanu a Německa jsou velké technologické společnosti nejhodnotnějšími firmami. Mezitím finanční společnosti ovládají značný podíl v Americe a Číně, zatímco průmysloví giganti vévodí v Japonsku.
Tabulka níže ukazuje globální akciový trh podle sektorů v roce 2025, dle dat Damodaran. Globální akciový trh tvoří 11 sektorů, téměř 48 000 firem a má hodnotu 124 bilionů USD.
Globální akciový trh podle sektorů: IT sektor tvoří více než pětinu globálního finančního světa
S tržní kapitalizací ve výši 25,7 bilionu USD dominuje sektor informačních technologií světovým trhům a aktuálně pokrývá více než 20 % jejich celkové hodnoty. Technologické giganty dnes tvoří šest z deseti nejhodnotnějších firem ve Spojených státech (stav k 10. únoru 2025). V Číně se mezi desítku největších společností podle tržní kapitalizace prosadily Tencent a Alibaba. Podobný trend sledujeme i v Evropě, kdy německý softwarový obr SAP se svými 333 miliardami USD tržní hodnoty patří mezi tři největší firmy kontinentu.
Finance neztrácejí dech, ale ustupují technologickým lídrům. Na druhém místě z hlediska tržní kapitalizace je finanční sektor s hodnotou 21,1 bilionu dolarů. V USA je sice Berkshire Hathaway nejcennější firmou nejen ve finančním sektoru, ale i globálně a zároveň je však jediným zástupcem financí v americké top 10. Naproti tomu v Číně čtyři z deseti největších firem tvoří banky, přičemž největší ICBC se v hodnotě měří se jmény jako Wells Fargo či Morgan Stanley.
Průmysl kraluje počtem firem, ale méně koncentrací kapitálu. Největší počet veřejně obchodovaných společností má však stále průmyslový sektor a celosvětově jich je 8 780. Tento fakt se odráží i v indexu S&P 500, kde průmyslové firmy početně převyšují technologické. Na rozdíl od IT sektoru je ale průmysl mnohem méně koncentrovaný, kdy deset největších průmyslových firem tvořilo v červnu 2024 jen 36 % tržní hodnoty celého odvětví, zatímco v technologickém sektoru tento podíl dosáhl 77 %.
Japonsko sází na průmysl a Toyotu. Významnou roli hrají průmyslové firmy i mimo USA. V Japonsku tvoří tento sektor 23 % hodnoty tamního akciového trhu. Největší hvězdou je zde Toyota, největší výrobce automobilů na světě a lídr nejen domácí, ale i globální průmyslové scény.
ETF na celý svět lze jednoduše a bez komise zobchodovat u spolehlivého brokera XTB. Kupříkladu akumulační fond SPDR S&P 500 UCITS ETF (ticker SPYL.DE) se obchoduje na úrovni 11,8 EUR za kus.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
29.4.2025
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Česko, Plzeň nebo Dubaj? Kam dnes dává smysl investovat do nemovitostí

Dává smysl investovat do nemovitostí v zahraničí nebo je lepší držet se realit v České republice? Co ...
Více informací28.4.2025
3 min.
Nejistota žene zlato vzhůru: Kompletní analýza pro investory

Ještě před několika lety by málokdo očekával, že zlato překoná hranici 3 500 USD za unci. Co stojí ...
Více informací25.4.2025
3 min.
Výnos 10 % p.a. a k tomu zajištění nemovitostí? Samozřejmě

Výnos 10 % p.a. a zajištění v podobě nemovitostí. I tak se dá investovat. Podívejte se na oblíbené ...
Více informací24.4.2025
3 min.
Napsat komentář