Finlord Sněmovna financí

Proč kryptoměnové projekty pálí tokeny?

19.2.2025

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Roadmapa projektu Bitcoin Bull

Oblast kryptoměn se neustále vyvíjí a je potřeba začleňovat inovativní mechanismy, které budou splňovat potřeby ekonomických modelů digitálních aktiv. Jedním z takových mechanismů je právě pálení (burning) tokenů. Zní to sice jako destruktivní proces, ale je klíčový pro řízení ceny nebo hodnoty kryptoměn a tokenů.

 

Co je pálení tokenů a proč se dělá?

 

Pálení tokenů je označení procesu permanentního odstranění určitého množství tokenů z oběhu. Toho je dosaženo pomocí odeslání tokenů na speciální účet, jehož soukromý klíč nelze získat, což znamená nevratnou ztrátu a nepoužitelnost těchto tokenů. Adresa je často označována jako „burn address“ nebo „eater address“ a je samozřejmě součástí blockchainu, což zajišťuje transparentnost procesu pálení.

 

20250219 Princip pálení tokenů
Princip pálení tokenů
Zdroj: fool.com

 

Samotný akt pálení tokeny nezničí ve fyzickém slova smyslu, ale místo toho je efektivně odstraní z oběhu. Transakce, která vede k pálení, je nahrávána na blockchainu, což poskytuje ověřitelnost a dohledatelnost. Tím pádem lze vše vyhledat a následný audit, který má vše verifikovat není vůbec náročným ani drahým úkonem. Vše je zkrátka prokazatelné, ověřitelné a transparentní. Tento proces sníží celkovou zásobu kryptoměn, která může mít různé dopady na honotu tokenu nebo jeho využitelnost.

 

Jak funguje pálení tokenů?

 

Samotné metody a mechanismy pálení tokenů se mohou lišit na základě kryptoměny, tokenu a cílů projektu. Základem každého pálení tokenů je využití zmíněné „burn address“ nebo „eater address“, což jsou speciální adresy peněženek, které nemají žádný soukromý klíč. Tyto adresy mohou sice obdržet tokeny, ale nemohou je nikam zaslat – jsou tedy konečnou destinací.

 

Častou jsou generovány pomocí specifických postupů – například obsahují řadu nul nebo se jinak liší. Když jsou tokeny zaslány na takovouto adresu, tak je transakce zveřejněna na blockchainu – stejně jako jakákoli jiná transakce. Mineři (těžaři) ověří a zaznamenají transakci, což ji permanentně zapíše do blockchainu a přiřadí k adrese, ze které je již nelze přesunout. Tokeny jsou tak nenávratně ztraceny.

 

20250219 Jak funguje pálení tokenů
Jak funguje pálení tokenů
Zdroj: tastycrypto.com

 

S pálením tokenů jsou spojeny i smart kontrakty, které fungují na platformách jako je Ethereum blockchain. Na těchto platformách je pálení tokenů přímo implementování skrze kódy smart kontraktu. Vývojáři zahrnuli funkci pálení tokenů, která může být realizována bez hlubší znalosti IT a programování.

 

Tato funkce sníží celkovou zásobu o množství, které je vepsáno ve smart kontraktu. Prvním krokem je zahájení pálení, ve kterém se specifikuje množství tokenů, které jsou k pálení určeny. Následně se odečte množství tokenů od jejich držitele. Poté dojde k přepsání a automatická úprava smart kontraktu, která sníží zásobu. Finálním krokem je realizace smart kontraktu, která je viditelná a vystopovatelná na blockchainu a lze ji tedy, díky transparentnosti, ověřit.

 

Některé kryptoměny mají integrované mechanismy ve svém protokolu, které realizují pálení tokenů automaticky. Tato funkce se může stát například skrze transakce nebo alternativního mechanismu. Jedním z nejvyužívanějších je „Transaction Fee Burning“ mechanismus, který pálí část tokenů, které pochází z poplatku za transakci a každá transakce tedy sníží množství tokenů v oběhu.

 

Druhým nejvyužívanějším způsobem je „Proof-of-Burn“ (PoB) systém. Tento systém funguje tak, že těžaři (mineři) pálí své vlastní tokeny nebo tokeny jiné kryptoměny, například bitcoinu, aby získali právo těžit nové bloky nebo vydávat nové tokeny. Pálení tokenů je v krypto komunitě vnímáno jako demonstrace víry v síť, blockchain a kvalitu projektu, jehož tokeny se pálí.

 

Které velké kryptoměnové projekty pálí tokeny?

 

Pálení tokenů není běžné pouze u menších projektů, ale hojně jej využívají i velké blockchainy, které jsou známé napříč krypto komunitou a dokonce i mezi těmi, kteří sledují kryptoměny. Například firma Binance, která je jednou z největších krypto burz, pálí své tokeny na kvartální bázi.

 

Binance Coin (BNB) je globálně známý. Proces pálení je založen na objemech, které jsou realizovány skrze trading, Binance platformy. Cílem je snížit celkovou zásobu o 50 %. Z celkové zásoby 200 milionů na 100 milionů BNB. Proces, který využívá Binance, využívá část svých zisků k tomu, aby odkoupili část svých BNB tokenů z trhu a následně je zaslali na účet určený k pálení. Každý proces pálení je navíc veřejně oznámen a detaily jsou dostupné na blockchainu.

 

Snižování tokenů BNB
Snižování tokenů BNB
Zdroj: twitter.com/binance

 

Ethereum v srpnu 2021 implementovalo systém EIP-1559, který představil mechanismus pálení skrze jeho poplatkovou strukturu. Mechanismus odečítal část transakčních poplatků, které byly označovány jako „base fee“ (základní poplatek) a tento poplatek byl pálen.

 

Základní poplatek se upravoval na základě zatížení sítě. Vliv tohoto mechanismu postupně snížíl zásobu etherea (ETH), což by z něj udělalo, postupem času, deflační kryptoměnu, za předpokladu, že by množství pálených tokenů překonalo množství vydaných skrze těžbu nebo výdaje odměn za staking.

 

Btc Bull token – pálí tokeny s rostoucí cenou Bitcoinu

 

Bitcoin Bull je meme coin, který je navržen tak, aby využil potenciál růstu bitcoinu. Projekt se snaží odměnit držitele tokenu $BTCBULL pomocí airdropu, když se bitcoin dostane na určitou hodnotu. Koncept je sice jednoduchý, ale velmi zajímavý, protože ihned po dosažení určité hodnoty bitcoinu zašle bitcoin přímo na peněženku držitele tokenu projektu.

 

Například pokud bitcoin dosáhne 150 tisíc, aktivuje se zmíněný airdrop. Stejně je tomu tak u hladiny 200 tisíc a 250 tisíc. Mezi těmito hladinami probíhá též pálení samotných tokenů $BTCBULL, což zvyšuje jejich hodnotu.

 

Roadmapa projektu Bitcoin Bull
Roadmapa projektu Bitcoin Bull
Zdroj: btcbull.io

 

Projekt má samozřejmě možnost stakingu tokenů, který dosahuje téměř 200% APY, na kterém vydělá zejména dlouhodobý držitel. Možnost stakingu také motivuje k dlouhodobému držení. Projekt prošel audity u bezpečnostních společností, které garantují jeho bezpečnost a zaručují, že nelze manipulovat s celkovou zásobou. Bitcoin Bull si též získal pozornost krypto komunity, jelikož má naprosto unikátní koncept a například na sociální síti X si získal více než 5000 sledujících během prvního týdne.

 

Staking projektu ABitcoin Bull
Staking projektu Bitcoin Bull
Zdroj: btcbull.io

 

Samotná tokenomika projektu je rozvržena do šesti částí. Nejvíce – 40 % – je určeno pro účely PR a marketingu, aby se zajistilo povědomí o projektu. Majitelé tokenů, kteří se rozhodnou stakovat tokeny, si rozdělí 10 % a stejné množství je určeno i pro $BTCBULL airdrop. 10 % celkového množství tokenů je určeno pro zajištění dostatečné likvidity a zbývajících 15 % má být spáleno, aby se postupně zvyšovala hodnota tokenu. Celková zásoba tokenu je 21 miliard $BTCBULL.

 

Slova závěrem

 

Pálení tokenů je perfektní cestou ke kontrole monetární politiky ekosystému projektu. Zajišťuje projektům kredibilitu a důvěru krypto komunity i investorů. Jedná se zároveň o systém, který využívají známé společnosti i nové startupy.

 

Přejděte na oficiální bitcoinový meme coin

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Komerční sdělení. Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

19.2.2025

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE