Finlord Sněmovna financí

K čemu jsou decentralizované burzy a jak se liší od klasických?

12.2.2025

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Koncept CEX vs DEX

Decentralizované (DEX) a centralizované burzy (CEX) jsou pro mnoho lidí stále matoucí pojmy a často ani tradeři nevidí rozdíl, který je – při bližším prozkoumání – obrovský. Když porovnáme oba druhy, zjistíme, že decentralizované burzy nabízí hned několik klíčových výhod.

 

Co jsou decentralizované burzy (DEX)?

 

Decentralizované burzy jsou platformy, které zprostředkovávají peer-to-peer trading kryptoměn bez potřeby prostředníka, což je jejich největší odlišností a výhodou od centralizovaných.

 

Narozdíl od centralizovaných burz, kde je trading řízen centrální autoritou, decentralizované burzy operují pomocí smart kontraktů a blockchainové technologie, aby umožnily přímé transakce mezi uživateli. Tato inovace se snaží vytvořit bezpečnější a transparentnější prostředí, nad kterým mají kontrolu přímo jeho uživatelé.

 

Koncept CEX vs DEX
Koncept CEX vs DEX
Zdroj: medium.com

 

Jak fungují DEX?

 

DEX fungují využívají smart kontrakty, což jsou typy kontraktů, které se automaticky realizují, jakmile jsou jejich podmínky, které jsou vepsány v jejich kódu, naplní. Tyto smart kontrakty jsou umístěny na nějakém blockchainu, zpravidla se využívá Ethereum blockchain.

 

Když chce uživatel či trader vytvořit pozici, tak se smart kontrakt propojí s nákupním nebo prodejním příkazem a realizuje jej automaticky. Tento proces eliminuje potřebu centrálního zprostředkovatele a zajišťuje, že si uživatelé udrží veškerou kontrolu nad svými prostředky.

 

Existuje dokonce několik typů decentralizovaných burz. Nejznámější jsou tzv. „Order Book DEX“. Podobně jako tradiční burzy, order book DEX nahrává všechny nákupní i prodejní příkazy a pozice jsou realizovány, když se najdou protichůdné pozice se stejným objemem (např. nákup 1 lotu je realizován až v případě, že se najde prodej 1 lotu). Právě kvůli tomuto principu jsou tyto burzy závislé na dostatečné likviditě.

 

Mechanismus Order Book decentralizované burzy
Mechanismus Order Book decentralizované burzy
Zdroj: ideasoft.io

 

Dalším typem decentralizovaných burz jsou Automated Market Makers (AMMs). Do této kategorie patří například známá decentralizovaná burza Uniswap a tyto burzy používají místo order booku liquidity pool. Uživatelé poskytují tokeny do těchto liquidity poolů a získávají provize jako kompenzaci. Ceny jsou určeny pomocí algoritmů, které se odvíjí od velikosti poolů. AMM burzy si získaly obrovskou popularitu zejména díky jejich jednoduchosti a dostupnosti.

 

Třetím a posledním typem jsou DAM (Decentralised Asset Managers). Tyto platformy umožňují uživatelům řídit své prostředky a krypto portfolia pomocí tvorby tokenizovaných košů aktiv. Portfolia uživatelů mohou být dokonce vystaveny více kryptoměnám bez toho, aby uživatelé museli řídit a spravovat jednotlivé tokeny.

 

Nové kryptoměny naleznete na DEX

 

Nové krypto tokeny se často spouští na decentralizovaných burzách z několika důvodů. Hlavním důvodem je především dostupnost a inkluzivita, protože listing na DEX je mnohem levnější a administrativně jednodušší než na CEX. Developeři mohou spustit své tokeny přímo, pouze pomocí smart kontraktů, aniž by museli získat svolení centrální autority. Dále, tvůrci tokenů, mohou okamžitě poskytnout potřebnou likviditu díky možnostem liquidity poolů, což umožní traderům začít obchodovat téměř okamžitě.

 

Jak funguje listing na DEX
Jak funguje listing na DEX
Zdroj: shutterstock.com

 

Kritickým faktorem je také kontrola a decentralizace, kterou DEX nabízí. Zalistováním na DEX si vývojáři udrží větší kontrolu nad svými tokeny a tradingovým procesem. Nejsou tak závislí na centralizované entitě, na kterou by se museli spolehnout, aby zprostředkovávali trading jejich tokenů vůči jinému aktivu (například vůči USDT). Další věcí je, že mnoho nových krypto projektů preferuje koncept decentralizace a preferuje podporu celé myšlenky DEX, protože tito jedinci často souhlasí s myšlenkou decentralizovaného a transparentního finančního ekosystému.

 

Rychlost a flexibilita je též velkou výhodou decentralizovaných burz. Proces zalistování na DEX je zpravidla rychlejší a umožňuje projektům to, aby si rychle získali svůj podíl trhu. Projekty tak mohou experimentovat s různými variantami tokenomiky, rozdílnými modely, odlišnými distribučními mechanismy a možnostmi využití likvidity. To vše bez toho, aby museli něco řešit s centrální autoritou nebo někoho informovat, což je u centrálních burz nemyslitelné.

 

Klíčové rozdíly mezi DEX a CEX
Klíčové rozdíly mezi DEX a CEX
Zdroj: nextrope.com

 

Decentralizované burzy si také získaly pozornost komunit a zejména těch, které vyhledávají nové krypto tokeny. Zalistování na DEX umožňuje vyšší efektivitu a je celkově viditelnější, protože decentralizované burzy obsahují menší množství titulů.

 

Ti, kteří začnou obchodovat hned po spuštění, mohou poskytovat likviditu a mnoho projektů, které jsou spuštěny pomocí IDO (Initial DEX Offering), mohou prodat své tokeny přímo komunitě. Trading tokenů hned na začátku navíc často vyvolá strmý růst ceny, což je velmi atraktivní pro tradery, kteří se často na tento typ tradingu specializují a vyhledávají projekty a tokeny, které jsou ve své rané fázi.

 

Token Catslap po zalistování na DEX vystřelil o tisíce procent

 

Catslap ($SLAP) je nový meme coin, který je na bázi etherea a získal si obrovskou pozornost v krypto komunitě během předprodeje a následně i po svém zalistování na DEX, kdy vyrost téměř okamžitě o tisíce procent. Již během prvních 24 hodin vyrostl o tisíce procent. Token byl spuštěn na burze Uniswap, 21. 11. 2024 a již během předprodeje měl díky svému unikátnímu konceptu silnou komunitu nadšenců.

 

Tokenomika celého projektu Catslap je navržena tak, aby zajišťovala dlouhodobý růst a udržitelnost. Celková zásoba je 9 milliard, z čehož je polovina tokenů na burze Uniswap, aby se zajistila likvidita. Tvůrci se také rozhodli, že tyto tokeny nechají na Uniswapu po dobu 60 dní, což vede k zajištění vyšší stability a nižšímu vlivu velkých prodejů. Zbývající tokeny jsou určeny pro odměňování členů komunity, odměny za staking a pro další vývoj.
Dochází také k pravidelnému pálení (burning) tokenů, což dále zvyšuje hodnotu tokenů.

 

Tržní kapitalizace SLAP
Tržní kapitalizace $SLAP
Zdroj: coinmarketcap.com

 

Od svého spuštění si $SLAP vede dobře, cena tokenů se zvedla dokonce na 0,0099 a jeho tržní kapitalizace dosáhla v jedu chvíli dokonce 24,93 milionů USD, což reprezentuje obrovský růst od počáteční ceny, za kterou bylo možné token koupit v předprodeji. Tvůrci využili sociální média a díky získané komunitě má token mnoho držitelů.

 

Catslap je založen na hře, ve které lze doslova fackovat různé postavy – od Pepe, přes Donalda Trumpa, až po Chucka Norrise, což hráče umísťuje do globálního žebříčku, a když se umístí v jeho čele, tak má následně nárok na odměnu.

 

Slova závěrem

 

Oproti centralizovaným burzám mají decentralizované burzy mnoho výhod a jsou hojně využívány právě pro trading alternativních investičních aktiv, ale trader na nich nenalezne instrumenty jako index NASDAQ nebo S&P 500.

 

Nicméně, velkou výhodou je absence zbytečné byrokracie a mnohem přívětivější prostředí pro spuštění nových projektů. Díky těmto atributům je možné na nich najít právě tak zajímavé projekty, jako je Catslap, které mají potenciál zhodnocení tisíce procent, což je mezi klasickými instrumenty nemyslitelné.

 

Mrkněte na token Catslap obchodovaný na decentralizované burze

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Komerční sdělení. Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

12.2.2025

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE