Finlord Sněmovna financí

Co jsou druhé vrstvy aneb layer 2 na blockchainu?

29.1.2025

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Tokenomika Solaxy

Klasické blockchainy jsou dlouhodobě fungující systémy, které mají kvalitní technologické zpracování a díky tomu jsou i velmi populární. Právě tyto jejich kvality je ale dělají náchylnější k rizikům přetížení nebo rychlému zpracování transakcí. Zejména vysoká popularita a velká aktivita na těchto blockchainech může vést k jejich přetížení, což je samozřejmě nežádoucí, protože jsou na nich závislé mnohé projekty a aplikace.

 

Co je druhá vrstva?

 

Layer 2 blockchain, také často známý jako Layer 2 řešení, je sekundární síť nebo protokol, který je postaven na, již existujícím, blockchainu (Layer 1), aby vylepšil především jeho efektivitu a rychlost transakcí. Tato řešení se snaží vyřešit omezení, které mají Layer 1 blockchainy, kterými mohou být například vysoké transakční poplatky, pomalé transakce nebo omezené výše transakcí. Díky tomu, že se odkloní část transakcí z hlavního blockchainu, může Layer 2 protokol pomoci vylepšit efektivitu celého ekosystému blockchainu.

blockchain součásti
Součásti blockchainu, které potřebují vzájemnou rovnováhu, právě L2 je schopen řešit tento problém. Zdroj: fastercapital.com

 

Layer 2 blockchainy hrají klíčovou roli k tomu, aby byl dosažen plný potenciál hlavních blockchainů a jejich využití. Díky tomu, že se budou řešit technologické nedostatky, tak může pracovat mnoho aplikací, daleko efektivněji, což uvítá nejen krypto komunita, ale i nová skupina uživatelů, která se v tomto prostředí teprve začíná orientovat. Layer 2 je tedy novým řešením a budoucnost blockchainu, aby šlo integrovat více platforem a aplikací, využít například DeFi a celkově maximalizovat potenciál. Jedním z Layer 2 je projekt Solaxy.

 

Proč existují layer 2?

 

Ačkoli je technologie blockchainu revoluční, tak čelí několika výzvám, aby se jí podařilo dosáhnout nárokům rostoucí uživatelské základny. Layer 1 blockchainy, například Bitcoin nebo Solana blockchain, zaznamenaly problémy s vysokými poplatky, pomalé transakce a další problémy, které byly čím dál výraznější s rozšiřující se základnou. Řešení v podobě Layer 2 se objevilo teprve nedávno a stalo se doslova vitálním, protože pomohlo zefektivnit celý blockchain a udržet použitelnost celé sítě.

 

Jedním ze základních důvodů pro existenci Layer 2 řešení je tzv. „Scalability trilemma“. Tento koncept představil spoluzakladatel Ethereum blockchainu Vitalik Buterin, který je názoru, že dosažení perfektního vyvážení mezi zabezpečením, decentralizací a scalingem blockchainu je velmi náročné.

 

Vylepšení jednoho ze zmíněných aspektů bude mít údajně negativní dopad na dva zbývající. Layer 1 blockchainy se zaměřují právě na zabezpečení a decentralizaci, ale jejich problém nastává při scalingu, tedy položce, která se týká transakcí a transakčních poplatků. Toto právě řeší Layer 2 protokol, který vylepšuje scaling, aniž by se muselo obětovat zabezpečení nebo decentralizace.

 

Jak druhé vrstvy fungují?

 

Existuje několik způsobů, na kterých Layer 2 protokoly fungují, ale všechny mají za úkol to, aby ulehčily původnímu blockchainu, ale zároveň na něj zaznamenaly výsledek. Mezi klíčové mechanismy patří zejména:

 

State Channels: Tento typ umožňuje dvěma nebo více účastníkům realizovat více transakcí mimo blockchain, ale zároveň zaznamenává pouze otevírací a uzavírací transakci na hlavním blockchainu. Tato forma je ideální pro případy, ve kterých je třeba více malých transakcí. Nachází využití zejména v mikro platbách nebo na herních platformách. Díky otevření kanálu mezi počáteční a konečnou transakcí odkloní všechny mezi transakce a uleví tak blockchainu.

 

Rollup: Rollup „zabalí“ více transakcí do jedné, která je následně realizována na hlavním blockchainu. Toto sníží náročnost pro hlavní blockchain a zvýší scaling. Rollup je dobrým řešením například pro transakce, které obsahují velký převod a vyžadují vysoké zabezpečení.

 

rollup layer 2 technologie
Fungování Rollup Layer 2 technologie. Zdroj: Messari.com

 

Sidechain: Jedná se o nezávislý blockchain, který funguje paralelně s hlavním blockchainem, ale jsou propojeny. Tato architektura umožňuje převod aktiv mezi hlavním a vedlejším blockchainem, což zvyšuje flexibilitu a scaling. Sidechain je využíván zejména pokud je potřeba individuálního nastavení, takže je možné nalézt toto řešení v mnoha decentralizovaných aplikacích.

 

Plasma Chain: Specializované blockchainy, které jsou navržené tak, aby řešili specifické typy transakcí, například smart kontrakty. Tento typ Layer 2 protokolu pravidelně nahrává informace o transakcích na hlavní blockchain, čímž zajišťuje bezpečnost a integritu.

 

Layer 2 protokoly jsou tedy klíčové pro řešení scalingu původního blockchainu. Díky tomu, že odklání transakce a využívají výše zmíněné mechanismy, mohou Layer 2 blockchainy mnohonásobně zvýšit efektivitu, rychlost a využití sítě.

 

Solaxy- vůbec první layer 2 na Solaně

 

Solaxy je inovativní Layer 2 řešení, které je navrženo tak, aby vyřešilo scaling na Solana blockchainu, který je jeho mateřským Layer 1 blockchainem. Díky využití multi-chain architektury může solaxy propojit Solana a Ethereum blockchain, což jsou dva největší ekosystémy. Díky tomuto řešení se nejen zvýší efektivita a rychlost, ale také likvidita a zabezpečení pro uživatele. Hlavní. Účel solaxy je poskytnutí stabilnějšího a spolehlivějšího řešení pro DeFi ekosystém.

 

Tokenomika Solaxy
Tokenomika projektu Solaxy a rozdělení tokenů $SOLX. Zdroj: solaxy.io

 

K projektu Solaxy vedl problém Solana blockchainu, na kterém se začalo stávat i to, že se transakce nepovedly a bylo tedy nezbytné aplikovat Layer 2 protokol. Projekt využil této jedinečné příležitosti a díky tomu si získal okamžitou podporu celé krypto komunity a mnoha investorů, od kterých vybral během předprodeje tokenu $SOLX už miliony dolarů na vývoj. Solaxy se tedy stal významným hráčem, jelikož Solana blockchain je jedním z nejdůležitějších.

 

Tokenomika odpovídá ekonomickému konceptu kryptoměny nebo blockchainovému projektu. Zaměřuje se tedy na návrh a distribuci svých nativních tokenů $SOLX, které jsou navrženy tak, aby zajistily udržitelnost sítě. Celková nabídka tokenů je zastřešená a omezená, což zajišťuje fixní množství a potenciál růstu jejich ceny.

 

Část tokenů je vyhrazeno na odměny za staking a držitelé tokenů mohou participovat v řízení celé sítě nebo dokonce hlasovat o dalších krocích. Aby se udržela hodnota tokenů, tak mohou být tokeny postupně páleny, což sníží celkovou zásobu a bude mít pozitivní vliv na cenu.

 

Solaxy dynamický staking
Možnosti dynamického stakingu a APY zhodnocení. Zdroj: solaxy.io

 

Solaxy nabízí staking, což je proces, ve kterém majitelé tokenů uzamknou své tokeny v síti, aby podpořili její běh. Jako odměnu pak získají další tokeny, což je v případě $SOLX 250 % APY (roční zhodnocení). Tento přístup poskytuje nejen formu pasivního příjmu, ale také podporuje celý projekt a blockchain.

 

Slova závěrem

 

Inovativní přístup projektů, jako je Solaxy, pomáhá s údržbou a technologickým pokrokem blockchainů. Řešení limitů scalingu byl dlouhodobý problém, který byl vyřešen teprve nedávno a díky tomu bylo možné postoupit k funkcím, které poskytují decentralizované finance a další možnosti, které by do té doby byly pro původní blockchainy nezvladatelné. V případě Solaxy a podobných kvalitních projektů, jsou navíc uživatelé i investoři odměňováni, mohou zhodnotit své prostředky a zároveň se podílet na technologickém pokroku.

 

Prozkoumejte vůbec první layer 2 na Solaně

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Komerční sdělení. Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

29.1.2025

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE