Finlord Sněmovna financí

Diverzifikace jako klíč k úspěchu vašeho portfolia

15.1.2025

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Index meme coinů - Titan

Diverzifikace investičních portfolií je jednou z nejdůležitějších věcí, na kterou by investoři měli klást důraz a zároveň věcí, kterou velké množství investorů podceňuje. Začátečníkům a menším investorům zpravidla k dostatečné diverzifikaci brání nízký kapitál nebo jejich nedostatečné zkušenosti, znalosti a vyšší tendence podléhat FOMO efektům.

 

Co je diverzifikace a proč je pro investory klíčová?

 

Diverzifikace portfolia je strategie, která se zaměřuje na rozdělení investic napříč investičním spektrem, aby se dosáhlo snížení rizikovosti portfolia. Myšlenkou je, že díky investicích do různých typů aktiv, sektorů nebo geografických lokací, lze snížit vliv aktiv v portfoliu, které si v současnosti nevedou dobře. Takové portfolio je následně mnohem stabilnější a odolnější vůči fluktuacím různých trhů. Zajímavým projektem v oblasti diverzifikace je Meme Index.

 

Typy diverzifikace aktiv
Zdroj: Investown

 

Příkladem špatné diverzifikace může být například portfolio, které investuje pouze do technologických akcií. Takové portfolio je sice diverzifikované mezi více firem, ale stále je odkázáno pouze na vývoj technologického sektoru – přijde-li krize v ekonomickém sektoru, tak takovové portfolio dostane šok a jeho pokles může být i v desítkách procent. Pokud by ale bylo portfolio diverzifikováno mezi různé akcie, dluhopisy, realitní trh, komodity a kryptoměny, tak se jej krize v technologickém sektoru nedotkne tak výrazně a investor nezažije extrémní volatilitu a šok, který by výrazně snížil jeho majetek.

 

Všeobecným mýtem mezi těmi, kteří „diverzifikují“ je, že stačí diverzifikace v podobě různého zaměření – například vlastnit technologické akcie, akcie logistických společností, akcie automobilového průmyslu, bankovních společností a mnoho dalších akciových titulů. Taková diverzifikace portfolia není, v žádném případě, dostatečná, ač je portfolio rozděleno do několika sektorů. Zmíněné portfolio je stále pouze akciové a je tedy vystaveno pouze jedné třídě aktiv. Třídy aktiv často vzájemně korelují, když například dojde k pádu akciových trhů, dojde k propadu napříč trhy, což lze pozorovat například na indexu S&P 500.

 

Příklad diverzifikovaného portfolia
Zdroj: Fondee.cz

 

Mezi příklady nedávných historických propadů indexu S&P 500, což je index, který v sobě diverzifikuje 500 společností obchodovaných na americké burze.

 

● 1990, říjen: -20 %
● 2002, říjen: -49 %
● 2009, březen: – 57 %
● 2020, březen -34 %

 

Analytická elita vnímá situaci tak, že se velké krize dějí zpravidla v horizontu 8 – 12 let. Zmíněná data jsou příkladem pádů, které se mohou stát portfoliím, která jsou vystaveny pouze výsledkům akciových trhů. Správně diverzifikované portfolio, které by bylo diverzifikováno nejen akciím, ale i komoditám (kovy, ropa, obiloviny…), dluhopisy (korporátní, státní), reality, kryptoměny (bitcoin, ethereum, pepe) a alternativní investice, které mohou být například nové projekty a startupy.

 

Výhody a nevýhody diverzifikace portfolia

 

Diverzifikace nabízí investorům několik klíčových benefitů. Díky rozložení investic napříč různými aktivy, se sníží riziko výrazné ztráty investice. Tento přístup zajišťuje, že je negativní vývoj instrumentů vyvážen pozitivním vývojem jiných instrumentů a je tedy zajištěna stabilita a konzistence. Dále, diverzifikace umožňuje investorům to, aby mohli kapitalizovat na širším spektru příležitostí a možností na trzích – různé instrumenty si vedou odlišně v odlišných tržních podmínkách. Nejen, že tato strategie pomáhá s uchováním kapitálu skrze absenci extrémnímu vystavení jednomu nebo jedné třídě aktivu, ale slouží i jako bezpečnostní síť, která vytváří odolnější a kvalitnější investiční portfolio.

 

Výhody a nevýhody diverzifikace
Zdroj: CareerCliff

 

Navzdory všem benefitům diverzifikace, jsou zde i určité nevýhody. Jednou z hlavních negativ diverzifikace je potenciál vysokého snížení potenciálních zisků. Příliš vysoká diverzifikace sice vytvoří stabilitu, ale „pohřbí“ potenciál aktiv, které mohou mít vysoké zhodnocení, což vede ke snížení výkonu portfolia.

 

Řízení diverzifikovaného portfolia může být také mnohem komplexnější a časově náročnější, protože potřebuje pravidelné monitorování a vyvažování, aby se udržela správná alokace mezi jednotlivými třídami aktiv. Toto může mít za výsledek vyšší poplatky za transakce a náklady na údržbu – též faktory, které mohou ovlivnit celkový zisk. Dosažení té pravé diverzifikace může být náročná, zejména v časech ekonomické nestability, kdy mnoho investičních aktiv koreluje.

 

Diverzifikace investic do kryptoměn pomocí Meme Indexu

 

Projekt Meme Index je inovativní formou diverzifikace v oblasti kryptoměn a jeho cílem je revoluce v investování, především, do meme coinů. Projekt spustil první decentralizovaný index, ve kterém jsou začleněny různé meme coiny, na světě. Meme Index (MEMEX), má za cíl poskytnout strukturovanou a jednoduchou formu diverzifikace pro investory do meme coinů, což jim pomůže s tvorbou kvalitních portfolií. Projekt v současnou chvíli vybral více než 2 miliony USD.

 

Panel stakingu tokenu $MEMEX
Zdroj: MemeIndex.com/cz

 

Klíčové vlastnosti projektu Meme Index jsou čtyři různé indexy, které se liší dle rizikovosti. Projekt klade důraz na decentralizaci, proto všichni majitelů tokenu $MEMEX, který je centrem celého ekosystému, mohou hlasovat o tom, jaké coiny budou součástí různých indexů – vše tedy zůstane relevantní a projekt si zachová důvěru investorů. Příležitost zde naleznou i fanoušci stakingu, který v současnou chvíli nabízí roční návratnost 977 % – jedná se o dynamickou formu a číslo se může měnit. Investoři též ocení, že tokeny lze koupit několika platebními metodami – například za tether, ethereum, BNB nebo kreditní kartou, což umožňuje účast více zájemcům.

 

Projekt v současnou chvíli nabízí tyto diverzifikované indexy:

 

Meme Titan Index: Tento index je určitou formou „blue chip“ indexu v oblasti meme coinů. Zahrnuje ty nejznámější meme coiny, kterými jsou například dogecoin (DOGE) a pepe (PEPE). Tyto tokeny už překročily tržní kapitalizaci jedné miliardy USD a jsou níže náchylné na extrémně vysokou volatilitu, což z nich dělá trochu stabilnější volbu v této kategorii.
Meme Moonshot Index: Moonshot se orientuje na rizikovější meme coiny, které teprve přichází a mají potenciál vysokého růstu. Investoři, kteří hledají spekulativnější příležitost mohou preferovat tuto variantu.
Meme MidCap Index: Tento index zahrnuje meme coiny, které jsou v určitém středu z pohledu tržní kapitalizace. Tyto tokeny již prokázaly určitou stabilitu, mají potenciál růstu, ale nelze je považovat za tolik „stabilní“ jako jsou ty, které jsou součástí Titan indexu.
Meme Frenzy Index: Frenzy je navržen pro ty, kteří nemají problém s vyšším rizikem, které je vyváženo vyšší návratností. Jeho součástí jsou meme coiny, které jsou velmi volatilní a je tedy vhodnější pro dynamická portfolia.

 

Index meme coinů - Titan
Zdroj: MemeIndex.com/cz

 

Závěr
Důležitost diverzifikace je nesporná, ale právě díky možnostem diverzifikovaných instrumentů, kterými může být například akciový index S&P 500 nebo nějaký ze zmíněných meme indexů, lze celý proces výrazně zjednodušit. Součástí takto diverzifikovaného portfolia by pak byly již diverzifikované instrumenty a díky této částečné formě delegace, je takový přístup přívětivější pro začínající nebo časově vytíženější investory.

 

Diverzifikujte své kryptoměnové portfolio do meme coinů díky Meme Indexu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Komerční sdělení. Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

15.1.2025

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.