Světové akciové indexy: ohodnocení podle zemí
8.8.2024
3 min.
Světové akciové indexy letos dosáhly rekordních úrovní a s tím také vzrostly i valuace. Nicméně v uplynulých týdnech nastal pokles cen. Jak se vyvíjí ohodnocení dle P/E poměru podle zemí? Které regiony a země jsou levně ohodnoceny?
Tento článek je připraven ve spolupráci se spolehlivým brokerem XTB, který nabízí možnost obchodovat více než 5600 instrumentů (forex, indexy, komodity, akcie, ETF a kryptoměny) s nízkými nebo nulovými poplatky. Naše rozbory platformy naleznete ZDE. Taktéž si můžete ZDARMA a bez nutnosti jakéhokoliv vkladu zkusit investování či trading na testovacím účtu XTB.
P/E poměr je klíčový ukazatel, který pomáhá investorům lépe pochopit, jak je akcie ohodnocena na trhu vzhledem k jejímu zisku. Čím je nižší P/E, tak tím je akcie relativně levnější a naopak, čím je P/E vyšší, tak tím je akcie relativně draží. Obecně platí, že P/E by u atraktivně ohodnocené společnosti mělo být nižší než 15.
Podívejme se, které regiony jsou relativně dražší podle P/E poměru.
Následující tabulka ukazuje současné P/E poměr a pak historický P/E průměr za 5, 10 a 20 let. Jednoznačně nejvyšší P/E poměr má Nový Zéland na úrovni 27,4. Za ním pak následují Spojené státy s P/E 24,9 a Indie s P/E na úrovni 24. Vyšší P/E poměr má také Austrálie, Dánsko, a Švýcarsko. Naopak relativně nižší P/E má Kolumbie, Řecko, Brazílie, Rakousko, Turecko a Čína.
Některé země vypadají z pohledu P/E poměru dobře, ale je potřeba u výrazně levného ohodnocení hledat důvod, proč tomu tak je. Většinou investování na rozvíjejících trzích přináší celou řadu rizik. Jednoznačně v případě indexů potažmo ETF zaměřených na regiony je dobré začít od jednotlivých zemí a jejich politického prostředí, vývoje ekonomiky a v neposlední řadě je dobré se podívat, jak moc je jednotlivé ETF koncentrované do konkrétních akcií.
U XTB lze investovat do více než 330 ETF. Kupříkladu do fondu na světové akcie:
Nebo do ETF zaměřeného na akcie v rozvíjejících se zemích:
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
8.8.2024
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Warren Buffett vs. trhy: Proč investiční legenda hromadí hotovost?
Warren Buffett, ikona investičního světa, sází na opatrnost. Namísto honby za dalšími velkými ...
Více informací19.11.2024
4 min.
Napsat komentář