Finlord Sněmovna financí

Největší módní společnosti na světě podle tržní kapitalizace

6.3.2024

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
největší módní společnosti

Podívejte se na největší módní společnosti na světě podle tržní kapitalizace a jejich ohodnocení.

 

Móda je jedním z největších průmyslových odvětví na světě a tvoří 2 % celosvětového hrubého domácího produktu. Podle společnosti McKinsey & Company se v roce 2024 očekává mírný růst módního průmyslu a to o 2 až 4 % oproti 5 až 7 % v roce 2023, což je přičítáno utlumenému hospodářskému růstu a oslabené důvěře spotřebitelů. Předpokládá se, že největší podíl bude mít segment luxusního zboží.

 

Reklama

 

Evropské módní společnosti dominují žebříčku. Z 12 největších módních společností je 6 evropských a 4 jsou pak americké.

 

Největší módní společnosti na světě

 

Lídrem módního průmyslu je jednoznačně společnost LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton (LVMH). Dokonce letos Bernard Arnault, předseda a generální ředitel společnosti LVMH, předstihl Elona Muska a stal se nejbohatším člověkem na světě.

 

LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton

 

Společnost se může pochlubit rozsáhlým portfoliem luxusních značek zahrnujícím módu, kosmetiku a alkohol, včetně značek Marc Jacobs, Givenchy, Fendi a Dior, z nichž posledně jmenovaná vlastní 41% podíl v globální společnosti vyrábějící luxusní zboží.

 

Dior

 

Na druhém místě se umístila společnost Nike, která v roce 2023 generovala 68 % svých tržeb z prodeje obuvi. Jedna z nejoblíbenějších značek společnosti Jordan Brand, generuje ročně tržby ve výši přibližně 6,6 miliard USD.
Inditex, která vlastní známou značku Zara, se umístila na 4. místě s tržní kapitalizací 134 miliard USD.
Následující graf ukazuje vývoj akcií od počátku roku 4 největších módních společností. Oranžová křivka ilustruje LVMH, modrá Nike, fialová Dior, růžová Inditex.

 

investice do akcií do módních společností

 

Ohodnocení podle P/E vypadá pak následovně. Nejlevněji je ze 4 zmíněných společností ohodnocena společnost Dior, naopak relativně nejdražší je Nike.

 

Největší módní společnosti na světě Eva Mahdalová Finlord

 

Se zotavováním ekonomik se bude zotavovat i spotřebitelská poptávka po módě. Tím, jak lidé bohatnou, tak roste i celosvětová poptávka po luxusním zboží. Tento trend si uvědomuje i řada značek. Kupříkladu Zara se začala zaměřovat na ambicióznější a náročnější zákazníky tím, že začala svou značku spojovat s luxusem. Podle společnosti Zion Market Research byla v roce 2023 velikost globálního maloobchodního trhu s módou na úrovni 91,3 miliardy USD. Očekává se, že do roku 2032 dosáhne trh úrovně 157,8 miliardy USD, což odpovídá průměrnému ročnímu tempu růstu 7,09 % (v období 2024-2032).
Jednotlivé akcie z módního průmyslu lze obchodovat přes Saxo Bank nebo bez komise u XTB. Pokud si investor netroufá na konkrétní výběr akcií, tak je k dispozici kupříkladu Amundi S&P Global Luxury UCITS ETF, do kterého lze investovat přes LYNX Broker.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

6.3.2024

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA LYNX BROKER