Finlord Sněmovna financí

Warren Buffett prodává Apple!

20.2.2024

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Warren Bufett portfolio

Velké americké fondy, které spravují více než 100 milionů dolarů, musí čtyřikrát ročně do 45 dnů po skončení čtvrtletí nahlásit regulačním orgánům změny ve svých portfoliích. V tomto čtvrtletí vyšlo toto datum na 14. 2., takže jsme se také například dozvěděli, jaké změny provedl ve svém portfoliu Warren Buffett. Ten má většinu svých podílů v akciích konglomerátu Berkshire Hathaway, kde je také generálním ředitelem. Je však třeba dodat, že kromě Buffetta mohou změny provádět i jeho investiční manažeři a ve většině případů, zejména pokud jde o menší transakce, tomu tak zřejmě je. Dlouhodobě se však společnosti i akciím daří dobře a pohybují se kolem svých historických maxim. Akcie třídy B (BRKB.US) se pohybují jen několik dolarů pod hranicí 400 dolarů. Jaké změny tedy provedl legendární investor se svým týmem tentokrát?

 

Buffett akcie BRK
Zdroj: xStation

 

Bufett a nákupy do portfolia

 

Poslední čtvrtletí loňského roku nepřineslo žádné velké překvapení a obecně by se dalo shrnout, že Buffett s velkými nákupy vyčkává. Ve skutečnosti Berkshire pouze mírně zvýšila své podíly ve dvou ropných společnostech, Chevronu a Occidental Petroleum. Kromě toho také mírně zvýšila svou nepatrnou pozici ve společnosti Sirius XM, ale v tomto případě šlo opravdu jen o kosmetickou změnu.

 

Podeje z portfolia

 

Z pohledu prodeje akcií je ale situace Berkshire Hathaway zajímavější, společnost totiž odprodávala hned několik svých pozic. Za zmínku stojí především odprodej 1,1 % akcií společnosti Apple, což je zdaleka největší pozice společnosti Berkshire, která tvoří více než polovinu celkové hodnoty portfolia ve výši téměř 175 miliard dolarů. V tomto případě se však jednalo o prodej malého množství akcií, takže je možné, že některý z Buffettových manažerů prodal část svých akcií. Kromě společnosti Apple snižovala Berkshire své pozice v mediální společnosti Paramount a výrobci počítačů a tiskáren HP.

 

Berkshire však také několik pozic zcela odprodala. Například akcie největší americké stavební společnosti D.R. Horton, které koupila teprve nedávno, ale také společnosti Markel, která je někdy přirovnávána k samotné Berkshire Hathaway. Dále prodali i akcie brazilské fintech společnosti StoneCo a také Globe Life. Ve všech čtyřech případech se však jednalo o skutečně miniaturní pozice, které představovaly pouhé setiny procenta hodnoty celého portfolia.

Buffett portfolio
Zdroj: dataroma.com

 

Obecně tedy můžeme říct, že v posledním čtvrtletí Warren Buffett a jeho lidé neuskutečnili žádné velké obchody a za nejzajímavější transakce lze považovat odprodej malé části společnosti Apple a nákup akcií ropných společností. Nicméně samotný fakt, že Buffett neprojevuje žádnou nákupní aktivitu, může být znamením, že očekává propady na obzoru.

 

Podrobné informace o aktuálním stavu portfolia Berkshire Hathaway naleznete v novém videu Tomáše Vranky: https://www.youtube.com/watch?v=b-DgCjXutoQ.

 

Pokud sami chcete obchodovat akcie společnosti Berkshire Hathaway a tisíců dalších firem, u XTB je obchodování cenných papírů zcela bez transakčních poplatků do měsíčního obratu 100 000 EUR. Více informací na: https://cz.xtb.com/nepreplacejte-pri-investovani-do-akcii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

20.2.2024

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA XTB