Finlord Sněmovna financí

Japonské akcie na maximech po 34 letech

28.2.2024

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Japonské akcie u XTB

Akciové trhy po celém světě dosahují nových historických maxim, což platí i pro japonský akciový index Nikkei. Na tom by nebylo nic neobvyklého, kdyby japonský index nedosáhl těchto maxim po více než třech desetiletích od předchozího vrcholu. Opravdu se japonský gigant po desetiletích spánku znovu probudil? Jak lze japonské akcie obchodovat?

 

20240228 japonské akcie
Zdroj: Bloomberg Terminál

 

Abychom získali odpověď na tuto otázku, musíme se vrátit v čase. Japonsko bylo ve druhé polovině minulého století hospodářským zázrakem. Země, která prohrála druhou světovou válku, se během několika desetiletí vyvinula v jednu z největších světových ekonomik a vzniklo zde mnoho úspěšných společností. Japonsko tedy zažívalo rozkvět, který přitahoval velkou pozornost, a do země proudilo obrovské množství peněz. To nafouklo ceny mnoha aktiv, například akcií a nemovitostí, které začaly bublat a jejich ceny prudce rostly. Japonský hospodářský zázrak také podnítil banky, aby bez velké opatrnosti půjčovaly peníze. Tento vývoj se však postupně přestal líbit japonské centrální bance, která zvýšila úrokové sazby, aby zpomalila další růst.

 

Zvýšení sazeb mělo nakonec silně negativní dopad na japonské akcie, ekonomika zpomalila a objevila se řada dalších problémů. Některé podniky a lidé začali mít problémy se splácením svých dluhů, což způsobilo problémy bankám. Pak přišla asijská finanční krize, která problémy ještě prohloubila, a o několik let později splaskla dotcom bublina. Pak přišla velká finanční krize v USA a mezitím došlo v Japonsku k několika velkým přírodním katastrofám, jako jsou zemětřesení a tsunami. Problémem začala být také rychle stárnoucí populace nebo dlouhodobá deflace, která brzdila ekonomiku, a rostoucí státní dluh, který má Japonsko v poměru k HDP stále nejvyšší ze všech zemí. Jinými slovy, v Japonsku se toho za poměrně krátkou dobu hodně pokazilo. To vše vyústilo v pokles akciového trhu o zhruba 80 %, který trval přibližně 20 let, a dna index dosáhl během velké finanční krize. Nyní však japonské akcie po dlouhé době dosáhly svého maxima. Co vedlo k jejich vzestupu?

 

Opět, stejně jako v případě poklesu, to byla kombinace několika faktorů. V poslední době se daří mnoha japonským společnostem, které ještě letos očekávají dobré hospodářské výsledky. Mnoho společností, zejména v technologickém nebo polovodičovém sektoru, těží nebo může těžit z vývoje kolem umělé inteligence v USA. Poptávku po japonských akciích zvyšují také čínští drobní investoři, kteří přesouvají peníze z problémových čínských akcií do Japonska. Byl to však také Warren Buffett, který zhruba před pěti lety začal investovat v Japonsku a přitáhl k této zemi pozornost investičního světa. Buffettův krok se ukázal jako geniální, protože jeho investice mu vydělávají slušné peníze. Kromě Buffetta však do země přišli i další velcí (a aktivističtí) investoři, kteří začali tlačit na konzervativní vedení společností, aby se více přiklonilo k akcionářům. Warren Buffett ve svém dopise akcionářům také pochválil současný přístup vedení japonských společností – firmy začaly vyplácet vyšší dividendy a vracet více peněz, a to i formou zpětných odkupů. Investoři navíc tlačí na managementy, aby zvyšovaly svou efektivitu. Exportně orientovaným společnostem, kterých je v zemi dostatek, pomáhá také slabší japonský jen. Všechny výše uvedené faktory způsobily, že japonské akcie v posledních letech dosahují vysoké výkonnosti a nových maxim.

 

Jak z toho ale může těžit investor nebo obchodník? Možností je několik. U XTB si můžete koupit, pokud věříte trhu, několik ETF zaměřených na japonské akcie, například SJPA.UK, XMJP.DE, IJPD.UK nebo VJPA.DE. Většina ETF má velmi podobnou výkonnost a složení, takže pokud chce investor vsadit na vývoj japonské ekonomiky a firem jako celku, může být ETF tou správnou volbou. Mnozí investoři nebo obchodníci by však namítali, že japonské akcie nemají pevnou půdu pod nohama, že ve světě existuje mnoho rizik a trh si zaslouží korekci. U XTB existuje možnost vsadit na takový scénář, například pomocí CFD na index se zkratkou JP225 (obrázek). Jedná se o nástroj, s nímž může obchodník spekulovat na další růst, ale také na pokles. Tento nástroj také obsahuje pákový efekt 1:20, který obchodníkovi umožňuje agresivněji využívat svůj kapitál. Pákový efekt přináší možnost vyšších zisků, ale je zde také riziko vyšší ztráty, což je třeba mít při obchodování s CFD vždy na paměti.

 

20240228 japonské akcie xStation
Zdroj: xStation

 

Pokud vám však nevyhovuje ani jeden z těchto instrumentů a raději byste spekulovali na makro stránku Japonska, přicházejí ke slovu měnové páry. Dva nejobchodovanější jsou USDJPY a EURJPY a i u nich se jedná o CFD s pákovým efektem, tentokrát v poměru 1:30. Měnové páry s jenem se v poslední době vyznačují poměrně velkými pohyby, například USDJPY od začátku loňského roku vzrostl o téměř 20 % a od lokálních minim ze začátku roku 2021 dokonce o téměř 50 % (obrázek).

 

20240228 USDJPY
Zdroj: xStation

 

Pokud tedy máte zájem nějakým způsobem investovat do Japonska nebo případně obchodovat tržní pohyby spojené s Japonskem, můžete tak učinit pomocí některého z výše uvedených nástrojů.

 

Více informací naleznete na https://www.xtb.com/cz.

 

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele (XTB S.A.) ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

28.2.2024

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA XTB