Finlord Sněmovna financí

Jak si u XTB snadno vyhledat nejvhodnější ETF

5.10.2023

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
ETF skener od XTB

Poptávka po ETF (Exchange traded fund, burzovně obchodovaný fond) rychle roste. S tím se také zvyšuje nabídka instrumentů. Investoři proto požadují jednoduché nástroje pro hledání fondů, které jim nejlépe vyhovují. V tomto rozboru se podíváme, jak lze dle parametrů hledat ETF u brokera XTB.

XTB nabízí možnost obchodovat více než 5600 instrumentů (forex, indexy, komodity, akcie, ETF a kryptoměny) s nízkými nebo nulovými poplatky. Naše rozbory platformy naleznete ZDE. Taktéž si můžete ZDARMA a bez nutnosti jakéhokoliv vkladu zkusit investování či trading na testovacím účtu XTB.

 

V záložce Tržní analýzy naleznou investoři Akciový skener, Heatmapu a ETF skener. Na ten se zaměříme. Ve filtru je třináct položek, které jsou do filtru vybrané celkem logicky. Investoři jsou citliví na poplatky a výnosy. Proto často zaměří svou pozornost na TER (total expense ratio, celkové náklady fondu) a případně průměrnou návratnost za zvolené období. Užitečné jsou rozhodně i filtry, které umožňují vybrat třídu aktiv či region.

 

ETF skener XTB

 

Ne vždy jsou ale nejvýkonnější fondy s nejnižším TER. Příkladem je srovnání fondů na index S&P 500 od BNP Paribas a Xtrackers (oba fondy mají TER na úrovni 0,15 % p.a. a za posledních 5 let výkonnost 9,79 %, respektive 9,81 % p.a.) s jinými fondy na tento index.

 

ETF u XTB náklady

 

Fond od iShares má při TER 0,07 % p.a. výkonnost za posledních 5 let 9,58 % p.a.. Takže manažerský poplatek byl nižší o 0,08 p.b., ale i tak byla výkonnost nižší o 0,22 p.b.. Tyto rozdíly mohou vznikat v důsledku jiných použitých instrumentů, jiného načasování rebalancování fondu či jiných technik obhospodařování (kupříkladu půjčování akcií z portfolia fondu, což generuje dodatečný příjem).

 

ETF skener XTB srovnání

 

Naštěstí screening od XTB umožňuje rychle srovnání nabízených fondů a investoři si mohou srovnat fondy, které je zajímají.

 

Ocenili bychom, pokud by ve filtru ještě byly možnosti výběru měny, ETF/CFD a akumulační/distribuční verze fondu.

 

Malá poznámka: XTB si trochu usnadnilo práci a fondy s různými měnovými třídami používají ve výkonnostní tabulce stejnou výkonnost. Kupříkladu fond na světové akcie od iShares má pro EUR, USD i GBP v tabulce v xStation stejnou výkonnost. Vzhledem k pohybům kurzu mezi EUR/USD/GBP nemůže být logicky výkonnost v dané měně stejná. ETF mají typicky zvolenou primární měnu, třeba USD a pak mají dodatečné měnové třídy, třeba EUR, GBP. Portfolio fondu je stejné, ale dodatečné měnové třídy se přepočítávají do jejich měny. Pokud by USD proti EUR posílilo, tak by eurová třída fondu měla vyšší nárůst ceny v EUR. Každopádně pokud jako investoři budeme mít základní měnu účtu USD a nakoupíme eurovou třídu, tak sice cena eurové třídy stoupne, ale po přepočtu zpátky na základní měnu USD se vrátíme na výkonnost dolarové třídy. Zobrazení od XTB tedy je správné za předpokladu, že investor má základní měnu účtu vedenou v té méně, která se u fondu také používá jako základní. Nejedná se o žádný problém, jen si tyto vztahy musí investoři uvědomit, ať pak nejsou překvapení, pokud by ve výkazech měli nějaké rozdíly u stejných fondů.

 

ETF skener XTB různé měny

 

Investice do ETF je u XTB skutečně jednoduchá a zároveň je bez komise do objemu 100 000 EUR měsíčně. Levněji budovat ETF portfolio nejde. Co se týče screeningu zabudovaného do platformy xStation, tak se v něm dá rychle zorientovat a využít pro výměr nejvhodnějších instrumentů. My XTB využíváme na postupné dokupování velmi dynamických ETF.

 

XTB akcie 0 poplatky
Reklama

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

5.10.2023

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA XTB