Sezónnost finančních trhů: Jaké jsou příležitosti letních měsíců?
6.6.2023
5 min.
Fakt, že finanční instrumenty často rostou a klesají v cyklech, asi nikoho nepřekvapí. Sezónnost je s finančními trhy spojená od nepaměti. Například rčení „Sell in May and go away” (Prodej v květnu a jdi pryč) za svou kariéru už pravděpodobně slyšel snad každý investor nebo trader. Samozřejmě pokud by takové říkanky fungovali, dělal by to tak každý. V reálném životě je to trochu složitější, trendy sezónnosti ale opravdu můžeme najít na mnoha instrumentech. Při správném použití tak mohou být v naší investiční a traderské kariéře velmi nápomocné.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Vladimír Holovka, trader a obchodní ředitel XTB, připravil již druhý díl série o sezónnosti v investicích a tradingu (první díl je dostupný ZDE). V této epizodě se zaměřil na aktuální sezónní trendy, které stojí za pozornost.
Letní měsíce jsou známé hlavně pro svoji nízkou volatilitu a celkově nízkou aktivitu účastníků trhu. Akciové trhy mají tendenci spíše klesat, komodity zase tíhnou v tu dobu k pohybu do strany, nicméně i v tomto prostředí se najdou zajímavé příležitosti. V novém videu zaznělo pět těch nejaktuálnějších. Zde uvádíme příklad jedné z nich:
Sezónnost a růst ceny akcie Amazon v červnu a červenci
Zahrnutí Amazonu v tomto listu se může zdát poměrně překvapující. S letní sezónností bývají nejčastěji spojovány komodity, případně určité sektory, u kterých máme poměrně jasné vysvětlení, proč tomu tak je. Například pšenice klesá, protože je čas sklizně. Cena zemního zase reaguje na nižší poptávku v letních měsících. U Amazonu žádná taková jednoznačná odpověď není. O to zajímavější je fakt, že cena akcie Amazonu vzrostla mezi 12.6. a 24.7. v posledních deseti letech ve všech případech! Tedy pokud by někdo kupoval tuto akcii každý rok 12. června, a následně ji prodával 24. července, vždy by skončil se ziskem.
Roční sezónnost AMZN.US. Vyznačeno období 12.6. – 24.7.
Zdroj: seasonax.com
V níže přiložené tabulce vidíme sezónní výkyvy za dané časové období od roku 2013. Nejhorší výsledek zaznamenal rok 2016, kdy akcie vzrostla o 3,14 %. Naopak v nejlepším roce 2016 cena vzrostla o celých 23,14 %. Maximální otevřená ztráta v žádném z daných let nebyla nikdy vyšší než 3,34 %.
Sezónnost AMZN.US 12.6. – 24.7. v letech 2013 – 2022
Zdroj: seasonax.com
Historická data samozřejmě není možné brát jako jasnou předpověď dat budoucích. Tento fakt v dnešní době vysokých sazeb a hrozby recese platí o to víc. Pokud ale chce být člověk na finančních trzích dlouhodobě úspěšný, měl by otázku sezónnosti obchodovaných instrumentů vždy brát v potaz, ať je se jedná o tradera, nebo dlouhodobého investora.
V případě, že Vás toto téma zaujalo, kompletní rozbor sezónnosti akcie Amazonu a dalších čtyř aktuálních instrumentů naleznete v YouTube videu Letní patterny sezónnosti pro investování a trading: https://www.youtube.com/watch?v=gkCil9yb5oA
Reklama
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další
6.6.2023
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář