Finlord Sněmovna financí

Státní dluhopisy: globální dluhopisový trh dosáhl 133 bilionů USD

19.5.2023

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
státní dluhopisy investice

V roce 2022 dosáhl globální dluhopisový trh 133 bilionů USD. Státní dluhopisy nakupují jak komerční, tak i centrální banky. Podívejte se, jak lze nakoupit státní dluhopisy.

 

Dluhopisový trh, jakožto jeden z největších kapitálových trhů na světě, vzrostl za posledních 40 let sedminásobně. Kupříkladu za poslední tři roky rostl čínský dluhopisový trh ročně o 13 %.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

 

Státní dluhopisy a největší dluhopisové trhy na světě: USA má podíl na celkovém trhu s dluhopisy 39 %

 

USA s celkovým nesplaceným dluhem přes 51 bilionů USD mají největší trh s dluhopisy na světě. Většinu tohoto dluhu tvořily státní dluhopisy, přičemž cenné papíry v oběhu přesahovaly 26 bilionů USD. V roce 2022 zaplatila americká vláda na úrocích z tohoto dluhu 534 miliard USD.

 

Čína je na druhém místě s 16 % podílem na celkovém trhu s dluhopisy. Největší podíl nesplacených dluhopisů drží čínské komerční banky, zatímco zahraniční subjekty drží poměrně nízký podíl. V roce 2022 zahraniční zájem o čínské dluhopisy zpomalil kvůli geopolitickému napětí na Ukrajině a nižším výnosům.

 
Japonsko je na třetím místě s 8 % podílem na celkovém trhu s dluhopisy. Pro zajímavost Japonská centrální banka vlastní významný 50 % podíl japonských vládních dluhopisů.

 
V rámci Evropy má Francie největší podíl na celkovém trhu s dluhopisy a to 3 % s celkovým nesplaceným dluhem 4,4 bilionu USD, čímž předstihla Spojené království o zhruba 150 miliard USD.

 

 

státní dluhopisy

státní dluhopisy Eva Mahdalová Finlord

 

Státní dluhopisy nakupují nejvíc banky

 

Stejně jako centrální banky jsou komerční banky klíčovými hráči na dluhopisových trzích.
Jde o to, že komerční banky investují vklady klientů do úročených cenných papírů (nebo ukládají peníze u centrální banky na repo sazbu). Mezi ně často patří americké státní dluhopisy, které jsou vysoce likvidní a patří k nejbezpečnějším aktivům na světě.

 

investice do státních dluhopisů Eva Mahdalová Finlord

 

V USA drží komerční banky státní dluhopisy a další státní cenné papíry v objemu 4,2 bilionu USD. U velkých amerických bank tyto držené cenné papíry představují v průměru téměř 24 % aktiv. U malých bank budou v roce 2023 tvořit v průměru 15 % aktiv.

 

Jak investovat do státních dluhopisů

 

Možností je řada. Nejsnadnější je nákup ETF, tedy burzovně obchodovaných fondů, které ve svých aktivech drží dluhopisy dle svého mandátu (státní nebo korporátní). Do dluhopisových ETF, lze investovat přes XTB, LYNX Broker, Interactive Brokers či eToro. I v rámci Portu se investuje do dluhopisových ETF.

 
Možností je i přímý nákup státních dluhopisů, jen tady si musí dát investoři pozor, že někdy jsou nominály příliš vysoké. Už od 1000 EUR jsou k dispozici dluhopisy Rumunska, viz náš rozbor ZDE. Obdobně lze nakupovat státní pokladniční poukázky USA. Na přímý nákup dluhopisů je nejvhodnější broker Interactive Brokers. Pro nové investory má k dispozici příjemný bonus ve formě akcií IBKR zdarma (na každých vložených 100 USD akcie v hodnotě 1 USD, maximálně 1000 USD, bonus je tedy 1 % z objemu vkladu), pokud při registraci použijí investoři tento odkaz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

19.5.2023

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU