Které centrální banky nakupují nejvíc zlato
27.4.2023
3 min.
Které centrální banky nakoupily nejvíc zlata v roce 2022 a jak vypadají nákupy centrálních bank za poslední roky?
Pětinu veškerého vytěženého zlata drží centrální banky. Kromě investorů a spotřebitelů šperků jsou hlavním tahounem poptávky po zlatě centrální banky. V roce 2022 centrální banky nakupovaly zlato nejrychlejším tempem od roku 1967. V nedávném článku jsme se také zabývali způsoby, jak nakoupit zlato i s nulovou komisí.
Rekordní nákupy zlata v roce 2022 jsou však v ostrém kontrastu s devadesátými léty a začátkem roku 2000, kdy byly centrální banky čistými prodejci zlata. Tehdy centrální banky prodávaly zlato z několika důvodů, včetně dobrých makroekonomických dat. Pro centrální banky nebyla investice do zlata v tu dobu atraktivní. Postoj centrálních bank ke zlatu se začal měnit po asijské finanční krizi v roce 1997 a později po finanční krizi v letech 2007–08. Od roku 2010 jsou centrální banky čistými kupci zlata.
Následující obrázek ukazuje 10 centrálních bank, které nakoupily nejvíc zlata od konce roku 1999 do konce roku 2021. Těchto 10 centrálních bank představuje 84 % veškerého zlata nakoupeného centrálními bankami během zmíněného období.
Ruská a čínská centrální banka byly největšími kupci zlata za poslední dvě desetiletí. Zejména Rusko urychlilo nákupy zlata poté, co bylo zasaženo západními sankcemi po anexi Krymu v roce 2014.
Které centrální banky nakoupily nejvíce zlata v roce 2022?
V roce 2022 nakoupily centrální banky rekordních 1136 tun zlata za přibližně 70 miliard USD. Většinu nákupů zlata uskutečnily centrální banky z rozvíjejících se zemí.
V roce 2022 nakoupila nejvíce zlata do svých rezerv Turecká centrální banka, a to 148 tun. Čínská centrální banka uprostřed rostoucího geopolitického napětí se Spojenými státy nakoupila v minulém roce 62 tun zlata.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Reklama
There is no ads to display, Please add some
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další
27.4.2023
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Globální podíly na trhu smartphonů: Samsung dominuje
Společnosti Samsung a Apple léta dominují globálnímu trhu smartphonů. Co ukazují poslední ...
Více informací3.10.2024
3 min.
TOP 4 komodity v roce 2024 – které překonávají S&P 500?
Podívejte se na čtyři komodity, které zaznamenaly v roce 2024 ještě větší cenové pohyby, než známý ...
Více informací2.10.2024
4 min.
Ohodnocení akciových sektorů: technologický sektor nad průměrem
Podívejte se, jaké je ohodnocení akciových sektorů podle P/E a kde je možné najít nejlevnější akcie.
Více informací1.10.2024
3 min.
Napsat komentář