Rozhovor: Hardwario chce pro expanzi získat 50 mil. Kč
10.10.2022
5 min.
HARDWARIO je inovativní česká technologická společnost, která se od svého založení v roce 2016 zaměřuje na oblast IoT (internetu věcí) v průmyslu. Společnost upisuje akcie na trhu START a emituje 20 % podíl akcií. Upisovací cena za akcii je 17 až 25 Kč, jelikož se upisuje 2 870 000 akcií, tak by upsaný objem mohl být 48,79 mil. až 71,75 mil. Kč. Minimální výše investice je 1 lot (cca 17 tisíc Kč). Nový kapitál bude určený primárně na globální expanzi, navýšení skladových zásob a rozšíření týmu.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
HARDWARIO své výrobky a služby uplatňuje ve velké škále průmyslových oborů jako například v zemědělství, retailu, výrobě, správě budov či zdravotnictví. IoT zařízení slouží firmám například k monitoringu efektivity výroby, spotřeby energií a alternativních zdrojů energie nebo k environmentálnímu monitoringu.
Pro investory jsme připravili rozhovor s Alanem Fabikem, ředitelem společnosti.
Pomocí platformy opPORTUnity lze bez poplatků podávat pokynu k úpisu akcií Hardwario na pražské burze.
V čem je Hardwario unikátní? Co vaší zákazníci na produktu nejvíce oceňují?
Jsem přesvědčen, že jsme unikátní ve schopnosti efektivně upravovat všechny části systému připojení zařízení a prostředí k internetu. Od hardware, přes konektivitu až ke cloudové infrastruktuře a softwarovým nástrojům pro vizualizaci dat. Zejména možnost modifikovat hardware je něco, co většina našich konkurentů neumí a co na nás mají naši zákazníci a partneři rádi.
Proč se zaměřujete na průmyslové IoT a ne na IoT pro spotřebitele? V čem se tyto dva segmenty nejvíce liší?
Internet věcí je obecně o připojení zařízení k internetu a jejich propojení s jinými daty, s cílem vytěžit z toho všeho něco smysluplného. A my smysluplnost nacházíme v průmyslu, kde zejména hledáme úspory optimalizací provozu zařízení a procesů. V průmyslu dokážeme rovněž dodávat zařízení s vyšší marží a navazovat na jednorázové prodeje dlouhodobější spoluprací, např. při poskytování technické podpory. Třetím důvodem je vymezení se vůči asijské konkurenci, které se těžko brání u „domácího“ IoT a která se naopak těžce prosazuje u průmyslových podniků, hledajících bezpečná a spolehlivá řešení včetně kontinuální technické podpory. Z našeho pohledu jsou tedy rozdíly ve smysluplnosti projektů, jejich ziskovosti a konkurenceschopnosti neasijských výrobců.
Dokážete v rámci průmyslového IoT pomoct i malým firmám anebo je tato oblast atraktivní zejména pro větší společnosti?
Snažíme se o to. Nedávno jsme spustili speciální programy www.vyrobni.report a www.energeticky.report, které jsou určeny i pro menší firmy. Spíše ale než velikost firmy je pro nás důležité, že je ve firmě někdo, kdo se implementací internetu věcí, resp. digitalizací, zabývá na 100 %. Naše řešení se instalují a provozují velice snadno, bez podpory uvnitř podniku je ale nelze prosadit.
Co je z vašeho pohledu nyní zásadní pro to, aby mohla společnost plně realizovat svůj plán?
Máme celkem jasno, jak se rozšiřovat regionálně a prosazovat náš marketingový a obchodní systém. Příležitostí k prosazení našich řešení vidíme více než dost, jde svým způsobem o teror příležitostí kterému nyní čelíme. Zásadní pro nás ale je, abychom dokázali rychle reagovat na objednávky zákazníků. K tomu potřebujeme mít dostatek komponent a finálních výrobků na skladě. Proto 40 % nového kapitálu získaného z IPO vynaložíme tímto směrem. Zároveň si vyšším objemem nákupů vylepšíme marži.
Jak máte nastavenou vizi a strategii byznysu na nejbližší roky? Jak bude vypadat expanze? A co by mělo do budoucna táhnout tržby, prodej hardware nebo cloudové služby?
Náš obchodní model je postaven na hledání a akvizice partnerů, kteří naše produkty nabízejí v rámci vlastních řešení. Hledáme je v oborech, na které se soustředíme – výroba, energie, správa budov, retail a environmentální monitoring. Pokud máme fungujícího partnera v určitém regionu a oboru, tak ho buď prosazujeme v dalších regionech, nebo v těchto regionech hledáme někoho, kdo je partnerovi podobný. Pracujeme rovněž na větším propojení s technologiemi společnosti Microsoft a věříme, že nás při expanzi rovněž podpoří.
Tržby budou v nejbližších letech táhnout zejména prodeje hardware. Z cloudových a dalších služeb nám ale začínají „kapat“ pravidelné měsíční poplatky, které v budoucnu budou stabilním základem našeho obratu i zisku. U větších zákazníků začínáme nyní vnímat i potřebu dodávek IoT projektu jako služby. Zjednodušeně řečeno chtějí po nás nabídku jednoho měsíčního poplatku na stanovenou dobu za zabezpečení provozu celého řešení, například monitorujte nám stroje za 100 Kč měsíčně při kontraktu 5 let. Je tedy možné, že služby budou mít brzy v našem obratu navrch.
Plánujete další vylepšení u Hardwario Chester či rozšíření? V čem vidíte prostor na technické zlepšení? Anebo budete spíše rozvíjet Hardwario Cloud?
Vývoj hardware a software je téměř nikdy nekončící proces. Naše IoT platforma CHESTER je ale nyní ve stavu, kdy bude několik následujících let těžit z nadčasového hardwarového designu a revolučního operačního systému Zephyr. Zásadní vylepšení budou souviset s nástupem satelitních komunikačních modulů a také z implementací alternativních zdrojů energie. Samozřejmě budeme rozvíjet i náš cloud, a to hlavně v oblasti integrace se systémy třetích stran.
Své produkty a služby prodáváte přes partnery. Ve kterých zemích vidíte největší potenciál pro rozšiřování partnerské sítě?
Budeme se soustředit na Evropu, severoamerický trh a latinskou Ameriku. Zejména USA jsou pro nás klíčové pro další rozvoj. V těchto dnech tam rozbíháme pilotní projekt s jednou významnou energetickou společností a věříme, že nás to výrazně nakopne k další expanzi.
Jak vnímáte český pracovní trh z hlediska nabídky odborníků pro internet věcí? Je tady dostatek vývojářů?
Netrpíme nedostatkem vývojářů. Myslím, že jsme firma, která je pro vývojáře zajímavá svým know-how, atraktivními projekty a globálním působením. Z výnosů IPO chceme rozšířit vývojový i obchodní tým a tyto nové kolegy již máme „připravené“. Navíc úzce spolupracujeme s libereckou průmyslovkou a každý rok naše řady obohatí minimálně jeden nadaný student.
Proč by měli investoři investovat právě do společnosti Hardwario?
Naši akcionáři se budou podílet a těžit z velmi dynamického oboru průmyslového internetu věcí. Investicí pomohou prosadit české nápady a technologie v zahraničí. Můžou se spolehnout na zkušený a stabilní tým, který je vysoce odborný a mezinárodně zdatný. Víme, že jsme titul budoucnosti, se kterým se nevyplatí krátkodobě spekulovat, ale měl by se držet několik let. Jsme přesvědčeni, že v blízké budoucnosti budeme i vysoce ziskový titul, máme totiž v naší DNA.
Jak se po úpisu změní akcionářská struktura?
Upisujeme nové akcie, tzn. celý výnos emise jde pouze do rozvoje společnosti. Po úspěšném úpisu budou spoluzakladatelé stále držet majoritu. Spoluzakladatelé s klíčovými pracovníky HARDWARIO pak budou mít podíl 58.5%, ostatní akcionáři 21.5% a akcionáři trhu START 20%.
Další podrobné informace o emisi akcií Hardwario, prospekt a popis rizik naleznou investoři na platformě opPORTUnity.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
10.10.2022
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Globální podíly na trhu smartphonů: Samsung dominuje
Společnosti Samsung a Apple léta dominují globálnímu trhu smartphonů. Co ukazují poslední ...
Více informací3.10.2024
3 min.
TOP 4 komodity v roce 2024 – které překonávají S&P 500?
Podívejte se na čtyři komodity, které zaznamenaly v roce 2024 ještě větší cenové pohyby, než známý ...
Více informací2.10.2024
4 min.
Ohodnocení akciových sektorů: technologický sektor nad průměrem
Podívejte se, jaké je ohodnocení akciových sektorů podle P/E a kde je možné najít nejlevnější akcie.
Více informací1.10.2024
3 min.
Napsat komentář