Vít Endler z Fingood: letos chceme profinancovat 1 miliardu Kč
29.8.2022
8 min.
CEO Vít Endler z Fingood má za sebou oslnivý kariérní příběh. Kariéru začínal v tehdejším startupu Copy General, kdy po 13 letech odešel z pozice obchodního a marketingového ředitele. Pak zakládal pobočku Mall.cz v Polsku, která se následně za 4 roky vyšvihla do TOP 5 největších polských eshopů s obratem cca 1 mld. Kč. Následně měl v MALL.cz na starosti všechny zahraniční pobočky. Po letech v korporátu odešel z teplého místa generálního ředitele Mall.cz, aby nakopl P2B platformu Fingood, která v té době stagnovala. Dnes platforma Fingood patří k nejrychlejší rostoucím P2B platformám a míří k 1 miliardě kumulativně poskytnutých úvěrů. Současně nabízené úvěry na platformě Fingood mají výnos 11-12 %.
S Vítem Endlerem jsme si povídali o jeho karierních začátcích, o tom, jak přišel k platformě Fingood, co všechno museli změnit, jaké procesy museli nastavit, jak přistupují k due diligence firem. Také jsme rozebrali zahraniční expanzi nebo chystané novinky pro investory.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Jaké byly Vaše kariérní začátky? A jaký byl Váš progres v Mall.cz?
Kariéru jsem začínal v copy centru ve společnosti Copy General což byl v té době vlastně startup :-). Odcházel jsem po 13 letech z pozice obchodního a marketingového ředitele. Pak jsem se vrhl do vod e-commerce. V Polsku jsem zakládal pobočku MALL.cz a po 4 letech jsme se dokázali vyšvihnout v TOP 5 největších PL eshopů s obratem cca 1 miliarda CZK, pak jsem se relokoval zpět do Čech a v rámci MALL jsem měl na starosti všechny zahraniční pobočky. Následně jsem převzal z pozice generálního ředitele řízení celé skupiny, a to včetně největšího trhu MALL.cz v Čechách. Po prodeji firmy v roce 2016 jsem ještě rok v MALL působil na konzultantské pozici a pak jsem definitivně odešel a věnoval jsem se konzultační činnosti. Zároveň jsem se stal investorem v projektu Virtooal.com, ve které vyvíjíme AR pluginy pro e-commerce. V roce 2019 jsme s Tomášem Peškem a Alcor investment vstoupili do Fingood.cz a firmu nyní 3 roky buduji z pozice CEO.
Můžete prosím čtenářům v krátkosti představit P2B platformu Fingood?
Fingood.cz je crowdfundingová platforma pro Peer to Business lending. Fingood tak propojuje individuální investory s podnikateli. Investorům nabízí zhodnocení jejich peněz a podnikatelům peníze na jejich projekty.
Jak jste se k platformě Fingood dostal a na základě čeho jste se rozhodl vstoupit do společnosti? Jak se díváte na segment P2P a P2B? Kde vidíte potenciál?
Protože jsem součástí komunity angel investorů na Busyman, oslovil mě Filip Major z této platformy, která měla ve Fingoodu zainvestováno. Bohužel platforma neperfomovala tak, jak si investoři představovali. Provedl jsem tedy vstupní analýzu společnosti a vyhodnotil potenciál, pak už byl jen krůček k tomu převzít exekuci celé platformy. Spolu s Tomášem Peškem tak Fingood posouváme dopředu již skoro 3 roky. Mně osobně přijde mnohem uchopitelnější právě segment P2B. Mám pocit, že je to bezpečnější pro investory a podporuje se tím skupina firem a podnikatelů, na které se v systému financování tak trochu zapomnělo…Já osobně jsem byl na obou stranách a tak beru Fingood jako misi, kde právě oběma stranám pomáháme.
Majetková struktura Fingood je poměrně pestrá. Můžete čtenářům rozklíčovat úlohu jednotlivých zainteresovaných subjektů a jaká je ve Fingood úloha Tomáše Peška?
Ona je vlastně strašně jednoduchá, v současné době jsou ve struktuře 3 subjekty – Alcor Investments vlastní společnost Knight of Camelot a tím pádem vlastní 95 % společnosti. Four miles je moje společnost a vlastním tak 5 % společnosti.
Tomáš Pešek je jednatelem společnosti a ve Fingood má na starosti zejména právní otázky. Zároveň je členem investiční komise a z této pozice vidí veškeré investiční příležitosti, které na platformě uvádíme.
Platforma před vašim vstupem defacto hibernovala. Co všechno jste museli změnit a jaké procesy jste nastavili, abyste dostali platformu tam, kde je nyní?
To byl vlastně důvod, proč jsme se k Fingoodu dostali. Platforma za 4 roky své existence profinancovala necelých 20 milionů korun. My jsme od té doby, tedy za necelé 3 roky, profinancovali přes 700 milionů a to cítíme, že jsme teprve na začátku. Při převzetí společnosti jsme zjistili, že je to ještě o něco horší než jsme čekali…Museli jsme nejdříve zafixovat technické řešení platformy a aktivovat investorskou databázi. Z 300 investorů, kteří na platformě byli, jich byla aktivní sotva třetina. Nyní máme v databázi přes 6200 investorů a měsíčně profinancováváme 60–80 milionů. Míříme ale mnohem výš. Naším cílem pro letošní rok je překonat kumulativní objem investic 1 miliarda a příští rok přidáme další 1,2 miliardy. Platformu proto musíme celou přepsat, aby vyhovovala desítkám tisícům investorů a stovkám zpracovávaných úvěrů. To vše budeme ještě škálovat do evropských zemí. Cílem je do roku 2025, tedy za cca 3 roky, profinancovat 7-8 miliard, a to díky desítkám tisícům investorů. Zároveň plánujeme poskytovat naši službu v dalších 4–5 evropských zemích.
V čem je Fingood jiný oproti konkurenčním P2B platformám? Jakým způsobem přistupujete k zástavě?
Konkurenční výhodu nikdy nedefinuje jeden parameter. My jsme nezávislá platforma, která nemá za sebou žádnou finanční instituci, nabízíme službu individuálním investorům a malým a středním podnikatelům. Službu neustále vylepšujeme, nejsme nikdy spokojeni s aktuálním stavem. Naší doménou je rychlost pro podnikatele a transparentnost v celém procesu. Otevřeně komunikujeme s investory a věci děláme poctivě. To jsou základní ingredience našeho růstu.
Co se týče zástavy, tak v současné době máme 90 % portfolia úvěrů zajištěno nemovitým a nebo movitým majetkem a u 10 % úvěrů tvoří “papírové zástavy”. Celou službu tak stavíme co nejbezpečněji pro investory. I v případě defaultu investoři dostanou zpět buď celou investovanou částku a nebo alespoň její část.
Co předchází tomu, než se projekt dostane na platformu Fingood? Jak tedy přesně postupujete, když provádíte due diligence a analýzu projektu?
Proces začíná již úvodní schůzkou/telefonátem s podnikatelem. Náš seniorní obchodní tým, díky své zkušenosti, dokáže vyhodnotit, jestli má smysl pokročit k dalším jednáním. Pak postupujeme do další fáze na oddělení risku, kde probíhá detailní analýza businessu. Zaměřujeme se na finanční a businessové ukazatele, a to v zhruba v poměru 40/60. Pokud je nutné zajištění, tak ještě kontrolujeme jejich odhady. Po zpracování analýzy putuje na investiční komisi, která finálně projekt schvaluje. Finálním krokem je umístění projektu na platformu k jeho profinancování.
Na jaké odvětví a segmenty společností se zaměřujete? Jsou vyloženě nějaké odvětví, které odmítáte pustit na platformu? A z jakého důvodu?
Platforma je nastavená k financování SME podnikatelského segmentu. Nemáme stanovena žádná sektorová omezení, každý projekt posuzujeme individuálně.
Fingood má velmi nízkou míru defaultů, ale přeci jen, jak postupujete v případě, že se financovaný projekt či podnik dostane do potíží se splácením?
Profinancovali jsme již přes 160 úvěrů v celkové hodnotě přes 700 milionů korun. Míra defaultu je 2,87 %. Zároveň se ale snažíme vždy získat co nejvíce peněz zpět pro investory. Colections proces má několik fází. Náš systém automaticky informuje podnikatele těsně před splátkou úvěru a v případě nezaplacení pak několik dní po termínu, poté následuje telefonické upozornění na dlužnou částku, případně osobní návštěva klienta a individuální řešení jeho situace. Pokud nedojde k zaplacení druhé splátky, dochází k zesplatnění úvěru a předání specializované právní kanceláři, která využívá našich zajišťovacích instrumentů. Vždy preferujeme dohodu s podnikatelem, až pokud to není možné, dochází k prodeji zástavy a po jejím zpeněžení vracíme peníze investorům.
Jak ovlivnila aktivity Fingood koronavirová krize či rusko-ukrajinský konflikt? Co jste museli změnit?
Od začátku jsme budovali firmu jako remote first, koronavirová krize tak neměla vliv na fungování společnosti, zároveň jsme ale cítili nejistotu ze strany investorů. Ta se během pár měsíců obrousila a investoři pochopili, že peníze jim mohou pracovat dál.
U podnikatelů v SME segmentu zavládla skoro panika. Banky jim začaly vypovídat kontokorenty, kreditní linky a firmy tak najednou byly bez financování. Zde jsme jim dokázali rychle pomoct.
Ve chvíli, kdy začala válka na Ukrajině, se nám propadla investorská strana poměrně dramaticky. Lidé/investoři znovu byli v nejistotě, ale po 3 měsících jsme se vrátili do normálu.
Vyšší úrokové sazby a nejenom s tím spojené možné ekonomické ochlazení ovlivňuje apetit společností půjčovat si. Jak se na Fingood vyvíjí poptávka po financování ze strany společností?
Poptávku cítíme pořád silnou, ale sami nabádáme podnikatele, aby si brali úvěry na kratší dobu například na 12 měsíců. Současné úrokové sazby jsou vysoké, ale očekáváme, že v druhé polovině příštího roku by sazby mohly začít klesat. Pak bude čas úvěry přefinancovat s nižší sazbou.
Jste připraveni na případnou vyšší míru defaultů?
Ano, bohužel je možné že k tomu dojde. Přehodnotili jsme náš colections proces, zintenzivnili jsme komunikaci s podnikateli a rozšířili jsme spolupráci s externími právními kancelářemi. Jsou to preventivní opatření a sami doufáme, že je nebudeme muset využívat ve vysoké míře. Zároveň jsme řešili proces prodeje zástav tak, aby byl co nejrychlejší a mohli jsme rychle vracet peníze investorům.
Fingood má vysoké ambice a letos byste chtěli dosáhnout 650 milionů Kč v celkovém objemu zafinancovaných úvěrů. Jak se vám daří naplňovat cíle? Jak se dařilo Fingood minulý rok a jak je na tom tento rok?
Kumulativně jsme již profinancovali 700 milionů, v loňském roce to bylo 250 milionů a v tomto roce jsme již přes 370 milionů (data k srpnu 2022). Na náš letošní cíl míříme celkem pevně a je možné, že se nám ho dokonce podaří překonat. Pokud to tak dopadne, budeme již kumulativně na 1 miliardě poskytnutých úvěrů.
Na trh vstoupila nová unijní regulace pro crowdfunding a díky tomu se tento typ investování zařadí mezi běžné investiční nástroje. Jak jste připraveni na tuto legislativní změnu?
Získání licence je aktuálně ve Fingoodu velké téma a části týmu zabírá příprava na licenční řízení poměrně hodně času. Fingood v současné době drží jako jedna z mála crowdfundingových platforem licenci Platební instituce malého rozsahu, ta nás limituje objemem poskytnutých úvěrů a také nám neumožňuje zahraniční expanzi. Crowdfundingová licence nám toto řeší a proto na podzim tohoto roku do licenčního řízení vstoupíme. Očekáváme získání licence na podzim roku 2023 a tu naváže naše zahraniční expanze.
Jaké zahraniční země se vám jeví jako atraktivní? Jak by měla vypadat expanze? Jaká bude vaše konkurenční výhoda oproti jiným evropským platformám?
Zatím zkoumáme potenciál jednotlivých evropských trhů. Naší výhodou bude poskytování skvělé služby pro investory. V zahraničí hodně platforem využívá institucionální investory a jsou skoro uzavřeny pro individuální investory a Fingood dá možnost investovat této opomíjené skupině. Na straně podnikatelů je to pak rychlost procesu získání peněz, se kterou chceme konkurovat.
Vyšší úrokové sazby jsou na druhou stranu atraktivnější pro investory. Jak se vyvíjí počet aktivních investorů na platformě?
Aktuálně máme přes 6 500 registrovaných investorů a měsíčně onboardujeme stovky nových. Pro investory je opravdu atraktivní zhodnocení 11–12 % zhodnocení a kratší durace úvěrů, která se v posledních měsících pohybuje mezi 12–18 měsíci.
Kdo je typickým investorem na platformě Fingood?
Máme několik skupin investorů. Před rokem u nás investovali hlavně lidé ze střední třídy, kteří pravidelně dávali do investic tisíce korun měsíčně. V posledních měsících identifikujeme bonitnější investory, kteří k nám alokují statisíce až miliony korun. Jsou to zejména zkušenější investoři, kteří tak diverzifikují své portfolio.
Minimální investice na Fingood je 1000 Kč. Kolik ze svého portfolia obecně investoři alokují právě na Fingood?
V závislosti na tom, do jaké skupiny investor patří, se pohybuje alokace mezi 5–20 %.
Jakého průměrného výnosu mohou investoři dosáhnout na platformě Fingood? Budete výnosy pro investory zvyšovat?
Od podzimu 2019, kdy jsme platformu převzali, je průměrný výnos 8,7 % p.a.. Od začátku tohoto roku se tento výnos ale zvýšil a je přes 10 % p.a.. Současně nabízené úvěry mají výnos 11-12 % p.a..
Při stanovování úrokové sazby využíváme metodu risk based pricing a zároveň se díváme, jestli daný projekt bude schopen splácet nabízenou úrokovou sazbu. Projekty, které se k nám dostávají, by o moc vyšší úrokovou sazbu než je současná neunesly.
Předpokládáme tak, že se úroky budou do konce roku pohybovat mezi 10–12 %. V příštím roce budou pravděpodobně mírně klesat.
Jaká je rizikovost investic na Fingood?
Každá investice s sebou nese určité riziko. Naše platforma se snaží riziko minimalizovat, a to jak precizní analýzou, tak silným zajištěním. Obecně bych tedy řekl, že nabízíme atraktivní zhodnocení a akceptovatelnou až nízkou mírou rizika.
Jaké novinky chystáte pro investory v nejbližší době?
Aktuálně se věnujeme kompletnímu přepisu platformy, abychom ji mohli škálovat velikostně a regionálně. V průběhu následujících měsíců se budou objevovat průběžně nové funkce, a to například v dashboardu investora. Chystáme také dashboard pro podnikatele, změnu produktové karty (tedy detailu investice) a mnoho dalších vylepšení.
Investorská peněženka musela být bohužel posunuta na konec 1Q 2023. V té době bude již fungovat na nové architektuře. Ondra Kozel, který má na starosti vývoj celé platformy, sestavil excelentní vývojářský tým a obrovské množství malých změn bude viditelné v následujících měsících.
Proč by měli investoři investovat na Fingood?
Lidé by měli investovat, to je základ. Pokud se již tedy k investicím odhodlají, pak je Fingood skvělou součástí portfolia každého investora. Ten by měl mít ve svém portfoliu dlouhodobá aktiva (akcie, nemovitosti) a Fingood používat pravidelně ke zhodnocení peněz, které bude ideálně na naší platformě točit dokola. Fingood se dá využívat jako velmi dobrý zdroj pasivního příjmu. Pokud investor zainvestuje vyšší částku, peníze mu pak pravidelně chodí na jeho účet. A pak je zde i ten dobrý pocit, že svými penězi pomohl české ekonomice a právě tomu přehlíženému segmentu malých a středních podnikatelů.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
29.8.2022
8 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Až praskne nemovitostní bublina tak budete mít 100% defaultů.