Finlord Sněmovna financí

Rozhovor: bitcoinový vizionář Martin Stránský z Bit.Plus

27.10.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Martin Stránský Bit Plus

Kryptoměnám se na našem portálu obecně nevěnujeme. Na druhé straně kryptosvět nelze ignorovat. Tržní kapitalizace všech kryptoměn na světě je 2,6 bilionu dolarů, tržní kapitalizace samotného Bitcoinu je pak téměř 1,2 bilionu dolarů. Je zcela jasné, že takto veliký trh na sebe naváže mnoho služeb od těžařů, přes kryptoburzy, platební systémy až po NFT. A v budoucnosti určitě vznikne mnoho dalších firem z ekosystému, které si budou chtít ukousnout z rostoucího poplatkového koláče. Z některých společností pak mohou vyrůst mnohamiliardové kolosy, viz kupříkladu burzovně obchodovaná společnost Coindesk s tržní kapitalizací 48 miliard dolarů a tržbami 5 miliard dolarů ročně. Pro čtenáře jsme připravili rozhovor s Martinem Stránským, který založil největší českou kryptoměnovou burzu Bit.Plus (dříve Bitstock). Jak se tvoří kryptoměnový start-up? Jsou tradiční instituce připravené na kryptoměny? Kam chce Bit.Plus expandovat?

 

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

 

Jak vůbec vznikl Bit.Plus? Co Vás vedlo k založení startupu v tomto sektoru?

 

Já jsem se dříve zabýval investováním do konzervativnějších aktiv, a když mi táhlo na padesátku, rozhodoval jsem se, co dál. Mohl jsem si pořídit cosi „zbytečného“ a žít spokojený život rentiéra, ale to by mě nebavilo. V té době, tedy v roce 2014, mě zaujal rychle se rozvíjející trh kryptoměn. Založil jsem tedy Bitstock, nyní už Bit.plus. Jeho cílem bylo zprostředkovat veřejnosti přístup k bitcoinům a kryptoměnám obecně. Nyní mohou nakupovat kryptoměny v bitcoinmatech, prostřednictvím mobilní nebo webové aplikace.

 

V čem je Bit.plus lepší než jiné kryptoměnové směnárny?

 

Je v tuzemsku asi nejdostupnější díky síti 400 obchodních míst a více než 40 Bitcoinmatů v ČR i na Slovensku. Je uživatelsky přívětivý, jednoduchý a bezpečný. Navíc pro nás mluví sedmiletá přítomnost na trhu a téměř 11.000 plně ověřených klientů.

 

Na stránkách uvádíte, že objem transakcí do konce srpna pokořil 1,3 miliardy Kč, což je více než za celý loňský rok. Jak byste charakterizoval Vaše klienty? Jde jim spíše o ukládání volných peněz, pouhou spekulaci nebo využívají Bitcoin i při běžných platbách v obchodech? Jaké jsou prognózy ohledně rozsáhlejšího využívání krypto plateb?

 
Naši klienti tvoří pestrou škálu. Převládají nicméně drobní až střední investoři, kteří se rozhodli zhodnotit část svých volných finančních prostředků. Většinou přitom do Bitcoinu investují jen zhruba 5 až 10 procent kapitálu, protože přeci jen riziko výkyvu kurzu je veliké. Spekulanti tvoří další velkou skupinu, ale zmenšující se. Lidí, kteří Bitcoiny využívají při platbách, je málo, což souvisí s tím, že kryptoměny přijímá jen omezené množství obchodníků.
Zařadit kryptoplatby do klasického zbožového řetězce naráží na jejich velkou volatilitu. Je problematické běžné spotřební zboží vyrobit za klasickou měnu, která je víceméně stabilní, tedy nakoupit suroviny, zaplatit dělníky, zaplatit dopravu do obchodu, a pak za výrobek přijmout platbu v bitcoinu, který ze dne na den ztratí desetinu své hodnoty a já přijdu o celou svou marži. Větší uplatnění kryptoměn vidím u nespotřebního zboží, jako jsou reality nebo auta, kde jde více o investici a je možné s nimi takto pracovat.

 

 

Uvažujete i o zavedení směny dalších kryptoměn? Proč jejich směnu neumožňujete už teď? Jsou za tím technické faktory nebo chybí poptávka ze strany klientů?

 
Technicky to problém většinou není, spíš chybí poptávka. Nicméně nyní na podzim, zřejmě ještě na začátku prosince, odstartujeme prodej etherea. Uvažujeme i o dalších stablecoinech (USDC a USDT).

 

Jak se k Vaší kryptosměnárně staví banky? V minulosti jste uvedl, že jsou velmi opatrné.

 
Ano, tento jejich postoj přetrvává a řekl bych, že se nelepší. Kvůli tomu jsme již před časem začali uvažovat o pořízení nějakého vlastního finančního domu, třeba kampeličky. Na to však je nutný kapitál okolo čtvrt miliardy korun. Abychom jej získali, jednáme s potenciálním investorem, tak uvidíme, jak to dopadne.

 

V ČR a SR provozujete i síť takřka 40 bitcoinmatů. Jak je to s AML? Nebojíte se, že bitcoinmaty budou zneužívané šedou či černou ekonomikou?

 
Bitcoinmaty jsou využívané pro směnu menších objemů a pro zneužívání šedou ekonomikou se moc nehodí. Jsou určitě jiné efektivnější cesty k využití kryptoměn v této oblasti, ale nebudu nikoho navádět. Každopádně plníme všechny regule boje proti praní špinavých peněz.

 

Jaké byly největší problémy, které jste při rozvoji svého kryptoměnového startupu museli překonat?

 
Určitě jsme se zpočátku potýkali s nedůvěrou a neznalostí široké veřejnosti, ale to se časem změnilo. Problémy přetrvávají spíše směrem k bankám. Už se nám u několika z nich stalo, že nám v podstatě ze dne na den vypověděly smlouvu.

 
Z jakého titulu Vám banky vypověděly smlouvu? Co jste museli změnit, aby vás banky akceptovaly?

 

Bylo to bez udání důvodu a v podstatě ze dne na den, což je problém, pokud máte podnikání založené na neustálém pohybu peněz. Neoficiálně víme, že za tím je bezpečnostní politika bank ve vztahu ke kryptoměnám. Abychom bankám více vyhověli, začali jsme jako první používat například systém Chainanalysis.

 

Je už dle Vašeho názoru na českém trhu dostatek odborníků obecně na blockchain? A uvažujete i o jiných projektech postavených na této technologii?

 
Myslím si, že není, což se právě projevuje i v malém počtu projektů, které na blockchainu staví. Nicméně například letošní regionální kolo startupové soutěže Startup World Cup vyhrála česká platforma Tatum pro zjednodušené vytváření blockchainů. Já se samozřejmě o využití blockchainu zajímám, zaujalo mě například NFT, i když jsem tam stále neobjevil jeho potenciál.

 

V rámci využití blockchainu Vás (kromě NFT) zaujalo něco s potenciálem?

 

Myslím si, že kryptoměny jsou jen jednou z mnoha oblastí pro využití blockchainu. Když pominu NFT, blockchain je výhodný k decentralizovanému potvrzování všemožných transakcí. Například v obchodě nebo v dopravě je potřeba potvrzovat obrovské množství věcí prostřednictvím zprostředkovatelů, kterými jsou právníci, banky nebo jiné autority. To samozřejmě stojí peníze, které by využití blockchainu ušetřilo. Blockchain je využitelný například i v autonomním řízení, které bude enormně závislé na přístupu k ověřeným datům.

 
Myslíte si, že i jiné banky v ČR a SR povolí svým klientům nákup kryptoměn, jak to ve spolupráci s Bit.Plus udělala Expobank?

 
Banky jsou v tomto ohledu velmi konzervativní, i když to popravdě příliš nechápu, protože riziko se dá výrazně eliminovat. Banky mají největší problém s pravidly proti praní špinavých peněz. Převládá u nich stále názor, že kryptoměny jsou jakýsi pololegální svět díky anonymitě transakcí, a proto se obávají případných zásahů ze strany regulačních nebo státních orgánů. Ono to tak skutečně může vypadat, nicméně cestou podle mě nemá být a priori odmítnutí, ale spíš úprava legislativy, aby se nastavila jasná pravidla pro tuto oblast a všichni byli spokojení.
Nicméně máme určité náznaky, že nákup kryptoměn povolí i další moderní finanční ústavy.

 

Můžete nastínit plány na nejbližší roky? Pořád zvažujete i případnou emisi akcií na burze? Nebyl by vhodnější private equity investor?

 
Nad emisí akcií stále pracujeme. Není to ale jednoduché. Proto se teď díváme i směrem k získání investora. V produktové oblasti plánujeme dále posílit rozvoj investic do zlata a nabídneme i další kryptoměny. V plánu máme také zahraniční expanzi, ale zatím nemohu být konkrétnější.

 
Nedávno jste spustil také možnost investic do digitalizovaného zlata. Jak tato služba funguje?

 
Drahý kov je možné pořídit jednoduše prostřednictvím aplikace Bit.plus. Celý princip projektu digitalizovaného Zlata spočívá v tom, že jsme využili jednoduchosti obchodování s Bitcoinem a tu přenesli do obchodování s digitalizovaným Zlatem, které je vždy kryto ze 100 % Zlatem fyzickým. Jakmile si nakupováním naspoříte 1 troyskou unci (31,102g), můžete si pak zlatý slitek vyzvednout v našem klientském centru na Národní. Nebo vám zlatý slitek pošleme poštou či kurýrem na vaši adresu. Zlatý slitek si také kdykoliv můžete sami vyzvednou v našem Au-tomatu, který je v současné době umístěný v OC Smíchov. Další přístroje nám už ale dorazily a mi teď vybíráme ta nejlepší místa pro jejich umístění. Zájem o tuto službu roste měsíc od měsíce exponenciálně.

 
Jak velké množství zlata je možné z au-tomatu mít?

 
Au-tomat prodává zlaté slitky o hmotnosti jednoho či deseti gramů nebo jedné troyské unce. Prodej probíhá podle aktuálního kurzu. Zlato se stává i pro širokou veřejnost atraktivním, a přitom bezpečným investičním nástrojem. Jeho cena setrvale roste. Nákup na Au-tomatu se pak řídí klasickými AML předpisy.

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.

 

 

27.10.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA LYNX BROKER