Finlord Sněmovna financí

P2P Mintos: Eleving Group rekordní výsledky za H1 2021

6.9.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
recenze Eleving group

Nebankovní společnost Eleving Group (dříve Mogo Finance Group), která patří na P2P Mintos mezi největší poskytovatele půjček, vydala neauditované výsledky za 6 měsíců roku 2021. Eleving Group hlásí za prvních 6 měsíců roku 2021 rekordní výsledky. Konkrétně Eleving Group měla za H1 2021 tržby na úrovni 71,8 milionu EUR, přičemž ve stejném období roku 2020 měla tržby na úrovni 43,8 milionu EUR. Jedná se tedy o meziroční nárůst tržeb o téměř 64 %. EBITDA vyskočila za pololetí o 107,3 % na rekordních 31,1 milionu EUR.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

 

Přehled ze světa P2P investic můžete sledovat v sekci Novinky z P2P. Všechny rozbory k P2P najdete zde.

 

 

P2P Mintos: Eleving Group zaznamenala rekordní ziskovost v rámci H1

 

Následující tabulka ukazuje výsledky společnosti Eleving Group v H1 2020 a srovnání s H1 2021. Čistý úrokový příjem stoupl o 82,5 % na 48 milionů EUR. O 13,3 % se zvedl příjem z pronájmu ojetých vozidel. Opravné položky k úvěrům stouply o 29 % na 17,8 milionu EUR, což je důsledek horší platební morálky v pandemii. Po ztrátě na měnových kurzech 4,1 milionu EUR v H1 2020 zaznamenala společnost v H1 2021 zisk na úrovni 200 tisíc EUR. Čistý zisk za první pololetí 2021 vzrostl o 305,3 % na 7,8 milionu EUR.

 

P2P Mintos Eleving Group

 

Ke konci 2. čtvrtletí byla velikost úvěrového portfolia rekordně vysoká na úrovni 211,5 milionu EUR. Za uplynulý kvartál poskytla skupina půjčky v objemu 77 milionů EUR. Důvodem byla vysoká poptávka spotřebitelů po ojetých vozidlech. Historicky rekordně vysoký objem úvěrů byl poskytnutý v Rumunsku, Ugandě a Keni, což bylo dáno větší poptávkou ze strany taxikářů a motocyklistů.

 

Eleving Group

 

Následující graf ukazuje podíl nesplácených půjček k portfoliu. Na grafu je hrubá výše nesplácení a čistá výše nesplácení (očištěna o odpisy nesplácených půjček). Hrubá výše nesplácení u spotřebitelských půjček (světle zelená křivka) se snížila ke konci Q2 2021 pod 20 % v čistém vyjádření (světle modrá křivka) pak poklesl podíl nesplácených půjček k 5 %. Hrubá výše nesplácení u auto půjček (černá křivka) mírně klesla od začátku roku 2021 na přibližně 13 % v čistém vyjádření (tmavě zelená křivka) pak poklesl podíl nesplácených půjček na přibližně 6 %.

 

Eleving Group P2P Mintos

 

Vlevo koláčový graf ukazuje kvalitu čistého úvěrového portfolia autopůjček. 85 % autopůjček v rámci čistého úvěrového portfolia je splaceno včas. 8 % má zpoždění 31 – 34 dní. 7 % má zpoždění 35 a více dní. Druhý graf ukazuje pak kvalitu čistého úvěrového portfolia spotřebitelských půjček. 93 % spotřebitelských půjček v rámci čistého úvěrového portfolia je splaceno včas. 3 % má zpoždění 31 -90 dní a 5 % má zpoždění 90 a více dní.

 

investice na P2P Mintos

 

Rozvaha nebankovní společnosti Eleving Group ukazuje, že velikost aktiv a pasiv byla ke konci června 2021 na úrovni 291,2 milionu EUR. Z toho vlastní kapitál byl na úrovni 48 milionů EUR. Míra kapitalizace (vlastní kapitál/čisté úvěrové portfolio) vzrostla o 24,2 %, což vytváří dobrý bezpečnostní polštář vzhledem k omezujícím podmínkám u eurobondů. Podíl vlastního kapitálu na celkových pasivech tvořil 16 %.

 

Míra kapitalizace

 

Největší položku v aktivech tvořily půjčky, leasing a půjčky aut v celkové výši 211,5 milionu EUR. Druhou největší položku pak tvořily jiné pohledávky ve výši 18,6 milionu EUR. A třetí největší položku ve výši 11,2 milionu EUR tvořila nehmotná aktiva ve výši 16,1 milionu EUR.

 

P2P Mintos Eva Mahdalová Finlord

 

Na straně pasiv tvořily největší položku závazky. Ty měla Eleving Group k 30. 6. 2021 v celkové výši 243,2 milionu EUR, ve srovnání s 245,3 mil. EUR k 31. 12. 2020.

 

Pokud se podíváme na rozložení závazků, tak jsou tvořeny půjčkami (nepropojené společnosti, banky), spotřebitelskými půjčkami, dluhopisy a P2P. Financování pomocí dluhopisů bylo v objemu 123,3 milionu EUR, z čehož eurobondy jsou v objemu 94,5 milionu EUR a lotyšské bondy jsou pak v objemu 28,8 milionu EUR. Půjčky z P2P jsou v objemu 55,1 milionu EUR. Jinak ostatní půjčky od bank a závazky vůči nespřízněným osobám z různých zemí jsou v objemu 14,1 milionu EUR a spotřebitelské půjčky jsou v objemu 26,5 milionu EUR.

 

Lotyšské dluhopisy jsou splatné v roce 2024, mají kupón 11 % p.a. a obchodují se na burze Nasdaq Riga.
Eurobondy mají splatnost v červenci 2022. Celkem byla emise v objemu 100 mil. EUR, kupón je 9,5 % p.a. a obchodují se na burze Frankfurt Stock Exchange. V druhé polovině letošního roku bude společnost hledat možnosti, jak co nejefektivněji refinancovat eurobondy.

 

eleving group investice na P2P Mintos

jak investovat na P2P Mintos

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

6.9.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE