Vyšší růst zisku a nadprůměrné zhodnocení
26.8.2021
5 min.
Vývoj zisku společnosti je jeden z nejdůležitějších faktorů, který ovlivňuje hodnotu společnosti. Akcionáři a společníci firem jsou ochotni podstoupit riziko nezdaru právě kvůli vidině vyššího zisku v budoucnosti. Logicky tedy vychází, že zhodnocení společností s vyšším růstem zisku by mělo být nadprůměrné. Každou hypotézu je ale nutné ověřit na datech.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Vyšší růst zisku = nadprůměrné zhodnocení investice
Ve studii American Century Investments byly využité údaje akcií v indexu MSCI ACWI za období Q2 2002 až Q4 2020. Měřila se akcelerace či zpomalení růstu zisku a to tak, že růst zisku na akcii ve třech následujících letech byl srovnán s růstem zisku ve třech předchozích letech. Následující tabulka ukazuje rozložení statistického souboru. Z více než 2300 společností zaznamenalo celkem 822 zvyšování rychlosti růstu zisků. Naopak 1504 společnosti zaznamenalo zpomalování růstu zisku na akcii. Můžeme si všimnout, že ve dvou letech po vytvoření dna finanční krize 2008/09 byl relativně velmi vysoký počet firem s rostoucím tempem růstu zisku na akcii.
Následující tabulka pak ukazuje jednotlivé výkonnostní decily společností podle toho, jestli jejich růst zisků akceleroval nebo ne. Nadvýkonnost akcelerujících firem oproti globálnímu indexu byla značná. Na anualizované bázi byla u nich výkonost ve třech následujících letech o 3,5procentních bodu vyšší oproti benchmarku. Naopak podvýkonnost zpomalujících firem byla téměř 6procentních bodů ročně. Nadvýkonnost desetiny firem s nejrychlejším růstem byla téměř 5procentních bodů ročně. Naopak u desetiny firem s největším zpomalováním byla podvýkonnost na úrovni téměř 18procentních bodů ročně.
Uvedený vztah platil pro všechny regiony, viz následující obrázek. Nejsilnější byl u rozvíjejících se trhů.
Výsledky jsou zároveň podobné u všech sektorů. Není to tedy jenom výsada vybrané skupiny firem.
Jak odhadnout zrychlení růstu zisku společnosti
Uvedená studie má jednu nevýhodu, kterou zmiňují i autoři. A tím je to, že takto zpětně dokážeme určit, kterým společnostem v následujících třech letech rostly zisky a kterým ne. Při aktuálním investičním rozhodování ale tuto informaci nevíme. Co s tím můžeme udělat? Jako odhad budoucích zisků můžeme použit odhady analytiků. Případně můžeme mít svůj analyticko-statistický model.
Podívejme se kupříkladu na společnost NIKE, která vyrábí a prodává sportovní oblečení. V roce 2020 zisk na akcii propadl o 36 %. Letos naopak stoupl o více než 100 %. Když se podíváme na prognózy analytiků zaznamenané agenturou Refinitiv, tak pro nejbližší tři roky odhadují zpomalující růst zisků – v roce 2022 růst 23,2 %, v roce 2023 růst 17,4 % a v roce 2024 růst o 12 %.
U Wynn Resorts naopak analytici očekávají zrychlení růstu zisku na akcii, jelikož v posledních dvou letech byla společnost ve výrazné ztrátě, a to nejenom kvůli pandemii.
Když budeme procházet jednotlivé společnosti, tak zjistíme, že akcelerující zisky se odhadují zejména u těch, které měly v nedávné minulosti nějaký problém. Analytici u nich očekávají obrat k lepšímu. Samozřejmě tento obrat vůbec nemusí přijít. Proto je důležitá diverzifikace a investice do více firem. Výrazné zhodnocení u těch firem, kterým se očekávaný obrat podaří, překoná znehodnocení u neúspěšných společností.
Ve fondech SLAVIC FUND SICAV a Slavic Capital se využívají pokročilé metody analýzy finančních výkazů a modelování budoucích výsledků. Výběr konkrétních společností je postaven na myšlenkách, které jsou dlouhodobě prověřené. Investoři v obou fondech mají k dispozici více informací o používaných metodách řízení portfolia.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
26.8.2021
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář