Finlord Sněmovna financí

Analytici vs spotřebitelé vs CFO v akciové prognóze

31.5.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Analytici vs spotřebitelé

Kdo má lepší prognózy vývoje cen akcií v následujících 12 měsících? Akcioví analytici, spotřebitelé nebo finanční ředitelé firem? Na to se ve své studii podíval Wang Renxuan z Columbijské univerzity.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Analytici jsou nejoptimističtější, spotřebitelé většinou reagují dle vývoje cen

 

Následující obrázek ukazuje ve sloupcích změnu ceny akcií v USA za posledních 6 měsíců. A pak jednotlivé křivky ukazují výsledky studie ohledně očekávání výnosů akcií. Křivka ER.Analyst ukazuje odhad analytiků u brokerů. ER.Rational je model racionálního dohadu. ER.CFO je odhad finančních ředitelů firem. ER.Buyside je odhad analytiků fondů. ER.Consumer je odhad spotřebitelů – hodnoty jsou v tomto případě na pravé ose a ukazují procento respondentů, kteří očekávají v nejbližších měsících růst cen akcií.

 

analytici vs CFO vs spotřebitelé

 

Na grafu ze studie je patrných několik významných zjištění. Spotřebitelé hodně reagují na vývoj cen v uplynulém období. Když ceny akcí několik měsíců klesají, tak i do budoucnosti mají negativní výhled. Naopak, když ceny rostou, tak i výhled je optimistický. Finanční ředitelé mají stabilní očekávání, přičemž mírně inklinují k následování cen akcií.

 

Akcioví analytici brokerů jsou jednoznačně nejoptimističtější a dlouhodobě očekávají vyšší výnosy akcií, než jsou následně dosaženy. Na druhé straně jejich odhady mají kontrariánskou charakteristiku, tedy nejvyšší výnosy očekávají po poklesech a naopak po velkém nárůstu jsou opatrnější. Analytici fondů jsou ve svých prognózách opatrnější než analytici brokerů a také mají spíše kontrariánskou charakteristiku.

 

Co si ze studie a uvedených údajů můžeme odnést? Rozhodně není dobré sledovat sentiment spotřebitelů. Ti budou v největším akciovém nadšení po výrazném růstu ceny a naopak po propadech budou celý akciový trh proklínat. Z hlediska cyklu je lepší sledovat odhady akciových analytiků. Jejich cenové odhady ale musí brát investoři tak na 75 %, aby se odfiltroval nadměrný optimismus.

 

Odhady analytiků lze nalézt na webu nebo někteří brokeři, kupříkladu Lynx (analýza ZDE), je mají implementovány i ve svých v platformách.

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

31.5.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE